Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ankieta w V LO Na zdjęciu wypełniające ankiety uczennice kl. IIa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ankieta w V LO Na zdjęciu wypełniające ankiety uczennice kl. IIa."— Zapis prezentacji:

1 Ankieta w V LO Na zdjęciu wypełniające ankiety uczennice kl. IIa

2 Małżowina uszna u człowieka zbudowana jest z chrząstki. Chrząstka ta nazywana jest sprężystą i pokryta jest skórą (nieprzesuwalną względem podłoża).

3 Ucho jest narządem słuchu i równowagi. Ucho odbiera fale dźwiękowe, które przekształca w drgania, a drgania w impulsy nerwowe-co daje nam możliwość SŁYSZENIA. Jest również narządem równowagi, za który odpowiedzialny jest BŁĘDNIK.

4 Trzy kosteczki słuchowe – młoteczek, kowadełko, strzemiączko. Młoteczek z jednej strony łączy się z błoną bębenkową, a z drugiej strony łączy się z kowadełkiem, kowadełko ze strzemiączkiem, a ono z kolei łączy się z błoną okienka owalnego. Ich zadaniem jest wzmocnienie drgań błony bębenkowej i doprowadzenie ich do ucha wewnętrznego.

5 Zdarzają się przypadki uszkodzenia błony bębenkowej (perforacja błony bębenkowej) przez patyczki. Patyczkiem możemy jedynie czyścić małżowinę uszną ale małżowinę równie dobrze można czyścić palcem przy kąpieli więc w sumie patyczki nie są nam wcale potrzebne. Podsumowując, czyścimy tylko małżowinę uszną. A czym czyścić uszy? Wystarczy woda z mydłem. 16%

6 Poziom głośności jest wyrażany w decybelach przy użyciu skali logarytmicznej. Im wyższa wartość tym dźwięk brzmi głośniej. Dziesięciokrotny wzrost energii dźwięku nazywany jest bel, a więc 1 / 10 tego to jest decybel (dB).

7 Elementami, które sprzyjają chorobom usznym są: brak podobieństwa błony śluzowej ucha i dróg oddechowych oraz krótki okres karmienia piersią.

8 Choroba lokomocyjna spowodowana jest zaburzeniami w odbiorze tych samych bodźców przez oko i błędnik, które przesyłają do mózgu sprzeczne informacje powodując poszczególne objawy choroby lokomocyjnej. Zachorować może każdy i w każdym wieku. Jednakże najbardziej narażone na chorobę są dzieci, co wiąże się z niedojrzałością układu nerwowego. a)Dzieci b) osoby w podeszłym wieku c) każdy, niezależnie od wieku d) młodzież między 12 a 17 rokiem życia 15 odp. 34 odp. 6 odp. 3 odp.

9 Niedosłuch jest zaburzeniem narządu słuchu polegającym na nieprawidłowym przewodzeniu lub tez odbiorze dźwięków natomiast głuchota to upośledzenie uniemożliwiające odbieranie bodźców akustycznych. 100% ankietowanych udzieliło prawidłowej odpowiedzi na to pytanie!

10 a) TAK – 62% odpowiedzi b) NIE – 38% odpowiedzi -wilgotna koloru od miodowego do ciemnobrązowego. Jest cechą dominującą i występuje u większości ludzi rasy białej i czarnej; -sucha, szara i łuszcząca się jest cechą recesywną i występuje u większości Indian i Azjatów

11 Otolaryngolog - to lekarz specjalista zajmujący się leczeniem takich narządów jak krtań, nos, uszy, gardło czy zatoki. Diagnozuje i prowadzi leczenie chorób związanych z dolegliwościami słuchu i narządu równowagi.

12 Rzęsistkowica – choroba pasożytnicza dróg moczowo-płciowych człowieka i zwierząt wywoływana przez pierwotniaki (rzęsistki), przenoszona drogą płciową. Nie występuje w uszach!

13 Czy wiesz, że słuchając bardzo głośno muzyki jesteś narażony na szumy uszne, nadwrażliwość słuchową, zmianę zakresu słyszalności dźwięków, a nawet utratę słuchu? W ciągu ostatnich 20 lat o jedną trzecią zwiększyła się liczba młodych osób z zaburzeniami słyszenia.

14 Słuchawki generują silne fale dźwiękowe, które w dłuższym okresie czasu mogą uszkodzić słuch. Zwiększają też temperaturę w przewodzie słuchowym, co ułatwia bakteriom namnażanie się i infekcje ucha. A te czasem kończą się uszkodzeniem błony bębenkowej.

15 Według najnowszych badań ze słuchem u nastolatków jest coraz gorzej. Alarmujące są dane, iż za 10 lat aparaty słuchowe mogą być tak popularne, jak okulary! Można więc zakładać, że młodzi ludzie osiągając wiek około 30 lat będą mieć problemy z narządem słuchowym, jak dzisiejsi 70-latkowie.

16 Badanie laryngologiczne obejmuje dokładną ocenę struktur ucha, nosa, gardła, krtani oraz szyi. Badanie jest bezbolesne. Podczas badania wykorzystuje się na specjalistyczne narzędzia w szczególności wzierniki uszne, nosowe, lusterka laryngologiczne.

17 Szacuje się, że liczba osób głuchych może się wahać od 45 tys. do 50 tys, a niemal 900 tysięcy ma poważny uszczerbek słuchu.

18 Patrycja Tyma Aleksandra Olszewska


Pobierz ppt "Ankieta w V LO Na zdjęciu wypełniające ankiety uczennice kl. IIa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google