Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SUCHEDNIOWSKI TRYPTYK HISTORYCZNY

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SUCHEDNIOWSKI TRYPTYK HISTORYCZNY"— Zapis prezentacji:

1 SUCHEDNIOWSKI TRYPTYK HISTORYCZNY
LUDZIE 5 czerwca 2016

2 Zdzisław ADAMCZYK Profesor zwyczajny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Historyk literatury. Uchodzi za najwybitniejszego znawcę życia i twórczości Stefana Żeromskiego.

3 Zbigniew Janusz BARAŃSKI – Współorganizator harcerstwa w Suchedniowie. Członek konspiracyjnej organizacji „Orzeł Biały”. Stracony 14 lutego1940 na Borze k/Skarżyska.

4 Stanisław BARZYKOWSKI 1847 – 1905 Uczestnik powstania 1863 roku.

5 Władysław BARZYKOWSKI brat Stanisława adiutant gen. Langiewicza
Władysław BARZYKOWSKI brat Stanisława adiutant gen. Langiewicza. Zesłany do Tobolska. Po powrocie zakaz mieszkania w Suchedniowie i nakaz osiedlenia w Grójcu.

6 Wincenty CHOROSZEWSKI – Naczelnik Zarządu Górnictwa w Suchedniowie. Inżynier górnik. Pierwszy prezes i współzałożyciel Suchedniowskiego Stowarzyszenia Spożywców.

7 Paweł CZAJKOWSKI Zastępca naczelnego lekarza w Polskiej Marynarce Wojennej w Wielkiej Brytanii. Lekarz medycyny; obrońca Helu /1939/;

8 Michał DĄBROWSKI 1908 -1989 Dyrektor Suchedniowskiej Fabryki Odlewów

9 Alfons Dunin-Borkowski 1850 – 1918 artysta malarz; mieszkał w Suchedniowie od 1905 roku

10 Marek GARBALA Wybitny i niekwestionowany znawca języka polskiego, jeden z najbardziej cenionych w kraju krytyków literackich, nazywany w swym środowisku literackim „Chirurgiem słowa”.

11 GRUSZCZYŃSKI Tadeusz Kierownik Szkoły Powszechnej w Suchedniowie; współzałożyciel harcerstwa w Suchedniowie; uczestnik kampanii wrześniowej; przewodniczący Rady Spółdzielczej w PSS w Suchedniowie.

12 KROGULEC Stanisław Wójt Suchedniowa ; Współorganizator Izby Tradycji w FUT; działacz społeczny.

13 Joanna LEDOUX w 1871 r. osiadła w Suchedniowie i poświęciła się wyłącznie malarstwu religijnemu.

14 KĘDZIERSKI Apoloniusz 1861 – 1939 Malarz akwarelista, rysownik, ilustrator, dekorator.

15 Halina ŁUKOMSKA-BLOCH Śpiewaczka operowa, sopran

16 Antoni MIERNIK ur. 1933 Nadleśniczy w Nadleśnictwie Suchedniów

17 Marian MUSIAŁ ur. 1916 w Koźle - zm
Marian MUSIAŁ ur w Koźle - zm. w Suchedniowie, artysta fotografik; Odznaczenia: Złoty Krzyż Zasługi dla Rzemiosła z okazji 50 lecia pracy w zawodzie fotografa.

18 Jan OSTACHOWSKI Poseł na Sejm II Rzeczpospolitej; oficer WP w stopniu kapitana; legionista 2 i 3 pułku piechoty II Brygady brał udział w walkach w Galicji i na Wołyniu

19 Marian OSTROWSKI zm1933 Posiadał tytuł hrabiowski, inżynier chemik
Marian OSTROWSKI zm Posiadał tytuł hrabiowski, inżynier chemik. Przekazał dom z parcelą oraz pole na „Starej Pani” na ośrodek ZHP w Suchedniowie.

20 Janusz Witold POZIOMSKI 1906 -1944, syn Witolda
Janusz Witold POZIOMSKI , syn Witolda. brał udział w kampanii wrześniowej jako dowódca 2 szwadronu 7 Pułku Ułanów Lubelskich; należał do Tajnej Armii Polskiej, pseud. „Dąb”; był komendantem Okręgu VI Kielce. Zginął w pierwszym dniu Powstania. Warszawskego

21 Jan REK Komandor Marynarki Wojennej; attache morski w Londynie; lekarz medycyny. Odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski; Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i inne

22 Krzysztof ROSTAŃSKI Botanik, profesor zwyczajny; znawca roślin naczyniowych - Oenothera L.; „król wiesiołków”- jemu zawdzięcza się obecną wiedzę na temat tego gatunku roślin. Jest autorytetem w dziedzinie botaniki i taksonomii.

23 SZTOLCMAN Władysław – 1950 Malarz, restaurator obrazów, projektował łaźnie w Ministerstwie Spraw Wojskowych; malował akwarele m. in. z pejzażami Suchedniowa; miał salę wystawową w „Zachęcie” w Warszawie.

24 WIT Marek 1944 - 2010 Aktor i mistrz lalkarskiej animacji; reżyser

25 Wincenty ŻAKOWICZ – przez 7 lat był nauczycielem, a przez 32 lata pisarzem gminnym, sędzia sądu gminnego w Bodzentynie

26


Pobierz ppt "SUCHEDNIOWSKI TRYPTYK HISTORYCZNY"

Podobne prezentacje


Reklamy Google