Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

13.05.1901 - 25.05.1948. Dzieciństwo Witold Pilecki urodził się w Ołońcu (północna Rosja), gdzie jego przodkowie zostali przesiedleni przez zaborców w.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "13.05.1901 - 25.05.1948. Dzieciństwo Witold Pilecki urodził się w Ołońcu (północna Rosja), gdzie jego przodkowie zostali przesiedleni przez zaborców w."— Zapis prezentacji:

1 13.05.1901 - 25.05.1948

2 Dzieciństwo Witold Pilecki urodził się w Ołońcu (północna Rosja), gdzie jego przodkowie zostali przesiedleni przez zaborców w ramach represji za udział w powstaniu, w rodzinie szlacheckiej pieczętującej się herbem Leliwa. Julian i Ludwika z Oświęcimskich mieli pięcioro dzieci: Marię, Józefa, Witolda, Wandę i Jerzego.

3 Młodość Od 1910 Pileccy mieszkali w Wilnie. W 1914 wstąpił do tajnego harcerstwa, a później założył własny zastęp. Jego grupa starszoharcerska dołączyła do samoobrony wileńskiej w październiku 1918r.

4 Lata 1926-39 We wrześniu 1926r. Witold Pilecki został właścicielem majątku ziemskiego w Sukurczach w powiecie Lida. Zaczął go modernizować i rozwijać, by stać się przykładem dla okolicznych ziemian.

5 Lata 1926-39 W 1929r. Poznał nauczycielkę Marię Ostrowską, którą poślubił 7. kwietnia 1931r. Mieli 2 dzieci: syna Andrzeja i córkę Zofię.

6 Swojej działalności nie zawęził do pracy w majątku i opieki nad rodziną. Jako obywatel ziemski działał na rzecz innych, starając się przyciągnąć do pracy społecznej swoich przyjaciół i sąsiadów. Założył kółko rolnicze i mleczarnię, której był prezesem. Zajmował się także opieką społeczną. Oprócz tych rozlicznych zajęć znajdował czas na działalność artystyczną; pisał wiersze i malował. Lata 1926-39

7 Pobyt w Auschwitz Witold Pilecki postanowił przedostać się do obozu koncentracyjnego Auschwitz, w celu zebrania od wewnątrz informacji wywiadowczych na temat jego funkcjonowania i zorganizowania ruchu oporu. Jako Tomasz Serafiński wszedł w samo centrum łapanki, dając tym samym pretekst Niemcom. Do obozu trafił w nocy z 21 na 22 września 1940 roku wraz z tzw. drugim transportem warszawskim.

8 Jako więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz był głównym organizatorem konspiracji. Wyznaczone cele :  podtrzymywanie na duchu kolegów  przekazywanie współwięźniom wiadomości z zewnątrz obozu  potajemne zdobywanie żywności i odzieży oraz jej rozdzielanie  przekazywanie wiadomości poza druty KL Auschwitz  przygotowanie własnych oddziałów do opanowania obozu podczas ew. zaatakowania go z zewnątrz przez oddziały partyzanckie, z równoczesnym zrzutem broni i siły żywej (desant) Pobyt w Auschwitz

9 Jesienią 1945 roku rozpoczął zbieranie informacji wywiadowczych o sytuacji w Polsce. Nie zareagował na rozkaz Andersa polecający mu opuszczenie Polski, w związku z zagrożeniem aresztowaniem. Rozważał skorzystanie z tak zwanej amnestii w 1947, ostatecznie postanowił jednak nie ujawniać się. Życie po wojnie

10 Proces 8 maja 1947 został aresztowany. W areszcie był torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. W trakcie ostatniego, jak się później okazało, widzenia z żoną, wyznał jej w tym kontekście „Oświęcim to była igraszka”. Ostatecznie został oskarżony o :  nielegalne przekroczenie granicy  posługiwanie się fałszywymi dokumentami  brak rejestracji w Rejonowej Komendzie Uzupełnień  nielegalne posiadanie broni palnej  prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz Andersa

11 Wyrok Prokuratorem oskarżającym Pileckiego był major Czesław Łapiński, przewodniczącym składu sędziowskiego podpułkownik Jan Hryckowian (obaj byli dawnymi oficerami AK), sędzią kapitan Józef Badecki. Skład sędziowski (jeden sędzia i jeden ławnik) był niezgodny z ówczesnym prawem. 15 maja 1948 roku rotmistrz został skazany na karę śmierci i wkrótce stracony. Wyrok wykonano w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy.

12 Prokuratorzy z Naczelnej Prokuratury Wojskowej w 1990 r. podjęli rewizję procesu grupy rotmistrza Pileckiego. Pierwotnie wniosek przewidywał rehabilitację, jednak Tadeusz Płużański wywalczył anulowanie wyroków. Unieważnienie wyroku w sprawie Witolda Pileckiego nastąpiło 1 października 1990. Witold Pilecki odznaczony został pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1995). W 2002 r. przeciwko prokuratorowi Czesławowi Łapińskiemu, oskarżającemu w procesie rotmistrza, prokurator IPN wniósł akt oskarżenia. Do wydania wyroku nie doszło wobec śmierci oskarżonego w 2004 r.


Pobierz ppt "13.05.1901 - 25.05.1948. Dzieciństwo Witold Pilecki urodził się w Ołońcu (północna Rosja), gdzie jego przodkowie zostali przesiedleni przez zaborców w."

Podobne prezentacje


Reklamy Google