Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dzieci i szkolnictwo w Mali. Warunki życia dzieci Jednym z największych problemów w kraju jest bardzo wysoki współczynnik umieralności dzieci do 5. roku.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dzieci i szkolnictwo w Mali. Warunki życia dzieci Jednym z największych problemów w kraju jest bardzo wysoki współczynnik umieralności dzieci do 5. roku."— Zapis prezentacji:

1 Dzieci i szkolnictwo w Mali

2 Warunki życia dzieci Jednym z największych problemów w kraju jest bardzo wysoki współczynnik umieralności dzieci do 5. roku życia. 128 dzieci na 1000 umiera przed swoimi 5 urodzinami, bardzo często z powodu chorób, którym potrafimy zapobiegać. Podczas porodu, który najczęściej ma miejsce w domu, umiera też wiele matek.

3 Problemy żywieniowe w Mali W 15-milionowym społeczeństwie Mali, dzieci stanowią połowę ludności. Prawie 8 milionów obywateli nie ukończyło 18. roku życia, z czego 3 miliony to dzieci poniżej 5. roku życia. Niezwykle istotnym problemem jest niedożywienie dzieci. 23% dzieci rodzi się w Mali z niską masą urodzeniową, a tylko 38% jest karmionych naturalnie (piersią). Prawie 1/3 dzieci do 5. roku życia cierpi z powodu ostrego niedożywienia. Wynika to nie tylko z głodu powodowanego brakiem pożywienia, ale także z faktu, ze to pożywienie nie jest pełnowartościowe i różnorodne, brakuje w nim niezbędnych dla prawidłowego rozwoju mikroelementów. Niedobór tych składników i ubogie w witaminy i minerały jedzenie prowadzi do chorób, które mogą zakończyć się trwałym kalectwem, a nawet śmiercią. Problem stanowi także brak wody pitnej.

4

5 Według statystyk połowa mieszkańców Afryki nie umie czytać. Analfabetyzm w większym stopniu dotyczy kobiet niż mężczyzn. Jeśli dziewczyna zajdzie w ciążę, to czy będzie umiała pisać i czytać, staje się kwestią drugorzędną. Najważniejsze, aby była przyuczona do wykonywania obowiązków domowych. Inne dane mówią o 26% dzieci, które w ogóle nie rozpoczynają nauki, a wśród ponad 70% tych, które mają do niej dostęp, tylko połowa kończy szkołę podstawową. Prawda jest taka, że w wielu krajach afrykańskie dzieci muszą ciężko pracować. Nie mają czasu ani warunków do tego, aby się uczyć. Ogromnym problemem w szkolnictwie są przeludnione klasy, gdzie ilość uczniów przypadająca na jednego nauczyciela wynosi nawet 80 osób. Brakuje też podstawowych przyborów szkolnych i podręczników..

6

7 Edukacja Niezwykle istotną kwestią w Mali jest edukacja. Wskaźnik upowszechnienia edukacji na poziomie podstawowym wynosi 71,6% dla chłopców, a dla dziewcząt 62,6%. Statystyki te wyglądają o wiele bardziej alarmująco w przypadku kontynuowania nauki przez starsze dzieci. Do szkoły średniej uczęszcza odpowiednio 36% chłopców i tylko 25% dziewcząt. Problem stanowi nie tylko brak szkół, odpowiedniej infrastruktury, ale także w dużej mierze brak wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej. Z tego powodu niestety sytuacja dzieci i młodzieży w Mali nie poprawia się znacząco. Edukacja jest szansą na wyjście z kręgu ubóstwa, zdobycie zawodu i podjęcie pracy zarobkowej. Brak możliwości nauki w dużej mierze powoduje, że sytuacja w kraju nie ulega poprawie.

8

9 Pomoc UNICEF dla tego kraju UNICEF od wielu lat działa w Mali na rzecz poprawy losu dzieci. Dzięki zaangażowaniu organizacji udało się w 2014 roku otworzyć ponad 70% szkół w Gao i Timbuktu, stolicy kraju. 420 tysięcy dzieci otrzymało pełen zestaw przyborów niezbędnych do nauki. W okresie nasilonego konfliktu wewnętrznego UNICEF dbał także o zagwarantowanie dzieciom opieki psychologicznej. Potrzeby są jednak zdecydowanie większe. Wciąż 200 tysięcy dzieci w wieku od 3 do 15 lat nie uczęszcza do szkół. Zagwarantowanie przynajmniej podstawowej edukacji tym dzieciom jest jednym z priorytetów UNICEF do zrealizowania w najbliższym roku.

10 Prezentowały : Klaudia, Julia, Maja Maja,Martyna


Pobierz ppt "Dzieci i szkolnictwo w Mali. Warunki życia dzieci Jednym z największych problemów w kraju jest bardzo wysoki współczynnik umieralności dzieci do 5. roku."

Podobne prezentacje


Reklamy Google