Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia książki Emilia Wojniak kl. III B.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia książki Emilia Wojniak kl. III B."— Zapis prezentacji:

1 Historia książki Emilia Wojniak kl. III B

2 Pierwsze zapisy Historia pisma jest prawie tak długa jak historia naszej cywilizacji. Opowiadania, legendy były przekazywane ustnie. Z czasem zaczęto ryć znaki (które przerodziły się w znany nam alfabet) na kamiennych, glinianych lub drewnianych tabliczkach. W starożytności posługiwano się pismem klinowym na glinianych tabliczkach. Nie były to książki, lecz tylko obrazkowe zapisy wydarzeń.

3 Pierwsze książki Pierwsze książki były to tak zwane rękopisy. Zapisywane ręcznie za pomocą ołówka, atramentu, tuszu. Początkowo zapisywaniem rękopisów zajmowali się mnisi i duchowni. Pisanie ręczne zajmowało bardzo dużo czasu i wysiłku.

4 Papirus Zanim powstały jednak dzieła rękopiśmienne to Egipcianie wynaleźli papirus, zrobiony z rośliny pápyros, która rośnie w górnej części Nilu. Roślina ta osiągała wysokość nawet do kilku metrów. Roślina papirus

5 Papirus robiono z łodygi rośliny, krajano je na najcieńsze i najszersze paski, całość uklepywano, a następnie suszono na słońcu. Gotowe arkusze sklejano ze sobą i w ten sposób powstawał zwój (długa wstęga nawinięta na dwa krążki). Zapisywano na nim wszelkie dokumenty.

6 Pergamin Choć papirus wydawał się materiałem bardzo trwałym, szybko „wyrósł” mu konkurent – pergamin. To materiał, na którym można pisać, wyrabiany ze skór zwierzęcych. Pergamin był trwalszy, gładszy i jaśniejszy. Początkowo był używany w formie zwoju później ułożono z niego kodeks (czyli zbiór kart złączonych na jednym z brzegów). Można go było łatwiej składać i nie łamał się przy zszywaniu. Na pergaminie początkowo pisano trzciną, a potem piórami ptaków.

7 Papier Papier został wynaleziony około 105 roku naszej ery, wynalazł go Tsai Lun z Chin. Zauważył on, że po myciu jedwabnej waty na macie pozostaje cienki nalot, który po wyschnięciu nadawał się do pisania. Chińczycy ukrywali tajemnicę jego produkcji przez 700 lat. Do Europy papier dotarł jedwabnym szlakiem, czyli drogą, którą przywożono produkty z Chin, aby handlować nimi w Europie. Papier jest używany do dziś.

8 Wynalezienie druku Następnie dzięki wynalazkowi druku w roku 1450 przez Jana Gutenberga nastąpiła era książki drukowanej. Dzięki temu książek można było drukować więcej oraz drukować je szybciej. Wynalazek Jana Gutenberga pozwolił biedniejszej ludności na kupno książek. Zaczęto budować publiczne biblioteki, gdzie książka stała się elementem codziennego użytku.

9 Audiobook Obecnie bardzo modną formą książki jest ,,audiobook” czyli inaczej książka mówiona, nagrana przez lektora.

10 E-book E-book, czyli inaczej książka elektroniczna, to treść zapisana w formie elektronicznej, którą można  przeczytać za pomocą odpowiedniego urządzenia: komputera, czytnika książek elektronicznych, telefonu komórkowego lub tabletu.

11 "Kto czyta książki, żyje podwójnie"
Dziękuję za uwagę "Kto czyta książki, żyje podwójnie"


Pobierz ppt "Historia książki Emilia Wojniak kl. III B."

Podobne prezentacje


Reklamy Google