Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ignacy Domeyko http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Ignacy_Domeyko.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ignacy Domeyko http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Ignacy_Domeyko."— Zapis prezentacji:

1 Ignacy Domeyko

2 Ignacy Domeyko Ignacy Domeyko herbu Dangiel, Ignacy Domejko, pseudonim Żegota ur. 31 lipca 1802 w Niedźwiadce Wielkiej, zm. 23 stycznia 1889 w Santiago polski geolog, mineralog, inżynier górnictwa, badacz Ameryki Południowej.

3 Dwór Domeyki w Niedźwiadce Wielkiej

4 Ignacy Domeyko Przyjaciel Adama Mickiewicza, upamiętniony w III części Dziadów i w Panu Tadeuszu. Po dziś dzień jest najbardziej szanowanym i cenionym Polakiem w Ameryce Południowej. Imieniem tego wybitnego geologa, twórcy nowoczesnego górnictwa w Chile, nazwano m.in. pasmo Andów, jeden z rzadkich minerałów, planetoidę oraz liczne instytucje naukowe, osiedla i ulice.

5 Ignacy Domeyko Studiował na Uniwersytecie Wileńskim i w École des Mines w Paryżu. Uczestnik powstania na Litwie (1830). Po upadku powstania udał się na emigrację. W 1838 wyjechał na stałe do Chile. Wykładał w kolegium górniczym w Coquimbo i na uniwersytecie w Santiago, gdzie w latach pełnił obowiązki rektora.

6 Ignacy Domeyko Pracował nad naukowymi podstawami eksploatacji bogactw naturalnych, prowadził badania nad nowymi minerałami, założył sieć meteorologiczną, muzeum etnograficzne, opracował monografię Araukanii, został uznany za jednego z najbardziej zasłużonych dla rozwoju gospodarczego i kulturalnego Chile.

7 Ignacy Domeyko Dzięki zainicjowanym przez niego licznym badaniom mineralogicznym i geologicznym rozwinął się tam przemysł górniczy, dając ubogiemu dotąd krajowi szansę wzbogacenia się i uniezależnienia od zagranicy. Oprócz tego, Domeyko przyczynił się do upowszechnienia w Chile oświaty i polepszenia jej poziomu.

8 Ignacy Domeyko Prace swe ogłaszał w rocznikach uniwersyteckich w Santiago i pismach specjalistycznych. Opublikował też dwa duże dzieła na temat zasobów naturalnych w Chile, a także Peru, Boliwii i Argentynie. Był członkiem honorowym Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

9 Ignacy Domeyko Przez cały okres pobytu Domeyki w Chile jego związki z rodakami na emigracji, a także znacznie trudniejsze do utrzymania związki z krajem, były bardzo żywe. Korespondował z Bohdanem Zaleskim, swoimi krewnymi i wielu innymi osobami. Z Chile wysyłał do Polski zbiory minerałów.

10 Ignacy Domeyko W 1884 sędziwy uczony decyduje się na podróż do kraju. Podróż na Litwę, gdzie zamieszkała zamieszkała jego córka – Anna wiodła przez Kraków i Warszawę. Przyjazd Domeyki stawał się wszędzie okazją do manifestacji.

11 Ignacy Domeyko Z Litwy wyjeżdżał do Paryża, Rzymu i Ziemi Świętej.
Z Neapolu zrobił wycieczkę do krateru Wezuwiusza. Jadąc przez Drezno wybrał się do podmiejskiego parku, po którym niegdyś spacerował z Mickiewiczem. W Zgorzelcu zawarł osobistą znajomość z mineralogiem Bernhardem Schuchardtem, z którym od lat utrzymywał korespondencję. W Krakowie wchodził na pamiątkowe kopce, w Wieliczce zwiedzał kopalnię soli, itd., itp. W kwietniu 1887 Uniwersytet Jagielloński przyznał Domeyce tytuł doktora honoris causa.

12 W Bolesławcu mamy ulicę i szkołę imieniem Ignacego Domeyki.
Zespół Szkół Elektronicznych im. I. Domeyki w Bolesławcu


Pobierz ppt "Ignacy Domeyko http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Ignacy_Domeyko."

Podobne prezentacje


Reklamy Google