Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Podróż za jeden uśmiech” Adam Bahdaj Źródła: podroz-za

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Podróż za jeden uśmiech” Adam Bahdaj Źródła: podroz-za"— Zapis prezentacji:

1 „Podróż za jeden uśmiech” Adam Bahdaj Źródła: http://wypracowania24.pl/jezyk-polski/5638/adam-bahdaj- podroz-za http://wypracowania24.pl/jezyk-polski/5638/adam-bahdaj- podroz-za http://www.wyd-literatura.com.pl/autor/adam-bahdaj.html https://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Bahdaj http://zadane.pl/wypracowanie/Charakterystyka_porowna wcza_Dudusia_i_Poldka_rozprawka_czy_tworza_ciekawy_d uet_-34459 http://zadane.pl/wypracowanie/Charakterystyka_porowna wcza_Dudusia_i_Poldka_rozprawka_czy_tworza_ciekawy_d uet_-34459 11.04.2016

2 Biografia autora Adam Bahdaj, ps. Jan Kot, Dominik Damian (ur. 2 stycznia 1918 w Zakopanem, zm. 7 maja 1985 w Warszawie) – polski pisarz, tłumacz z języka węgierskiego. Autor powieści sensacyjno-kryminalnych dla dorosłych i młodszych czytelników. Uczestnik wojny obronnej 1939. W czasie II wojny światowej był kurierem tatrzańskim. Jego utwory były tłumaczone na wiele języków. Wydał m.in. „Kapelusz za sto tysięcy”, „Do przerwy 0:1”, „Stawiam na Tolka Banana”, „Gdzie twój dom Telemachu?” Został wpisany na Listę Honorową IBBY.

3 Geneza książki Prawdziwym impulsem do napisania książki "Podróż za jeden uśmiech" była podróż autostopem Marka Bahdaja - syna autora książki. Po powrocie do domu opowiedział on o tym swemu ojcu a tamten przelał te przygody na papier.

4 Leopold „Poldek” Wanatowicz Ma czternaście lat, mieszka w Warszawie. Jest synem znanego inżyniera. Jest szczupły i wysoki, preferuje ubiór sportowy. Potrafi szybko podejmować ważne decyzje. Jest zaradny i samodzielny. Nie chce sprawiać rodzicom kłopotów, więc postanawia podróżować autostopem. Za wzory stawia sobie: Jacka Londona, Robinsona Kruzoe i Tomka Sawyera. Uparcie dąży do postanowionego sobie celu. Pod względem intelektualnym nie jest najlepszym uczniem. Ma słabe stopnie w szkole. Nie przykłada się do nauki, ale lubi czytać, np. książki przygodowe i "Przegląd sportowy".

5 Janusz „Duduś” Fąferski Ma czternaście lat, mieszka w Warszawie. Jest synem naukowca i bratem ciotecznym Leopolda Wanatowicza. Duduś ma niebieskie oczy i charakterystyczna krostkę na końcu nosa. Jest chłopcem o delikatnej posturze i wzroście 167cm. Ubiera się elegancko - spodnie w kant, biała koszula i muszka w grochy. Fąferski lubi mieć wszystko podane na tacy. Pod względem praktycznym nie jest przygotowany do życia, tj. nie potrafi rozpalić ogniska ani przygotować najprostszego posiłku. Ciągle narzeka i obraża się. Tchórzliwy. Nieprzychylnie nastawiony do Poldka. Jest prymusem. Posiada ogromną wiedzę encyklopedyczną.

6 Streszczenie książki cz.1 Poldek i Duduś są kuzynami ciotecznymi. Razem mieli wyjechać do Międzywodzia na wakacje, gdzie czekają ich mamy. Niestety, okazuje się, że chłopcy nie mają biletów na pociąg i zmuszeni są do podróży autostopem. Początkowo Duduś nie chce się na to zgodzić. Ale pewny siebie Poldek w końcu namawia go. Bohaterom udało się zatrzymać jakiś samochód, ale okazało się, że niezaradny Duduś zapomniał swojej walizki. Kierowca odjechał bez chłopców. Po pewnym czasie na szczęście znowu namówili właściciela przejeżdżającego samochodu, aby ich zabrał. W taki sposób dotarli do Brodnicy. Było to miejsce wakacyjnej kolonii wielu dzieci, dlatego nasi bohaterowie postanowili się do nich przyłączyć. W kolonijnym pensjonacie spędzili jednak tylko kilka godzin, bo zamierzali wyruszyć w dalszą podróż. Pewnego dnia poznali kobietę, która podróżowała w taki sam sposób jak oni. Postanowiła, że przyłączy się do chłopców i kazała nazywać się ciocią Ulą.

7 Streszczenie książki cz.2 Kiedy byli zmęczeni rozbili namiot i zdecydowali, że trochę odpoczną. Wtedy poznali pewnego kierowcę, który miał zamiar jechać do Gdańska. Mężczyzna zaproponował, że chętnie zabierze ich ze sobą. Chłopcy wyruszyli więc nad morze. Po drodze okazało się, że przez pomyłkę nie zabrali cioci Uli. Na szczęście kobieta samodzielnie dojechała do Gdańska. Miała tam pewnego znajomego strażaka, który zabrał chłopców i zawiózł ich do Międzywodzia. Tam wreszcie spotkali swoje mamy i mogli radośnie spędzić wakacje.

8 Tekst reklamowy Chcesz przeżyć niesamowitą przygodę, nie wychodząc się z domu? Jeśli tak, to mamy książkę dla ciebie. „Podróż za jeden uśmiech” autorstwa Adama Bahdaja opowiada o przygodzie dwóch chłopców, którzy jadą na wakacje autostopem. Napisana jest w ciekawy i zabawny sposób. Polecam!

9 Prezentacja została wykonana przez: Kingę Bollmann i Oliwię Kamińską VIc 2015/2016 Szkoła Podstawowa nr.2 im. Majora Henryka Sucharskiego w Kwidzynie.


Pobierz ppt "„Podróż za jeden uśmiech” Adam Bahdaj Źródła: podroz-za"

Podobne prezentacje


Reklamy Google