Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BRZOZA W zielarstwie stosuje się głównie liście i pąki brzozy. Wysuszone młode pączki lub liście brzozy stosuje się jako niedrażniący środek moczopędny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BRZOZA W zielarstwie stosuje się głównie liście i pąki brzozy. Wysuszone młode pączki lub liście brzozy stosuje się jako niedrażniący środek moczopędny."— Zapis prezentacji:

1

2

3 BRZOZA

4 W zielarstwie stosuje się głównie liście i pąki brzozy. Wysuszone młode pączki lub liście brzozy stosuje się jako niedrażniący środek moczopędny i napotny stosowany w schorzeniach nerek. Okłady ze świeżych liści brzozy są skuteczne w przypadku napięć mięśniowych w okolicach ramion i karku.

5 Sok z brzozy wzmacnia organizm, usprawnia prace nerek i łagodzi dolegliwości kobiece. Jest doskonałym lekarstwem na trądzik.

6 BUK

7 Liście buka stosuje się zewnętrznie, jako okłady na stłuczenia i sińce, zaś bukwie, zmielone i zaparzone do ogólnego wzmocnienia organizmu.

8 DAb

9 Jego korę stosuje się w stanach zapalnych jamy ustnej i dziąseł oraz do przemywania wrzodów i ran, skutecznie leczy choroby skóry i wzmacnia ciemne włosy.

10 Gdy zmiesza się korę dębową w równych ilościach z rumiankiem i goryczką, otrzymuje się lek przeciw gorączce. Kora dębu powstrzymuje krwawienie z nosa.

11 JOD Ł A

12 Pomocna w pracy z oddechem, igliwiem jodły wysypywano dawniej sień, aby chroniła przed złymi duchami. Odwar z igieł leczy stany zapalne i łagodzi dolegliwości trawienne, które powstają na tle nerwowym.

13 KASZTANOWIEC

14 Używa się go przy zapaleniach stawów oraz jako środek łagodzący objawy związane z występowaniem hemoroidów i żylaków. Zewnętrznie bywa stosowana do opatrunków w przypadku wrzodów, starych ran, pęknięć skóry.

15 Kora kasztanowca ma działanie wykrztuśne, dlatego odpowiednio przetworzona stosowana jest w bronchitach i u nałogowych palaczy.

16 TOPOLA

17 Napar sporządzony z kory topoli stosuje się przy kaszlu i bólach gardła, natomiast pączki i młode listki działają moczopędnie i mogą być używane zapobiegawczo przeciwko kamienicy żółciowej i nerkowej.

18 W postaci kąpieli lub kompresów przy neuralgii. (Neuralgia, nerwoból, ostre napady bólu wzdłuż jakiegoś nerwu lub jego rozgałęzienia).

19 GRAB

20 Liście grabu stosuje się w reumatyzmie i chorobach gerontologicznych – wkłada się do materaca lub pod prześcieradło osoby chorej.

21 SOSNA

22 Igliwie sosny w nalewkach i wyciągach stosuje się w chorobach dróg oddechowych, nalewkę ze świeżych pączków lub młodych pędów stosuje się w zaburzeniach metabolizmu. Olejek sosnowy przynosi ulgę przy bólach reumatycznych.

23 LIPA

24 Kwiat lipy stosuje się jako środek napotny i przeciw przeziębieniom oraz w anemii do „wzmocnienia” krwi.

25

26 JAGODY Świeże owoce przeciwdziałają zapaleniu jamy ustnej, a podane z cukrem i mlekiem działają lekko rozwalniająco. Suszone mają właściwości przeciwbiegunkowe.

27 Zalecane są jako nieszkodliwy i skuteczny środek przede wszystkim dla małych dzieci. Jagody pomagają także w regeneracji siatkówki, obniżają poziom cholesterolu we krwi. Duża porcja czarnych jagód poprawia funkcjonowanie pamięci oraz koncentrację na kolejne 5 godzin.

28 POZIOMKI Liście poziomki działa ściągająco, moczopędnie, przeczyszczająco, trawiennie, przeciwbiegunkowo i bakteriobójczo. Owoce poziomki mają działanie odżywcze i witaminizujące. Sok i owoce mają właściwości odtruwające, czyszczą krew i regulują przemianę materii.

29 BORÓWKI Zawarte w borówkach związki redukują zły cholesterol a wspomagają tworzenie dobrego. Zmniejsza się w ten sposób ryzyko powstawania chorób sercowo-naczyniowych, niebezpieczeństwa wylewów, zmian miażdżycowych oraz wystąpienia otyłości.

30 Borówki zahamowują procesy starzenia. Działają zapobiegawczo w nabyciu choroby, Alzheimera oraz arteriosklerozy. Dobroczynne antocyjany zawarte w borówkach poprawiają jakość wzroku oraz niwelują tzw. zmęczenie wzroku. Spożywanie borówek polecane jest więc kierowcom oraz osobom spędzającym długie godziny przed komputerem.

31 MALINY Owoce malin są znanym środkiem napotnym. Używa się ich w przypadku rozmaitych przeziębień, infekcji bakteryjnych i wirusowych, angin przebiegających z gorączką. (30-60 minutach od wypicia naparu lub soku z malin, występuje obfite pocenie).

32 GRZYBY Ucho bzowe wzmacnia system odpornościowy, przeciwdziała nadciśnieniu kruchości naczyń krwionośnych. Panie na pewno zaciekawi fakt, że dzięki spożywaniu tego grzyba poprawia się stan cery włosów, a ponadto ma on właściwości regenerujące odmładzające.

33 Wyciąg z boczniaka obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi, wzmacnia naczynia krwionośne, niweluje objawy przemęczenia mięśni, ścięgien i stawów.

34 Lasy mogą redukować stres, poprawiać nastrój, zmniejszać złość i agresję, a nawet zwiększyć poczucie szczęścia, bądźmy więc jego częstymi gośćmi.

35 Martyna Mielniczuk Zespół Szkół nr 3 Klasa III TH Źródło: http://www.uzytkowanielasu.zafriko.pl/kat/wlasciwosci_lecznicz http://kasikap.republika.pl/warzywa.html http://www.vismaya- maitreya.pl/naturalne_leczenie_wlasciwosci_lecznicze_wybranych_drzew_cz1.html


Pobierz ppt "BRZOZA W zielarstwie stosuje się głównie liście i pąki brzozy. Wysuszone młode pączki lub liście brzozy stosuje się jako niedrażniący środek moczopędny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google