Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Ania z Zielonego Wzgórza”,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Ania z Zielonego Wzgórza”,"— Zapis prezentacji:

1 „Ania z Zielonego Wzgórza”,
Lucy Maud Montgomery Prezentacja wykonana przez klasę V SP podczas zajęć „Kółka polonistycznego” pod kierunkiem p. A. Kielich w ramach projektu pt.: „Książki marzeń”.

2 Czego dowiedzieliśmy się o autorce? Biografia Lucy Maud Montgomery

3 Lucy Maud Montgomery- urodziła się w 1874 roku w Clifton na Wyspie Księcia Edwarda, gdzie osadziła akcję wielu swoich utworów. Była jedynaczką, w wieku 21 miesięcy straciła matkę, która zmarła na gruźlicę. Wówczas ojciec wyjechał na zachód kraju, a opiekę nad córką powierzył rodzicom żony. Maud (bo tak nazywano dziewczynkę) przeniosła się do Cavendish, rybackiej wioski na Wyspie Księcia Edwarda. Dziadkowie byli ludźmi surowymi i wymagającymi. Dziewczynka czuła się tam samotna. Rodzinne ciepło odnalazła w domu ciotki Annie (siostry matki), która zastępowała jej matkę, a jej córki były dla sieroty niczym siostry.

4 W 1943 r. na terytorium Kanady pisarka została uznana za:
„osobę o znaczeniu narodowym i historycznym".

5 Ania Shirley urodziła się w Bolingbroke w Nowej Szkocji
Ania Shirley urodziła się w Bolingbroke w Nowej Szkocji. Była córką Berty i Waltera Shirley. Oboje byli nauczycielami w miejscowym liceum. Niestety, gdy Ania miała trzy miesiące, zmarła na febrę jej mama, a cztery dni później tata. Dziewczynka stała się sierotą. Na szczęście przygarnęła ją pani Thomas, której mąż był pijakiem. Opiekunowie wraz z dziewczynką przeprowadzili się do Marysville. Ania zajmowała się czwórką ich dzieci. Gdy miała osiem lat, pan Thomas wpadł pod pociąg, a jego żona, nie chciała dalej opiekować się dziewczynką. Na szczęście przygarnęła ją pani Hammond. Ania, tak jak poprzednio, musiała opiekować się jej dziećmi, których było aż ośmioro, w tym trzy pary bliźniaków. Mieszkała z nią przez dwa lata, do chwili, gdy zmarł pan Hammond. Charakterystyka

6 W końcu Ania trafiła do sierocińca, ponieważ nikt nie chciał się nią zaopiekować. Spędziła tam cztery miesiące, aż wreszcie przygarnęli ją Maryla i Mateusz Cuthbert. Byli oni rodzeństwem, w podeszłym wieku, ale wreszcie stworzyli małej sierotce prawdziwy, rodzinny i kochający dom.

7 Anię Shirley poznajemy w chwili, gdy ma 11 lat
Anię Shirley poznajemy w chwili, gdy ma 11 lat. Jej wygląd nie jest zachwycający. Dziewczynka była bardzo chuda. Miała małą, bladą i mizerną twarzyczkę, pokrytą licznymi piegami. Posiadała także duże usta i oczy, które czasami były zielone, a czasami szare. Jej utrapieniem były dwa grube, rude warkocze. Ubrana była w bardzo brzydką, przyciasną, krótką sukienkę, uszytą z pożółkłej wełny. Na głowie miała wyblakły marynarski kapelusik, a w ręku trzymała zniszczoną torbę z urywającą się rączką. Ania nienawidziła swojego wyglądu. Często z jego powodu wpadała w liczne kłopoty.

8 Portrety Ani Shirley w naszym wykonaniu:

9 Plakat- „pechowe zdarzenia w życiu Ani Shirley”:

10 Efekty naszej pracy:

11 Makieta Avonlea- dom Ani na Zielonym Wzgórzu:

12

13 Serie książkowe o Ani: „Ania z Zielonego Wzgórza”; „Ania z Avonlea”;
„Ania na uniwersytecie”; „Ania z Szumiących Topoli”; „Wymarzony dom Ani”; „Ania ze Złotego Brzegu”; „Dolina Tęczy”; „Rilla ze Złotego Brzegu”.

14 Dlaczego warto przeczytać książkę
„Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery? Myślimy, że warto przeczytać tę książkę ze względu na jej charakter. Nie jest nudna, zawiera ważne puenty ukryte w licznych opowieściach. Można w niej przeczytać o problemach, poglądach i zachowaniach ówczesnych nastolatków. Powieść pokazuje skutki złego postępowania i działania młodych osób. Poza tym akcja jest wciągająca i dynamiczna. Nie skupia się na jednym ciągłym wydarzeniu, ale ujawnia wiele przygód i zdarzeń, zarówno zabawnych, jak i przykrych w życiu tytułowej bohaterki. Autorka pokazała, że można pisać mądre, a zarazem ciekawe książki! Naprawdę warto przeczytać powieść pt.: „Ania z Zielonego Wzgórza”!

15 Drodzy Koledzy i Koleżanki
Drodzy Koledzy i Koleżanki! Mamy nadzieję, że naszą krótką prezentacją Was nie zanudziliśmy, ale wręcz przeciwnie- rozbudziliśmy w Was ciekawość do wakacyjnego przeczytania książki pt.: „Ania z Zielonego Wzgórza”, Lucy Maud Montgomery! Uczniowie klasy V PSP.


Pobierz ppt "„Ania z Zielonego Wzgórza”,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google