Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia Marchwacza. Pałac w Marchwaczu Pałac Niemojowskich w Marchwaczu, neoklasycystyczny, według projektu Stefana Szyllera zainspirowanego warszawskim.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia Marchwacza. Pałac w Marchwaczu Pałac Niemojowskich w Marchwaczu, neoklasycystyczny, według projektu Stefana Szyllera zainspirowanego warszawskim."— Zapis prezentacji:

1 Historia Marchwacza

2 Pałac w Marchwaczu Pałac Niemojowskich w Marchwaczu, neoklasycystyczny, według projektu Stefana Szyllera zainspirowanego warszawskim pałacem łazienkowskim, wybudowany został w roku 1905. Środkowa część pałacu piętrowa, zwieńczona rzeźbami o tematyce mitologicznej przedstawiającymi cztery pory roku, dłuta rzeźbiarza kaliskiego Pawła Krzyżaniewskiego.

3 Budynek stajni i wozowni W niewielkiej odległości na północny- wschód od pałacu, przy drodze wiodącej na folwark oraz do wsi, usytuowana jest dawna stajnia koni wierzchowych – założona na rzucie prostokątnym, murowana, otynkowana, zwieńczona dwuspadowym dachem.

4 Neogotycka brama wjazdowa Neogotycka brama wjazdowa wraz z przylegającym do niej od strony południowej budynkiem stróżówki. Stanowią one jednocześnie potwierdzenie tego, że podróże Bonawentury po Europie miały również wpływ na jego upodobania artystyczne. Oba obiekty wykonano z nieotynkowanej cegły, zróżnicowanej kolorystycznie (w elewacji stróżówki, a także obramowania otworów okiennych, drzwiowych oraz bramy, wprowadzona dekorację z ciemniejszej cegły).

5 Usytuowany jest w podwórzu gospodarczym, założony na rzucie prostokątnym, murowanym, nietynkowany, zwieńczony wysokim mansardowym dachem pokrytym blachą, od strony południowej przeszklonym. Od wschodu i zachodu przylegają do niego parterowe aneksy przykryte analogiczne, jak główna bryła budynku dachami. Neogotycki spichlerz w byłym majątku Niemojowskich

6 Zabudowania gospodarcze Nie stanowią zwartego zespołu, zarówno pod względem stylowym jak i czasowym. Powstawały w okresie ponad 40 lat od ok. 1870 roku do połowy I połowy XIX wieku i reprezentuj charakterystyczne dla epoki przykłady zabudowań, na które oddziaływały modne wówczas prądy architektoniczne.

7 Budynek dawnej karczmy Wzniesiona przypuszczalnie w połowie XIX wieku. Usytuowana jest przy dawnej drodze wiodącej z Kalisza do Sieradza w niewielkiej odległości na południe od neogotyckiej bramy wyjazdowej. O wartości budynku stanowi przede wszystkim bryła oraz poprzedzający główne wejście portyk wsparty na czterech drewnianych kolumnach o jońskich kapitelach zwieńczony trójkątnym naczółkiem.

8 Rośliny i zwierzęta regionu Marchwacza

9 Zwierzęta

10 Sarny Gatunek ssaka parzystokopytnego z rodziny jeleniowatych. Jedno z ważniejszych zwierząt łownych Europy. Samica jest potocznie nazywana kozą, samiec rogaczem, kozłem, młode zaś koźlętami. Istnieje również łowieckie określenie sarniak na dorosłego samca sarny.

11 Zając szarak Zając szarak – gatunek ssaków, należący do rzędu zajęczaków i rodziny zającowatych.

12 Bóbr europejski Gatunek ziemnowodnego gryzonia z rodziny bobrowatych. Dawniej występował w całej strefie umiarkowanej Europy i Azji, obecnie wyginął w wielu regionach Europy. W Polsce był gatunkiem chronionym, ale obecnie nie jest objęty ścisłą ochroną.

13 Łabędź Rodzaj ptaków pływających z rodziny kaczkowatych. Zamieszkujący Eurazję od Łaby i Półwyspu Jutlandzkiego po Pacyfik.

14 Dzik Gatunek dużego, lądowego ssaka łożyskowego z rzędu parzystokopytnych. Sus scrofa jest jedynym przedstawicielem dziko żyjących świniowatych w Europie. Jest przodkiem świni domowej.

15 Lis Lis – nazwa zwyczajowa oznaczająca drapieżnego ssaka z rodzaju Vulpes, najczęściej stosowana w odniesieniu do gatunku Vulpes vulpes (w języku polskim zwanego lisem pospolitym, lisem rudym lub po prostu lisem), a także przedstawicieli innych gatunków, podobnych do lisa, a zaliczanych do rodzajów: Alopex, Dusicyon i Urocyon.

16 Wiewiórka Wiewiórka pospolita, wiewiórka ruda – gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych. Występuje w lasach iglastych a także w parkach i zadrzewieniach.

17 Roślinność

18 Dąb Dąb – rodzaj drzew, rzadziej wysokich krzewów, zaliczony do rodziny bukowatych. Należy do niego ok. 200 gatunków występujących prawie wyłącznie w strefie umiarkowanej półkuli północnej oraz w wyższych partiach gór strefy tropikalnej. Najdalej na południe występują na Wyspach Sundajskich. Gatunkiem typowym jest Quercus robur.

19 Robinia akacjowa Robinia akacjowa, grochodrzew biały, robinia biała, grochodrzew akacjowaty – gatunek drzew należący do rodziny bobowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, z obszaru USA (stany: Pensylwania, Wirginia Zachodnia, Illinois, Missouri, Oklahoma, Georgia, Kentucky), ale rozprzestrzeniła się i aklimatyzowała na wszystkich (z wyjątkiem Antarktydy) kontynentach świata.

20 Brzoza Brzoza – rodzaj drzew i krzewów należący do rodziny brzozowatych. Obejmuje trudną do sprecyzowania liczbę gatunków, ponieważ w obrębie rodzaju łatwo powstają mieszańce międzygatunkowe o trudnym do ustalenia statusie taksonomicznym. Wyróżnia się zazwyczaj ok. 30–60 gatunków[3], ale też w niektórych bazach taksonomicznych za zaakceptowane uznaje się już ponad 100 gatunków.

21 Lipa Lipa – rodzaj długowiecznych drzew należący do podrodziny lipowatych. Rosną w umiarkowanej strefie półkuli północnej. Zalicza się do niego ok. 30 gatunków. Gatunkiem typowym jest Tilia europaea.

22 Kasztanowiec Kasztanowiec – rodzaj drzew, rzadziej krzewów należących do rodziny mydleńcowatych. Obejmuje ok. 25 gatunków pochodzących z południowo-wschodniej Europy, Ameryki Północnej oraz Azji wschodniej. W Polsce wszystkie uprawiane gatunki są introdukowane przez człowieka. Gatunkiem typowym jest kasztanowiec zwyczajny.

23 Pokrzywa Pokrzywa – rodzaj jednorocznych roślin zielnych lub bylin z rodziny pokrzywowatych. Należy do niej ok. 110 gatunków rozproszonych na całej kuli ziemskiej. Gatunkiem typowym jest Urtica dioica.

24 Mniszek lekarski Mniszek pospolity, mniszek lekarski – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny astrowatych. Inne nazwy mniszka: mlecz (ze względu na sok mleczny – jest to nazwa myląca, bowiem istnieje inny, całkiem odmienny, rodzaj roślin o nazwie mlecz), mleczaj, brodawnik (Podlasie), pępawa (okolice Sandomierza), wole oczy (Pomorze), mlycz (etnolekt śląski), męska stałość. Owocostan mniszka pospolitego jest potocznie nazywany dmuchawcem.

25 Komosa biała Komosa biała, lebioda – gatunek rośliny zaliczany w różnych systemach klasyfikacyjnych do rodziny komosowatych lub szarłatowatych. Jest gatunkiem kosmopolitycznym rozprzestrzenionym na całym świecie na obszarach o klimacie umiarkowanym i tropikalnym. W Polsce jest pospolita na całym obszarze.


Pobierz ppt "Historia Marchwacza. Pałac w Marchwaczu Pałac Niemojowskich w Marchwaczu, neoklasycystyczny, według projektu Stefana Szyllera zainspirowanego warszawskim."

Podobne prezentacje


Reklamy Google