Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Polska wiosenna roślinność. Wiosna zamieszkała z nami, przywitajmy jąją ją kwiatami.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Polska wiosenna roślinność. Wiosna zamieszkała z nami, przywitajmy jąją ją kwiatami."— Zapis prezentacji:

1 Polska wiosenna roślinność

2 Wiosna zamieszkała z nami, przywitajmy jąją ją kwiatami

3 Krokusy Uwaga ! Krokusy są pod ochroną. Nie zrywaj ich ! Krokusy są jednymi z najwcześniej kwitnących wiosną roślin. Należą do wieloletnich roślin bulwiastych. Najpopularniejsze w uprawie są krokusy wielkokwiatowe. Kwiaty i liście wyrastają wprost z niewielkich bulw przybyszowych, pokrytych charakterystycznymi siateczkowatymi łuskami. Kwiaty, w zależności od odmiany, mają barwę fioletową, niebieską, liliową, żółtą, białą,mogą być także dwubarwne. Krokusy wymagają gleby próchniczej. Krokusy najładniej wyglądają sadzone w grupach po kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt. Sadzi się je pod drzewami krzewami, na brzegach rabat oraz w ogrodach skalnych.

4 Przebiśniegi Uwaga ! Przebiśniegi są pod ochroną. Nie zrywaj ich ! Przebiśniegi są jednymi z pierwszych kwiatów, pojawiających się w naszych ogrodach. Na pozór delikatne i wiotkie, zgodnie z nazwą, rzeczywiście są w stanie przebić się przez resztki zalegającego śniegu. Przebiśniegi występują w Polsce i dużych rejonach Europy w stanie dzikim. Długo jednak były zagrożone całkowitym wyginięciem, więc są objęte ścisłą ochroną. Jednak bez żadnych przeszkód możemy sadzić przebiśniegi ogrodowe. Przebiśniegi to prawdziwe zwiastuny wiosny, a nie dość, że ładnie wyglądają, to jeszcze przyjemnie pachną i dostarczają pierwszego pyłku pszczołom. Przebiśniegi są bardzo łatwe w uprawie. Wystarczy im cieniste lub półcieniste stanowisko, najlepiej z wapienną glebą. Ziemia ponadto powinna być żyzna i wilgotna. Jednak uwaga – przebiśniegi są trujące dla ludzi i zwierząt i absolutnie nie wolno stosować ich samodzielnie, jako roślin leczniczych.

5 Sasanki Uwaga ! Sasanki są pod ochroną. Nie zrywaj ich ! Dość niskie rośliny, osiągają od 20 do 30 cm. Piękne dzwonkowate kwiaty najczęściej w kolorze fioletowym ale zdarzają się też odmiany kwitnące na biało, czerwono lub purpurowo. Roślina jest efektowna też po przekwitnięciu ponieważ tworzy pęki owocostanów pokryte miękkimi jedwabistymi włoskami. Kwitną dość długo a kwiaty pojawiają się stopniowo. Sasanki są dość łatwe w uprawie i niezbyt wymagające. Są wytrzymałe na brak wody. Na zimę roślinki sasanek powinny być zabezpieczone przez osłonięcie suchymi liśćmi. Wymagają nasłonecznienia przynajmniej przez parę godzin dziennie. Nadają się na kwiat cięty Wszystkie są gatunkami rzadkimi i objętymi ścisłą ochroną

6 Pierwiosnki Rodzaj roślin należący do rodziny pierwiosnkowatych. Należy do niego ok. 400 gatunków. Występują głównie w Europie i Azji na obszarach o klimacie umiarkowanym, najliczniej w Chinach i Himalajach. Niektóre jednak gatunki sięgają swoją południową granicą zasięgu aż po góry Nowej Gwinei. Budowa kwiatów zróżnicowana u różnych gatunków, ale zawsze są to kwiaty rurkowate o 5 płatkach odgiętych na zewnątrz i bardzo często karbowanych. Gatunki flory Polski np. : pierwiosnek lekarski, pierwiosnek maleńki pierwiosnek wyniosły Gatunki uprawiane np. : pierwiosnek bezwonny, pierwiosnek błotny pierwiosnek burmański, pierwiosnek chiński pierwiosnek główkowaty, pierwiosnek gruziński pierwiosnek japoński, pierwiosnek kwiecisty

7 Zawilce Uwaga ! Zawilce są pod ochroną. Nie zrywaj ich ! Rodzaj roślin z rodziny jaskrowatych liczący około 144–159 gatunków. Występują one niemal na całym świecie, głównie w strefie klimatu chłodnego i arktycznego półkuli północnej, w strefie międzyzwrotnikowej rosną na obszarach górskich. Zasiedlają głownie lasy, zarośla, łąki górskie i suche murawy. Zimują w postaci kłącza lub bulwy. Liście zawilców są pojedyncze lub złożone, ogonkowe. Kwiaty są obupłciowe o symetrii promienistej. Listki okwiatu w liczbie 4 do 20 o różnej barwie o długości 3,5–40 mm, pręcików od 10 do 200, występują słupki z pojedynczymi zalążkami.

8 Stokrotki Rośliny z rodziny astrowatych liczące 15 gatunków rodzaj. Pochodzą z Europy, Afryki Północnej i Turcji. We florze Polski występuje tylko jeden gatunek. Stokrotki są roślinami zielnymi o owalnych lub łopatkowatych liściach. U stokrotek występują dwa rodzaje kwiatów: na brzegach koszyczka ( białe lub różowe ), w środku ( drobne, żółte ). Jeden gatunek (stokrotka pospolita) jest powszechnie uprawiany jako roślina ozdobna w ogrodach. Uprawiane są zazwyczaj odmiany ozdobne o pełnych, lub półpełnych kwiatach i większych koszyczkach od typowej, dziko rosnącej formy.

9 Przylaszczki Uwaga ! Przylaszczki są pod ochroną. Nie zrywaj ich ! Rodzaj roślin z rodziny jaskrowatych. Przylaszczki to rośliny z kłączem, z którego wyrastają gęste korzenie i pojedyncze, długoogonkowe liście. Liście są wcinane na trzy lub pięć klap, na brzegu całobrzegie lub ząbkowane. Na szczycie łodygi pojedynczy kwiat wsparty przypominającymi kielich, zielonymi podsadkami. Kwiat jest obupłciowy, licznymi pręcikami i słupkami. Przylaszczki preferują gleby pochodzenia wapiennego. Mogą rosnąć w różnorodnych warunkach. Spotykane są zarówno w cienistych lasach, zaroślach jak i na otwartych, słonecznych łąkach. W zimie, ukryte pod pokrywą śnieżną dobrze znoszą znaczne mrozy.

10 Miodunki. Rodzaj roślin należący do rodziny ogórecznikowatych. Na świecie występuje 16 gatunków, w Polsce są 4 gatunki dziko rosnące. Co ciekawe, na jednym pędzie można zobaczyć zarówno czerwonawe, jak i fioletowe kwiaty - po zapyleniu przez owady płatki zmieniają barwę na fioletową. Jak się okazuje, te leśne kwiaty z powodzeniem można uprawiać w ogródku - znajdą w nim szerokie zastosowanie. Rośliny te znakomicie nadają się na stanowiska zacienione. Można je sadzić z przodu rabat pod krzewami i drzewami. Stanowisko miodunkom odpowiada miejsce nieco ocienione. Wszystkie miodunki lubią wilgotną ziemię.

11 Lipa Rodzaj długowiecznych drzew należący do podrodziny lipowatych. Rosną w umiarkowanej strefie półkuli północnej. Zalicza się do niego ok. 30 gatunków. Pień czasami z odrostami u podstawy, stosunkowo krótki, przeważnie prosty, u starszych okazów bardzo gruby. Kora ciemnoszara lub szarobrunatna. Liście pojedyncze, skrętoległe, sercowate, u nasady często lekko asymetryczne. Kwiaty obupłciowe, żółte lub białe, zwykle pachnące i miododajne. Gatunki dziko rosnące w Polsce lipa drobnolistna lipa szerokolistna Gatunki uprawiane lipa amerykańska lipa holenderska Rośliny ozdobne – często sadzone w parkach, jako drzewa alejowe, przy kościołach. Drewno cenne, miękkie, łatwe w obróbce, stosowane w rzeźbiarstwie, snycerstwie, do wyrobu instrumentów muzycznych. Cenna roślina miododajna. Napar z kwiatów lipy działa napotnie i przeciwgorączkowo, uspokajająco oraz przeciwskurczowo. Łagodzi także kaszel.

12 Brzoza Rodzaj drzew i krzewów należący do rodziny brzozowatych. Występują w stanie dzikim w strefach umiarkowanej, borealnej i arktycznej Europy, Azji i Ameryce Północnej. Gatunki rodzime we florze Polski np.: brzoza brodawkowata brzoza niska brzoza ojcowska Posiada lekką i zwiewną koronę. Pączki okryte 5-6 łuskami. Liście do długości 10 cm. Opadające na zimę, skrętoległe, pojedyncze, ogonkowe, zwykle jajowate, rzadziej okrągławe, piłkowane, wyjątkowo słabo klapowane. Zazwyczaj nagie, tylko wiosną nieco lepkie. Kwiaty męskie siedzące, wykształcone już jesienią i zimujące, nie okryte łuskami. Pylniki bez włosków na szczycie. Kwiaty żeńskie na szypułkach, umieszczone na bocznych krótkopędach, przez zimę ukryte w pąkach. Roślina wieloletnia, jednopienna. Kwiaty rozwijają się na wiosnę wraz z liśćmi. Kwitnie od kwietnia do maja. Brzozę cechuje szybkie rozprzestrzenianie się. Całkowity czas życia brzozy rzadko przekracza 200 lat.

13 Dąb. Rodzaj drzew, rzadziej wysokich krzewów, zaliczony do rodziny bukowatych. Należy do niego ok. 200 gatunków występujących prawie wyłącznie w strefie umiarkowanej półkuli północnej oraz w wyższych partiach gór strefy tropikalnej. Pąki wielołuskowe, skupione po kilka na końcowych częściach liści. Liście ułożone skrętolegle,u niektórych gatunków nieopadające na zimę, podczas gdy niektóre są wręcz zimozielone. Kwiaty rozdzielnopłciowe, lecz same rośliny są jednopienne, wiatropylne. Kwiaty męskie zebrane w kotki, podczas gdy żeńskie są pojedyncze. Orzechy zwane żołędziami osadzone pojedynczo w miseczkach, gęsto pokryte drobnymi łuskami. Osiągają dojrzałość w pierwszym lub drugim roku. Gatunki dziko rosnące w Polsce np.: dąb bezszypułkowy, dąb szypułkowy Roślina ozdobna: dęby stosowane są przede wszystkim ze względu na swoją długowieczność. Przez długie lata mogą stanowić trzon drzewostanu. Roślina lecznicza. Kora niektórych gatunków jest składnikiem wielu mieszanek ziołowych, a odwar z kory był stosowany wewnętrznie przy biegunkach, a zewnętrznie przy odmrożeniach i oparzeniach. Niektóre gatunki dębów mogą mieć znaczenie jako rośliny miododajne. Drewno dębu stosunkowo ciężkie i twarde znajduje powszechne zastosowanie w stolarce wewnętrznej, budowlanej, meblarstwie.

14 Sosna Sosna pospolita może osiągać wysokość do 45 metrów, ma prosty, równy pień zakończony parasolowatą lub stożkową koroną. Szyszki ma osadzone pojedynczo lub po dwie, trzy, stojące długości do 7 cm, niedojrzałe zielone, później brunatnieją i pękają uwalniając uskrzydlone nasiona. W Polsce ma duże znaczenie gospodarcze gdyż jest jednym z najpospolitszych drzew i dostarcza cennego drewna. Sosna od najdawniejszych czasów była stosowana w medycynie ludowej. Odwary z pączków, igieł lub zielonych szyszek stosowano do leczenia szkorbutu, puchliny wodnej, reumatyzmu, bólów zębów, artretyzmu, gruźlicy, chorób skóry, ukąszeń żmii itp. Bursztyn, czyli skamieniała żywica sosny był od wieków amuletem i lekiem na wiele schorzeń.

15 Świerk Rodzaj wiecznie zielonych drzew z rodziny sosnowatych, który obejmuje około 35 gatunków. Występuje na obszarach chłodnych i umiarkowanych półkuli północnej. Drzewa są wysokie i przeważnie mają regularną, stożkową koronę. Świerk posiada spiralnie osadzone, kłujące szpilki. Igliwie utrzymuje się na gałązkach przez 5 -7 lat. Świerk ma większe wymagania glebowe niż sosna. Lepiej rośnie na glebach gliniasto – piaszczystych. Wymaga większej wilgotności gleby i powietrza. Wrażliwy na przymrozki. Mało odporny na działanie wiatru, ze względu na płytko rozwijający się system korzeniowy oraz gęstej koronie, najczęściej o dużej średnicy, która zwiększa możliwość wywrotów.

16 Źródła : www.google.pl www.drzewapolski.pl www.mapofpoland.pl

17 Prezentacje przygotowała Małgorzata Kupaj kl. VI


Pobierz ppt "Polska wiosenna roślinność. Wiosna zamieszkała z nami, przywitajmy jąją ją kwiatami."

Podobne prezentacje


Reklamy Google