Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lwów dla Polaków to ukoronowanie kresowych mitów. Mówiono o nim Semper fidelis, czyli zawsze wierny Rzeczypospolitej, mając na myśli chociażby Lwowskie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lwów dla Polaków to ukoronowanie kresowych mitów. Mówiono o nim Semper fidelis, czyli zawsze wierny Rzeczypospolitej, mając na myśli chociażby Lwowskie."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Lwów dla Polaków to ukoronowanie kresowych mitów. Mówiono o nim Semper fidelis, czyli zawsze wierny Rzeczypospolitej, mając na myśli chociażby Lwowskie Orlęta. Równie ważny był i jest dla innych narodów: Rusinów, Żydów czy Ormian, którzy mieszkali razem z Polakami od wieków. Mieszczą się tu aż trzy katedry należące do trzech różnych obrządków: grekokatolicka, rzymskokatolicka i ormiańska. Ciężkie czasy Związku Radzieckiego, gdy niszczono zabytki i prześladowano ludzi, już minęły. Dziś, dzięki pieniądzom UNESCO, Lwów powoli podnosi się z upadku, chociaż powrót do dawnej świetności jeszcze daleko przed nim. Lwów jest jednym z najbogatszych w zabytki miast świata. W 1998 r. lwowskie Stare Miasto zostało zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Lwów nadal stanowi główny ośrodek nauki i kultury polskiej na Ukrainie.

4 Dawny kościół i klasztor benedyktynek u stóp Wysokiego Zamku.

5 Kościół pw. Bożego Ciała i klasztor Dominikanów, jeden z symboli Lwowa. Za czasów ZSRR było tu Muzeum Historii Religii i Ateizmu, dzisiaj zrezygnowano z ostatniego członu tej nazwy.

6 Wieża Korniakta wchodząca w skład kompleksu cerkwi Uspieńskiej, zwanej także Wołoską ponieważ ufundował ją hospodar mołdawski.

7 Teatr Wielki Opery i Baletu, niegdyś porównywany z operą paryską i wiedeńską. Na szczycie fasady stoją posągi Dramatu, Geniuszu i Muzyki.

8 Odrzwia wejściowe do parteru zdobi marmurowy portal, zwieńczony białomarmurowym medalionem z portretem Z. Gorgolewskiego autorstwa J. Bełtowskiego z 1907 roku.

9 Nie jest łatwo wejść do środka Opery, ale nam się udało. Po wejściu trafiamy do westybulu w stylu fin de siecle

10 Sala lustrzana

11 Alegorie kontynentów odbijają się w lustrach foyer na pierwszym piętrze.

12 Jeden z najpiękniejszych pomników naszego wieszcza Mickiewicza jakimś cudem przetrwał historyczne zawieruchy i stoi do dziś. Za nim w tle widać wieżę ratusza i dach katedry rzymskokatolickiej.

13

14 Dawna ulica Akademicka z piękną zabudowa secesyjną.

15 Dworzec kolejowy to połączenie sztuki inżynieryjnej i secesji sprzed stu lat z monumentalną atmosferą radzieckich wokzałów. Na dodatek świeżo wyremontowany i świetnie wyposażony.

16 Prospekt Swobody, czyli dawny Prospekt Lenina i jeszcze dawniejsze Wały Hetmańskie. W Polsce kojarzony ostatnio z pomarańczową rewolucją.

17 Widok z wieży ratusza na klasztor Dominikanów i cerkiew Wołoską.

18 Widok z wieży ratusza na katedrę ormiańską i kawałek cerkwi Preobrażeńskiej.

19 Widok z wieży ratusza na klasztor Jezuitów i katedrę grekokatolicką św. Jura w oddali.

20 Dachy kamienic przy rynku kryją niejedną niespodziankę:)

21 Pomnik Diany na Rynku.

22 Na ulicy Ruskiej tramwaje mijaly się w nietypowy sposób. Niestety podczas remontu zlikwidowano taki układ torów i tramwaje będą się mijały bez przeszkód. A szkoda:(

23 Jedna z pierzei rynku z Kamienicą Królewską i Pałacem Arcybiskupim.

24 Narożna czerwona kamienica Szolc-Wolfowiczów.

25 Najsłynniejsza kamienica przy Rynku - Czarna Kamienica.

26 Wieża katedry ormiańskiej pw. Wniebowzięcia NMP.

27 Katedra ormiańska p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

28 Wnętrze katedry ormiańskiej przenosi nas jakby do innego świata. Na kopule znajduję się mozaika Mehoffera.

29 Jedna z polichromii w katedrze ormiańskiej przedstawia orszak pogrzebowy, w którym biorą udział ludzie i duchy.

30 Na dziedziniec katedry ormiańskiej trudno trafić, ponieważ wchodzi się przejściem pod jedną z kamienic.

31 Targ z pamiątkami przed cerkwią Preobrażeńską.

32 Kościół św. Andrzeja i klasztor Bernardynów. Przed nim na kolumnie stał kiedyś św. Jan z Dukli, później zamieniony na dekoracyjny wazon.

33 Pomnik Daniela Halickiego, założyciela Lwowa, na placu Halickim.

34 Chrystus Frasobliwy na latarni Kaplicy Boimów koło katedry. Kiedyś miało to być mauzoleum grobowe dla bogatego sukiennika, wzorowane na kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu.

35 Katedra rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP, zwana po prostu polską. Najważniejszą datą w historii katedry był 1 kwietnia 1656, gdy król Jan Kazimierz złożył śluby przed cudownym obrazem Matki Boskiej Łaskawej, co było jednym z przełomowych momentów Potopu Szwedzkiego.

36 Pałac Potockich, który jak głosi plotka należy do Leonida Kuczmy.

37 Budynek Sejmu Galicyjskiego, który przed wojną mieścił Uniwersytet Jana Kazimierza, a dzisiaj mieści Uniwerystet Iwana Franko. Na szczycie stoi alegoria Galicji otoczona przez postacie Wisły i Dniestru.

38 Klatka schodowa Kasyna Szlacheckiego, którą jak twierdził stróż, Amerykanie chcieli kupić za milion dolarów.

39 Arsenał Królewski za klasztorem Dominikanów.

40 Lwowski targ nie jest niczym nadzwyczajnym w warunkach ukraińskich.Szokuje stoisko z mięsem. Podczas upalow strasznie smierdzi.

41 Z kawiarni na ostatnim piętrze domu towarowego rozciąga się piękny widok na gmach Opery i ulice Horodecką.

42 Park Stryjski. Park ten był kiedyś dumą Lwowa, tu stała Rotunda z Panoramą Racławicką.

43 Lwowska ulica pokryta jest brukiem z czasów polskich, od tego czasu nieremontowanym. Co ciekawe tory tramwajowe często biegną skrajem ulicy, a samochody parkują na środku!

44 Nad ulicą tradycyjna plątanina przewodów. Stan torów tramwajowych - fatalny. Na dodatek na ulicach królują zdezelowane marszrutki (busiki) - hałaśliwe, duszne i ciasne. Komunikacyjny chaos:)

45 Na fasadzie dworca kolejowego, niegdyś najokazalszego na ziemiach polskich, znajdują się rzeźby symbolizujące handel i przemysł.

46 Lwowski gmach Ossolineum

47 Pełne uroku kioski w których można nawet kupić... piwo

48 Plac Mickiewicza - Hotel George (Żorż), zbudowany w 1901r.

49 Prospekt Swobody, dawniej Wały Hetmańskie

50

51 Apteka-Muzeum, ul. Stawropihijska 1 - najstarsza z istniejących aptek Lwowa, przekształcona na jedyne na Ukrainie muzeum, w którym można oglądać zabytkowe aptekarskie urządzenia i zielniki, z których korzystali średniowieczni farmaceuci.

52 W aptece-muzeum, która od roku 1735 funkcjonuje również jako zwykła apteka, zebrano naczynia aptekarskie oraz maszynki do produkcji pigułek z różnych stuleci, zabytkowe wagi, noże, herbaria średniowieczne.

53 W pokojach muzealnych można też zobaczyć unikatowe urządzenia aptekarskie pochodzące z różnych epok.

54 Kopiec Unii Lubelskiej to kopiec na wzgórzu zwanym Wysokim Zamkiem we Lwowie. Ruiny ściany kamiennej - tyle pozostalo po Wysokim Zamku.

55 Pomnik Diany w remoncie. Z jednej strony dobrze, że Lwów staje się piękniejszy. Z drugiej strony większość zabytków położonych na uboczu nigdy się tego remontu chyba nie doczeka...

56 Pomnik św. Jerzego przed siedzibą policji

57 Przedwojenna siedziba polskiego radia

58 Muzeum Narodowe

59 Cerkiew Wołoska, znana też jako Uspieńska i Ruska, pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny.

60 Rynek Starego Miasta

61 Rynek Starego Miasta - tu mieszkał Adam Hanuszkiewicz

62 Palac Potockich

63 Lew przed Baszta Prochowa

64 Panorama Lwowa z Kopca Unii Lubelskiej Zdjecia internet Opr.Irenka


Pobierz ppt "Lwów dla Polaków to ukoronowanie kresowych mitów. Mówiono o nim Semper fidelis, czyli zawsze wierny Rzeczypospolitej, mając na myśli chociażby Lwowskie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google