Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

STEREOTYP NIEMCA W POLSCE. Co to jest : Są to „obrazy w głowach” wpływające na nasze myślenie, postępowanie i zachowanie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "STEREOTYP NIEMCA W POLSCE. Co to jest : Są to „obrazy w głowach” wpływające na nasze myślenie, postępowanie i zachowanie."— Zapis prezentacji:

1 STEREOTYP NIEMCA W POLSCE

2 Co to jest :

3 Są to „obrazy w głowach” wpływające na nasze myślenie, postępowanie i zachowanie

4 Stereotypy mają zabarwienie emocjonalne i skłonność do fałszywych generalizacji (dlatego dobrze mieć do nich krytyczny stosunek).

5 Jest to uproszczony obraz świata dotyczący różnych narodowości, zwodów, pochodzenia

6 Stereotypy są czymś, co jest utrwalone społecznie, przekazywane kulturowo i najbardziej wyrazisty wyraz stereotypy znajdują w języku.

7 Stereotyp Niemca w dowcipach

8 Na przestrzeni lat w Polsce wykształcił się stereotyp Niemca - punktualnego i pracowitego niebieskookiego blondyna. Istnieje też inny stereotyp, który przedstawia nam Niemca jako pełnego przemocy faszystę i rasistę. Najczęściej jest on przedstawiany w różnego rodzaju kawałach. Czas, aby ten stereotyp się zmienił. Mieszkańcy Niemiec uważani są za ludzi poważnych : -JAKA JEST NAJCIEŃSZA KSIĄŻKA ŚWIATA? -TYSIĄC LAT HUMORU NIEMIECKIEGO

9 Według stereotypowych dowcipów Niemki są brzydkie : JAK JEDZIESZ AUTEM I NAGLE KROWY SĄ ŁADNIEJSZE OD KOBIET TO ZNAK ZE JESTEŚ W NIEMCZECH. -Jak to jest, że w Niemczech produkują tyle dobrych samochodów? -Jak się ma takie brzydkie żony, to czymś trzeba się zająć.

10 Stereotyp ten obraża wszystkie niemieckie kobiety, i jest całkowitym kłamstwem, gdyż są też piękne Niemki. Miss Niemiec 2011

11 Inne dowcipy przedstawiają Niemców jako pracowników, który bezmyślnie wykonują powierzoną pracę : Billy Gates, najbogatszy Amerykanin, czekając na przeszczep mózgu, miał do wyboru trzy: Polaka, Rosjanina i Niemca. Wybrał Niemca. dlaczego?...bo był nieużywany... -Dlaczego niemiecka wanna ma dwa odpływy ? -Bo jeden jest na zimna wodę a drugi na ciepłą.

12 Ten stereotyp także jest krzywdzący dla wielu Niemców. Wielu z nich jest świetnymi naukowcami i inżynierami. Albert Einstein także pochodził z Niemiec, stworzył najważniejsze prawa fizyki, a jego twierdzenie E = mc^2 zna każdy.

13 Nikt nie powinien posługiwać się stereotypami. Są one zawsze krzywdzące dla mniejszości i nigdy ich znaczenie nie jest prawidłowe.

14 By sprawdzić, czy Polacy faktycznie opierają swoje poglądy na stereotypach przeprowadziliśmy ankietę wśród grupy stu osób z naszej szkoły.

15 Pytania do uczestników ankiety:  Jaki jest Twój stosunek do narodu niemieckiego?  Podaj określenia jakich używasz zamiast słowa Niemiec  Podaj cechy typowego wyglądu zewnętrznego Niemca  Wymień popularne imiona niemieckie  Podaj znane postacie niemieckie  Ulubiona potrawa Niemców  Ulubiony napój Niemców  Jakie święto kojarzy Ci się z Niemcami?  Opinie o mieszkańcach Niemiec.

16

17

18

19

20

21

22

23

24 Opinie na temat Niemców


Pobierz ppt "STEREOTYP NIEMCA W POLSCE. Co to jest : Są to „obrazy w głowach” wpływające na nasze myślenie, postępowanie i zachowanie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google