Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

To piękna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "To piękna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić."— Zapis prezentacji:

1 To piękna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić.

2 1846-1916 Litwos- pseudonim literacki Henryk Sienkiewicz

3 Całe swe życie w imię piękna i dobra walczył. Tłumaczony i znany w świecie, czytany przez rzesze ludzi w kraju, stanowił Sienkiewicz i stanowi wiecznie otwarty problem dla krytyków i historyków literatury. Jak żaden inny pisarz polski rozsławił po świecie nie tylko własne imię, ale także nasz kraj.

4 Kalendarium 5.05.1846 – Miejsce urodzenia Wola Okrzejska 1858-1871 – Nauka w Warszawskim Gimnazjum Realnym oraz studia w Szkole Głównej na Wydziale Lekarskim oraz Filologiczno-Historycznym 1872 – Debiut pisarski powieścią Na marne 1874 –Współwłaściciel i redaktor czasopism: Niwa oraz Gazeta Polska 1876 – Wyjazd do Ameryki 1878 – Pobyt w Londynie, a następnie podróż do Paryża.

5 1879 – Pierwsze zbiorowe wydanie utworów Pisarza 1880 – Ślub z Marią Szetkiewiczówną 1882-1888 – Powstaje Trylogia - dzieło historyczne, które przyniosło popularność i sławę, czyniąc Sienkiewicza pisarzem znanym i lubianym w kraju 1889-1900 – Liczne podróże m.in. do Hiszpanii oraz Afryki 1896 – Wydanie książkowe Quo vadis 1900 – Wręczenie Pisarzowi daru od narodu - pałacyku w Oblęgorku - na jubileusz 25-lecia pracy twórczej 1905 – Literacka Nagroda Nobla za szczególne osiągnięcia w dziedzinie eposu 1914-1916 – Pomoc poszkodowanym żołnierzom w czasie I wojny światowej 15.11.1916 – Śmierć Pisarza w Vevey, w Szwajcarii 27.10. 1924 - Złożenie prochów Pisarza w katedrze św. Jana w Warszawie

6 Dorobek literacki Pisarza TytułRok wydania Listy z podróży do Ameryki1878 Janko Muzykant1880 Szkice węglem1880 Za chlebem1880 Bartek Zwycięzca1882 Latarnik1882 Ogniem i mieczem1883-1884 Potop1885-1886 Pan Wołodyjowski1887-1888 Bez dogmatu1891 Listy z Afryki1892 Rodzina Połanieckich1895 Quo vadis1896 Krzyżacy1900 Na polu chwały1906 Wiry1910 W pustyni i w puszczy1911 Legiony1916

7 Przemówienie z okazji wręczania Nagrody Nobla Ci, którzy mają prawo ubiegać się o nagrodę ustanowioną przez szlachetnego filantropa, nie należą do jednego szczepu i nie są mieszkańcami jednego kraju. Wszystkie narody świata idą w zawody o tę nagrodę, w osobach swoich poetów i pisarzów. Dlatego też wysoki areopag, który tę nagrodę przyznaje, i dostojny monarcha, który ją wręcza, wieńczą nie tylko poetę, ale zarazem i naród, którego synem jest ów poeta. Stwierdzają oni tym samym, że ów naród wybitny bierze udział w pracy powszechnej, że praca jego jest płodna, a życie potrzebne dla dobra ludzkości. Jednakże zaszczyt ten, cenny dla wszystkich, o ileż jeszcze cenniejszym być musi dla syna Polski!... Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysiącznych dowodów, że ona żyje!... Głoszono ją niezdolną do myślenia i pracy, a oto dowód, że działa!... Głoszono ją pobitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać!... Komuż nie przyjdą na myśl słowa Galileusza: E pur si muove!..., skoro uznana jest wobec całego świata potęga jej pracy, a jedno z jej dzieł uwieńczone. Więc za to uwieńczenie - nie mojej osoby, albowiem gleba polska jest żyzna i nie brak pisarzów, którzy mnie przewyższają - ale za to uwieńczenie polskiej pracy i polskiej siły twórczej Wam, Panowie członkowie Akademii, którzy jesteście najwyższym wyrazem myśli i uczuć Waszego szlachetnego narodu, składam, jako Polak, najszczersze i najgorętsze dzięki.

8 FILMOGRAFIA Tytuł filmuReżyserScenarzystaPremieraNa podstawie utworu Krwawa dolaW.Paliński------------1912Szkice węglem Bartek ZwycięzcaE.Pucharski 1923Bartek Zwycięzca Janko MuzykantR.OrdyńskiF.Goetel1930Janko Muzykant Szkice węglemA.BohdziewiczL.Buczkowski1957Szkice węglem KrzyżacyA.FordJ.Stawiński1969Krzyżacy Pan WołodyjowskiJ.Hoffman 1967Pan Wołodyjowski W pustyni i w puszczyW. Ślesicki 1973W pustyni i w puszczy PotopJ.Hoffman 1974Potop MaryniaJ.RybkowskiA.Mularczyk1984Rodzina Połanieckich Ogniem i mieczemJ.Hoffman 1999Ogniem i mieczem Quo vadisJ.KawalerowiczH.Sienkiewicz2001Quo vadis W pustyni i w puszczyG.Hood-------------2001W pustyni i w puszczy

9 Ważne trzy Marie w życiu Henryka Sienkiewicza Maria SzetkiewiczównaMaria WołodkowiczównaMaria Babska

10 Dzieci Pisarza: Syn Henryk Józef Córka Jadwiga

11 Ku pokrzepieniu serc… Ku pokrzepieniu serc… Henryk Sienkiewicz swoje powieści pisał,,ku pokrzepieniu serc”. Jego ujęcie historii jest nieco ubarwione, akcja żywa, bohaterowie sugestywni, naszkicowani zdecydowanie, z epickim rozmachem. Niestety, jego ojczyzna nie była wówczas krajem niepodległym, znikła z mapy Europy, wchłonięta przez trzech zaborców. Chciał więc Sienkiewicz ukazać chwile świetności narodowej i dać wzorzec osoby Polaka-patrioty. Pragnął przedstawić rodakom szczęśliwe chwile potęgi militarnej i moralnej wielkości państwa polskiego. W swych powieściach wskrzeszał mit dawnej, siedemnastowiecznej Polski, która w momencie największego zagrożenia bytu państwowego potrafiła walczyć i zwyciężać. Utwory Sienkiewicza są do dziś skarbnicą wiedzy historycznej, dziełem literackim, a także zabytkiem literackiej polszczyzny. Są jednym z elementów, które podnosiły na duchu Polaków podczas zaborów, pokazując zwycięstwo polskiego oręża. Utwory Sienkiewicza są do dziś skarbnicą wiedzy historycznej, dziełem literackim, a także zabytkiem literackiej polszczyzny. Są jednym z elementów, które podnosiły na duchu Polaków podczas zaborów, pokazując zwycięstwo polskiego oręża.

12 Malarz barwnej historii – twórca żywych postaci Malarz barwnej historii – twórca żywych postaci

13 Leopold Staff powiedział o Henryku Sienkiewiczu: Leopold Staff powiedział o Henryku Sienkiewiczu: Trafiał dziełami swoimi do wszystkich warstw ogółu. Dla jednych miał „Trylogię”, dla drugich „Quo vadis”, dla jeszcze innych „W pustyni i w puszczy” czy „Janka Muzykanta”. Uczucia gorące i myśl zawsze szlachetną zakuł w nieśmiertelny Trafiał dziełami swoimi do wszystkich warstw ogółu. Dla jednych miał „Trylogię”, dla drugich „Quo vadis”, dla jeszcze innych „W pustyni i w puszczy” czy „Janka Muzykanta”. Uczucia gorące i myśl zawsze szlachetną zakuł w nieśmiertelny kryształ naszej świętej mowy.” kryształ naszej świętej mowy.”

14 Złote myśli Henryka Sienkiewicza: Złote myśli Henryka Sienkiewicza:  Miłość jako nasionko leśne z wiatrem szybko leci, ale gdy drzewem w sercu wyrośnie, to chyba razem z sercem wyrwać ją można. (...) jeśli miłować ciężko, to nie miłować ciężej jeszcze, bo kogóż bez kochania nasyci rozkosz, sława, bogactwa, wonności lub klejnoty? (...) A ponieważ każdy chętnie by oddał życie za kochanie, tedy kochanie więcej jest warte od życia.  Kochać jest nie dość, trzeba umieć kochać i trzeba umieć nauczyć miłości.  Tradycję można przechowywać tak jak rodzinne klejnoty. Dobrze zamknięte nie giną, ale też i nie promieniują. Tradycja polska powinna promieniować. Powinna rzucać blask na życie i zabarwiać je.

15 Świat Pisarza, czyli najważniejsze miejsca w Polsce związane z Autorem Trylogii to: Wola Okrzejska Lipków Warszawa Kraków Lwów Poznań Miłosław Kalisz Łódź Nałęczów Sopot Hajnówka Oblęgorek

16 Wola Okrzejska W oficynie dworskiej w Woli Okrzejskiej, urodził się przyszły Noblista. Wspólnie ze swoim rodzeństwem spędził tu lata beztroskiego dzieciństwa. Tu Stefania Sienkiewiczowa często grywała na fortepianie, sprowadzonym prosto z Paryża. Fortepian udało się odnaleźć i stoi teraz dumnie w największym z saloników obecnego muzeum. Pomnik Matki i Syna w Okrzei

17 Rodowa siedziba: Laureat Literackiej Nagrody Nobla z Oblęgorkiem związany był w latach 1900-1914. Ten leżący pod Kielcami majątek otrzymał Pisarz od społeczeństwa z okazji 25-lecia pracy literackiej. Dar jubileuszowy obejmował ponad 250 hektarów ziemi, 60 sztuk bydła, 6 koni oraz niezbędne maszyny rolnicze, a także stylowy pałacyk. Po śmierci pisarza dobra oblęgorskie zgodnie z testamentem Pisarza objęła rodzina. Po drugiej wojnie światowej rozpoczęto starania o utworzenie muzeum. Powstało ono dzięki darowiźnie dzieci Pisarza - córki Jadwigi i syna Henryka. Muzeum w Oblęgorku zostało otwarte w 1958 roku i cieszy się dużym zainteresowaniem turystów.

18

19 Związki Henryka Sienkiewicza z Ziemią Grabowiecką Związki Henryka Sienkiewicza z Ziemią Grabowiecką. 5 maja 1998 roku Patronem Zespołu Szkół w Grabowcu został Henryk Sienkiewicz. Faktem jest, że Noblista przebywał dwukrotnie w 1880 roku w nieodległym od szkoły Grabowczyku, goszcząc w majątku rodzinnym swojego przyjaciela, malarza Władysława Czachórskiego. Wspólnie polowali i jeździli konno, a celem ich wypraw były miejsca obronne i wapienne wzgórza. Z dostępnych źródeł wynika, że już wtedy tworzył nowelę „Niewola tatarska” i powstawał pomysł na powieść „Ogniem i mieczem ”. Dawna kapliczka w Grabowczyku zwana Sienkiewiczówką Dworek rodziny Czachórskich w Grabowczyku

20 Rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza Rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza Uchwałą sejmową rok 2016 ogłoszono Rokiem Henryka Sienkiewicza, ponieważ przypada 170. rocznica urodzin Pisarza i 100. rocznica śmierci Noblisty.

21 Narodowe Czytanie powieści Henryka Sienkiewicza w Grabowcu Narodowe Czytanie powieści Henryka Sienkiewicza w Grabowcu Zespół Szkół w Grabowcu mając za Patrona tego wybitnego Pisarza, włączył się w obchody Roku Jubileuszowego, podejmując wiele działań edukacyjno- wychowawczych, m.in.: udział w biciu rekordu Polski w jednoczesnym czytaniu fragmentu Potopu, uczestnicząc w XXIV Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich w Kielcach i Oblęgorku oraz współorganizując na skwerku Grabowca Narodowe Czytanie powieści Quo vadis.

22 Wykorzystano materiały własne oraz zasoby sieci Internet Teresa Goździejewska – szkolny koordynator ds. sienkiewiczowskich w Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu


Pobierz ppt "To piękna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić."

Podobne prezentacje


Reklamy Google