Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HANDEL LUDŹMI. Wiedza o tym, czym jest handel ludźmi, choć powszechna, jest dosyć ograniczona i płytka. Większość ludzi kojarzy to tylko z prostytucją.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HANDEL LUDŹMI. Wiedza o tym, czym jest handel ludźmi, choć powszechna, jest dosyć ograniczona i płytka. Większość ludzi kojarzy to tylko z prostytucją."— Zapis prezentacji:

1 HANDEL LUDŹMI

2 Wiedza o tym, czym jest handel ludźmi, choć powszechna, jest dosyć ograniczona i płytka. Większość ludzi kojarzy to tylko z prostytucją lub niewolnictwem.

3 HANDEL LUDŹMI - oznacza werbowanie, transport, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osób z zastosowaniem gróźb lub użyciem siły lub też z wykorzystaniem innej formy przymusu, uprowadzenia, oszustwa, wprowadzenia w błąd, nadużycia władzy lub wykorzystania słabości, wręczenia lub przyjęcia płatności lub korzyści dla uzyskania zgody osoby mającej kontrolę nad inną osobą, w celu wykorzystania. Wykorzystanie obejmuje, jako minimum, wykorzystanie prostytucji innych osób lub inne formy wykorzystania seksualnego, pracę lub usługi o charakterze przymusowym, niewolnictwo lub praktyki podobme do niewolnictwa, zniewolenia albo usunięcie organów.

4 DLA OSÓB KTÓRE CHCĄ PODJĄĆ PRACĘ ZA GRANICĄ! Jeśli: jesteś młodym człowiekiem, który teraz lub w najbliższym czasie kończy naukę w szkole, chcesz pracować za granicą, marzysz o szybkich pieniądzach, marzysz o karierze modelki, aktorki, hostessy, podczas wakacyjnej pracy za granicą chcesz nauczyć się języków obcych, wyjazd do pracy za granicę to dla Ciebie wymarzona samodzielność, dorosłość, niezależność. Te porady adresowane są właśnie do Ciebie!!! Nie każdy pociąg jedzie do Hollywood, nie każdy samolot ląduje w krainie szczęścia!!!

5 Jak możesz stać się ofiarą? 1. Oszukańcza oferta pracy za granicą: ogłoszenie prasowe i inne, informacja o pracy przekazana przez osobę bliską lub znajomą (zdarzają się przypadki, że osoba bliska współpracuje z przestępcami), informacja pochodząca od nowego partnera (tzw. werbunek na miłość), 2. Świadoma zgoda na prostytucję bez wiedzy o skali wykorzystania. 3. Małżeństwo z cudzoziemcem (może być metodą rekrutacji do uprawiania prostytucji). 4. Uprowadzenie za granicę. 5. Sprzedaż dziecka (nawet przez rodziców lub opiekunów).

6 Jak działają handlarze żywym towarem? uzależniają ofiarę poprzez uwikłanie w „dług” za załatwienie pracy, zakwaterowanie, pokrycie kosztów podróży itp. Stosunek pracy jest określony tak, aby nie prowadził do szybkiej spłaty (tzw. mechanizm długu), stosują przemoc fizyczną, także o charakterze seksualnym, odurzają narkotykami, dokonują kompromitujących nagrań (np. zgwałcenia), ograniczają wolność ofiary, wykorzystują jej niewiedzę o przepisach prawa

7 Szczególnie narażeni są: 1. Mieszkańcy terenów o wysokim wskaźniku bezrobocia, poszukujący źródła utrzymania za granicą. 2. Młodzież jadąca za granicę do pracy, także sezonowej: w gastronomii, rolnictwie, opiece nad dziećmi i osobami starszymi, jako hostessy, tancerki, kelnerki, aktorki, modelki itp. 3. Osoby uprawiające prostytucję.

8 Jeżeli pośrednik proponuje, że odpracujesz za granicą koszty podróży lub inne koszty organizacyjne, prosi o przekazanie mu Twojego paszportu czy telefonu komórkowego na czas podróży, nie pyta o kwalifikacje i umiejętności, może to być sygnałem jego nieuczciwych zamiarów. Przed wyjazdem za granicę omów szczegóły i cel wyjazdu z kimś komu ufasz, zastanów się kto i dlaczego zaproponował Ci wyjazd za granicę, od jak dawna znasz tę osobę, jaki był wcześniej jej stosunek do Ciebie, sprawdź informacje na temat szczegółów podróży i pobytu za granicą, sprawdź legalność działania firmy pośredniczącej w zatrudnieniu za granicą żądaj tłumaczenia dokumentów na język polski, czytaj dokładnie to co podpisujesz i nie podpisuj dokumentów, których nie rozumiesz, jeśli pośrednik pobiera zaliczkę, dociekaj na co ma być przeznaczona i żądaj pokwitowania!!!

9 Jeśli zdecydujesz się na wyjazd: ubezpiecz się od następstw nieszczęśliwych wypadków i ewentualnych kosztów leczenia, zrób kserokopię dokumentów tożsamości, wizy, pozwolenia na pracę itp. i zostaw je bliskim razem z aktualną fotografią, zostaw bliskim lub przyjaciołom adres pobytu za granicą, nazwę i adres pośrednika oraz pracodawcy i osób towarzyszących w podróży, jeśli je znasz, ustal z bliskimi częstotliwość i sposób kontaktów, a także hasło, które zostanie użyte w razie niemożności przekazania wprost informacji o kłopotach, niebezpieczeństwie i innych zagrożeniach, ustal adres i numer telefonu konsulatu w państwie docelowym, ZAPAMIĘTAJ ! ! ! zabierz ze sobą telefon komórkowy i nie oddawaj go innym osobom, informuj bliskich o zmianie miejsca pracy i pobytu, w razie niespodziewanej zmiany trasy podróży, zastania po dotarciu za granicę stanu znacznie odbiegającego od zapewnień pośrednika lub osoby zapraszającej, zaobserwowania niepokojących zachowań pośrednika lub osób mu towarzyszących, nabrania wątpliwości co do ich zamiarów, uciekaj i szukaj pomocy.

10 Za granicą masz prawo do : wyboru miejsca zamieszkania i swobodnego poruszania się, podejmowania własnych decyzji, obrony swoich praw, których chronią - Polski Konsulat i Policja, zgłoszenia przestępstwa, którego jesteś ofiarą i wskazania jego sprawców, tłumacza i adwokata.

11 N Do kogo zwrócić się po pomoc ? Za granicą: Każdą chwilę nieuwagi swych oprawców wykorzystaj na szukanie pomocy: na Policji, w Konsulacie, w placówkach służby zdrowia, w kościołach, G D Z I E K O L W I E K ! ! ! Po powrocie do kraju: zgłoś przestępstwo Policji, Prokuraturze, Straży Granicznej, skorzystaj z pomocy organizacji pozarządowych wspierających ofiary handlu ludźmi.

12 ORGANIZACJE Fundacja Dzieci Niczyje ul. Walecznych 59 03-926 Warszawa tel.: 022 616 16 69 Fundacja ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Skrytka pocztowa 127 00-958 Warszawa 66 całodobowa linia wsparcia: 0801 247 070 telefon zaufania: 022 654 70 70 Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu "La Strada” Skrytka pocztowa 5 00-956 Warszawa 10 Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć ul. Sobieskiego 7/3 31-136 Kraków tel.: 012 633 72 23


Pobierz ppt "HANDEL LUDŹMI. Wiedza o tym, czym jest handel ludźmi, choć powszechna, jest dosyć ograniczona i płytka. Większość ludzi kojarzy to tylko z prostytucją."

Podobne prezentacje


Reklamy Google