Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JASNE REGUŁY POMAGAJĄ WYCHOWYWAĆ Poradnik dla Rodziców i Nauczycieli.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JASNE REGUŁY POMAGAJĄ WYCHOWYWAĆ Poradnik dla Rodziców i Nauczycieli."— Zapis prezentacji:

1 JASNE REGUŁY POMAGAJĄ WYCHOWYWAĆ Poradnik dla Rodziców i Nauczycieli

2 Wysyłaj jasne komunikaty werbalne: -komunikat przekazywany dziecku powinien dotyczyć zachowania: tak: „Przestań zaczepiać Jasia" nie: "Jesteś łobuzem, bo zaczepiasz Jasia"

3 Bądź konkretny i bezpośredni: -komunikat powinien informować dziecko o tym, czego od niego oczekujesz: tak: "podnieś papier i wrzuć do kosza" nie: "jesteś nieporządny"

4 Mów normalnym głosem: komunikat powinien być przekazywany normalnym, spokojnym głosem, nie należy krzyczeć, podnosić głosu, ton ma świadczyć, że kontrolujemy sytuację

5 Dokładnie określaj konsekwencje: -jeżeli dziecko nie trzymało się dotąd konsekwentnie określonych zasad, w komunikacie powinny być określone konsekwencje nieposłuszeństwa (adekwatne do czynu): " nie baw się lusterkiem, bo ci je zabiorę i oddam po lekcjach"

6 Popieraj słowa działaniem: przykłady skutecznych komunikatów werbalnych (stałe granice): -Wchodź do klasy zaraz po dzwonku - albo: -Zanim wyjdziesz z klasy pozbieraj swoje rzeczy do plecaka (do bałaganiarzy, którzy wiecznie wszystko gubią) albo: -Możesz bawić się zabawką we właściwy sposób albo ją będę musiała schować -Natychmiast przestań bić kolegę przykłady skutecznych komunikatów zawartych w działaniu: -Do końca tygodnia będziesz musiał zostawać dłużej w szkole (np.- tyle, ile spóźniłeś się na lekcje). Jeśli nie będziesz się spóźniać, znów będziesz mógł wychodzić ze szkoły zaraz po lekcjach. -Nie wyjdziesz na przerwę, dopóki nie poskładasz swoich rzeczy -Zabranie zabawki, którą dziecko nie chce się bawić we właściwy sposób -Wprowadzenie konsekwencji w formie " przerwy" (patrz -"Techniki wprowadzania konsekwencji")

7 TECHNIKI WPROWADZANIA KONSEKWENCJI Procedura upewniania się Stosujemy, jeżeli mamy wątpliwości, czy nasz komunikat na pewno został usłyszany i zrozumiany. Jeżeli otrzymamy twierdzącą odpowiedź, ale nie potwierdzoną działaniem ze strony dziecka wprowadzamy zapowiedzianą konsekwencję - np.: nasze dziecko "zamieniło" ulubionego misia w piłkę i rzuca nim po pokoju udając koszykarza - wysyłamy komunikat, dziecko nie reaguje - po upewnieniu się, czy nas zrozumiało -też nie przestaje - zabieramy zabawkę.

8 TECHNIKI WPROWADZANIA KONSEKWENCJI Technika przecięcia Jeżeli dziecko próbuje wciągnąć nas w spór, targowanie się lub odmawia współpracy, możemy powiedzieć : "Czas na dyskusje się skończył. Możesz zrobić to, o co cię prosiłam albo pójdziesz do swojego pokoju na 5 minut przygotowując się do tego". ("wyjdziesz z klasy na 5 minut i będziesz stał pod drzwiami przygotowując się do tego". (drzwi zostawiamy otwarte)

9 TECHNIKI WPROWADZANIA KONSEKWENCJI Technika ochłonięcia (kiedy obie strony są zdenerwowane) "Jesteś zdenerwowany - porozmawiamy za 5 minut - możesz ochłonąć w swoim pokoju lub w kuchni (za drzwiami klasy lub w gabinecie dyrektora) - co wolisz? Wrócisz, jak Cię poproszę

10


Pobierz ppt "JASNE REGUŁY POMAGAJĄ WYCHOWYWAĆ Poradnik dla Rodziców i Nauczycieli."

Podobne prezentacje


Reklamy Google