Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podróż Henryka Sienkiewicza do Ameryki Północnej 1876-1877.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Podróż Henryka Sienkiewicza do Ameryki Północnej 1876-1877."— Zapis prezentacji:

1 Podróż Henryka Sienkiewicza do Ameryki Północnej

2 Podróż przez ocean W latach 1876–1878 Henryk Sienkiewicz jako korespondent „Gazety Polskiej” udał się w podróż do Ameryki Północnej, m.in. z malarzem Stanisławem Witkiewiczem i aktorką Heleną Modrzejewską.

3 Kalifornia Kanion Darwina i Wielki Kanion
Pisarz najdłużej zatrzymał się w Kalifornii, gdzie wraz z grupą przyjaciół podjął próbę stworzenia komuny rolnej.

4 „Listy z podróży do Ameryki”
W tym czasie powstaje utwór ”Listy z podróży do Ameryki”. Pisarz odkrywa piękno i różnorodność Ameryki. W „Listach…” jest wszystko Hudson River, Ontario, Niagara, spotkanie z Indianami, pustynia, Nevada, Góry.

5 Podróżnik Antoni Zaleski pisze o Sienkiewiczu:
„Zamiłowany podróżnik i namiętny myśliwy, gdyby się nie ożenił, spędzałby niewątpliwie całe życie na koczowniczych wędrówkach(…) wybiera się do Meksyku, to znów do Kalifornii, gotów szukać przygód, rzucać się z oszczepem na niedźwiedzia, polować na jaguary...”.

6 Dziki Zachód Henryk Sienkiewicz był zafascynowany Dzikim Zachodem-krajem egzotycznej przyrody i fantastycznej przygody. Tak pisał o Górach Czarnych: (...) żadne chyba góry nie nazywają się z większą słusznością Czarnymi. W bladawym świetle poranku i na sinawym tle wschodu te groźne, posępne masy wydawały mi się tak głęboko, tajemniczo i strasznie czarne, jak gdyby powleczone kirem. Niektóre tylko szczyty ubielone były śniegiem, jakby białym szlakiem na całunie”

7 Pustynia Gila i Pustynia Mohave
Podróżujący Sienkiewicz opisywał także o obszary pustynne.

8 „Step wydaje się jak jeden stubarwny dywan.
(…) Szlaki te, niby złote wstęgi, wiją się po całym stepie (...) mnóstwo kwiatów o barwie jednakiej lub nakrapianych, mnóstwo powoi mieni się i plącze wśród traw(…) Gdzieniegdzie step porasta jakby bylicą wysoką, cienką, o kwiatkach srebrnych i drobnych jak perełki (...) tuż obok białych barw, błękitnieją wielkie dzwonki stepowe koloru naszego chabru; dalej gatunki rozchodników i rosiczek mienią się i pstrzą to żółto, to czerwono…”

9 Zwierzęta stepów Świat zwierzęcy obszarów stepowych jest bardzo różnorodny. Żyje tu wiele dużych roślinożerców takich jak: antylopy, dziki, koń Przewalskiego, osły.

10 Zwierzęta stepów-gryzonie
Licznie występują gryzonie takie jak: suseł, świstak, norka, bobak, pieski preriowe, wiskacze.

11 Pośród drapieżników powszechne są:
Drapieżniki Pośród drapieżników powszechne są: Wilki stepowe - zewnętrznie jest podobny do zwykłego wilka, ale jest od niego mniejszy i ma dłuższą sierść. Żywi się zającami, gryzoniami i padliną. Rysie -To kot masywny i muskularny, który lubi i potrafi łowić. Jego futro ma charakterystyczne cętki. Wykazuje się również niezwykle idealnym słuchem. Kojoty- podobne do wilka, mają długi tułów i nogi, uszy duże i sterczące.

12 Ptaki Charakterystycznym dla stepów Ameryki są ptaki, które częściej chodzą i biegają niż latają, a żywią się owadami i roślinami - różne przepiórki, kuropatwy, cietrzewie oraz okazałe dropie. Ptaki drapieżne reprezentowane są przez jastrzębie, sokoły, orły i sępy.

13 Ślady Ameryki Opisy amerykańskiej przyrody kreślone przez Sienkiewicza
w” Listach z podróży do Ameryki” i w noweli „Przez stepy” pozostają obecne w literaturze polskiej. Ich ślady i fragmenty odnaleźć można w powstałej później Trylogii. Pisarz wykonywał także rysunki.

14 Powrót Pod wpływem podróży do Stanów Henryk Sienkiewicz napisał inne utwory: np. ”Komedia z pomyłek” (1878), „Sachem” (1883). Do Europy wrócił w 1878 roku.

15

16

17

18

19

20

21

22


Pobierz ppt "Podróż Henryka Sienkiewicza do Ameryki Północnej 1876-1877."

Podobne prezentacje


Reklamy Google