Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zbrodnia Katyńska to mord dokonany przez Sowietów na około 22 tysiącach obywatelach państwa polskiego. Na podstawie tajnej decyzji Biura Politycznego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zbrodnia Katyńska to mord dokonany przez Sowietów na około 22 tysiącach obywatelach państwa polskiego. Na podstawie tajnej decyzji Biura Politycznego."— Zapis prezentacji:

1

2 Zbrodnia Katyńska to mord dokonany przez Sowietów na około 22 tysiącach obywatelach państwa polskiego. Na podstawie tajnej decyzji Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii z 5 marca 1940 roku zgładzono strzałem w tył głowy około 15 tysięcy jeńców przetrzymywanych wcześniej w obozach specjalnych NKWD oraz 7 tysięcy osób osadzonych w więzieniach zachodnich obwodów republik Ukraińskiej i Białoruskiej.

3 Ofiary dokonanej zbrodni stalinowskiej były pogrzebane w zbiorowych mogiłach w Katyniu. Zbrodnia była przeprowadzona w ścisłej tajemnicy. W 1943 roku ujawniono zbiorowe groby w Katyniu. Obecnie określa również wymordowanie ponad 7 tysięcy osób przetrzymywanych w więzieniach zachodniej Białorusi i zachodniej Ukrainy, nie mających statusu jeńca.

4 DECYZJA O WYMORDOWANIU 5 marca 1940roku NKWD skierował do Józefa Stalina notatkę, gdzie uważa za uzasadnione: -rozstrzelanie 14,7 tys. jeńców i 11 tys. więźniów, bez wzywania skazanych, bez przedstawiania zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa i aktu oskarżenia, -zlecenie rozpatrzenia spraw i podejmowania decyzji trójce w składzie: Wsiewołod Mierkułow Bogdan Kobułow, Leonid Basztakow.

5 PIERWSZE STRZAŁY Rozstrzeliwanie pierwszych jeńców zaczyna się już 15 marca – ginie pierwszych trzynastu. Masowe transporty śmierci zaczynają się dopiero na początku kwietnia. 3 kwietnia zapełniają się pierwsze mogiły w Katyniu. Dzień później pierwsze strzały rozlegają się podziemiach twerskiej siedziby NKWD, 5 kwietnia zaczyna się mordowanie w Charkowie. Rozstrzelania trwały niemal do końca maja – 20 maja ostatnia grupa jeńców ginie w lesie katyńskim. W tym samym czasie trwa "rozładowywanie" więzień – ponad 7 tys. więźniów ginie najprawdopodobniej w Kijowie i Mińsku.

6 JEŃCY WOJENNI Oficerowie, którzy przeżyli obozy, zaczęli wielką akcję poszukiwania zaginionych kolegów. Na wszelkie zapytania Sowieci mieli jedną odpowiedź - nie wiedzą, gdzie jest ponad 20 tys. Polaków. Według zmieniających się wersji mieli oni "rozproszyć się" po ZSRR, "zaginąć" w wojennym chaosie, a nawet według słów Stalina "uciec do Mandżurii". Przez ponad rok, do czasu ewakuacji wojsk do Iranu, oficerom Andersa nie udało się zdobyć żadnej istotnej informacji o losie zaginionych. W lipcu 1942 r. katyńskie mogiły odnajdują polscy robotnicy przymusowi z Organizacji Todta. Na razie cmentarzysko oznaczają brzozowym krzyżem.

7

8 GROBY KATYŃSKIE PODCZAS EKSHUMACJI- ZDJĘCIE LOTNICZE

9 MASOWY GRÓB- EKSHUMACJA 1943R.

10 MASOWY GRÓB OFICERÓW- EKSHUMACJA 1943R.

11 WĘZEŁ KATYŃSKI- RĘCĘ ZWIĄZANE NA PLECACH OFIARY

12 CZASZKA Z WIDOCZNYMITRZEMA OTWORAMI

13 KRZYŻ W LASKU KATYŃSKIM

14 PRACE EKSHUMACYJNE

15

16

17

18 POMNIK W KATOWICACH

19 POMNIK W ŁODZI

20 POMNIK KATYŃSKI W LONDYNIE

21 POMNIK GOLGOTA WSCHODU NA OSIEDLU WICHOROWE WZGÓRZE W POZNANIU

22

23 GROBY GEN. BOHATYREWICZA I SMORAWIŃSKIEGO

24 WEJŚCIE NA POLSKI CMENTARZ WOJSKOWY

25 BRATNIE MOGIŁY

26 ŚCIANA PAMIĘCI ZABITYCH W KATYNIU I CHARKOWIE. KOŚCIÓŁ KARMELITÓW W PRZEMYŚLU


Pobierz ppt "Zbrodnia Katyńska to mord dokonany przez Sowietów na około 22 tysiącach obywatelach państwa polskiego. Na podstawie tajnej decyzji Biura Politycznego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google