Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Temat: Poznajemy mitycznego władcę Koryntu.. Cele lekcji: Dowiesz się kim był Syzyf, co go łączy z plotkowaniem, jaka spotkała go kara Dowiesz się, co.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Temat: Poznajemy mitycznego władcę Koryntu.. Cele lekcji: Dowiesz się kim był Syzyf, co go łączy z plotkowaniem, jaka spotkała go kara Dowiesz się, co."— Zapis prezentacji:

1 Temat: Poznajemy mitycznego władcę Koryntu.

2 Cele lekcji: Dowiesz się kim był Syzyf, co go łączy z plotkowaniem, jaka spotkała go kara Dowiesz się, co to znaczy „syzyfowa praca” wiesz kim był Syzyf i gdzie żył wiesz jaka spotkała go kara i dlaczego potrafisz ocenić jego postępowanie potrafisz wyjaśnić związek frazeologiczny „syzyfowa praca” i użyć go prawidłowo w zdaniach. Nacobezu:

3 Pytanie kluczowe: Jakie wykonywane przez Ciebie zajęcia nazwałbyś „syzyfową pracą”?

4 MIT 1.Opowieść fantastyczna 2.Rozgrywa się w starożytności 3.Opowiada o czynach bogów i herosów 4.Wyjaśnia powstanie świata, ludzi, bogów 5.Tłumaczy powstanie jakiegoś zjawiska, np. burzy, wiatru 6.Stanowi świadectwo zwyczajów i wierzeń dawnych ludów. 7.Był przekazywany ustnie z pokolenia na pokolenie a następnie spisany. Zbiór mitów: MITOLOGIA

5 Co to znaczy „plotkować”? – porozmawiajcie o tym w parach. Spróbujcie ułożyć definicję wyrazu „plotka” 1.Plotka – proszę znaleźć definicję plotki w słowniku języka polskiego. (2 grupy) 2.Proszę odszukać definicję „plotka” w Internecie.(2 grupy)

6 Plotka… „Niesprawdzone, niepotwierdzone, często fałszywe informacje przekazywane z ust do ust często szkodzące opinii tego, kogo dotyczą” (Słownik Współczesnego Języka Polskiego T.2, Warszawa 1998, Przegląd Readers Digest)

7 „Mit o Syzyfie” – Wanda Markowska 1.Kim był Syzyf i gdzie żył? Co zrobił i za co został ukarany? 2.W jaki sposób nasz bohater postanowił przechytrzyć Zeusa? 3.W jakich okolicznościach Syzyf trafił ponownie do Hadesu i jaka spotkała go kara? Lider losuje pytanie. Grupa musi sporządzić zapis w formie graficznej na podstawie tekstu. Prezentacja grup.

8 Surowa kara za …? Przed czym miał przestrzegać mit o Syzyfie? Karta pracy nr 2

9 Syzyfowa praca? Definicja: ciężka praca, która nie przynosi żadnych rezultatów, daremny trud, wysiłek. (Słownik Współczesnego Języka Polskiego T.2, Warszawa 1998, Przegląd Readers Digest) Pytanie kluczowe: Jakie wykonywane przez Ciebie zajęcia nazwałbyś „syzyfową pracą” i dlaczego? - zapisz w zeszycie w postaci zdania.

10 Podsumowanie… Scenki dramowe: 1.Beztroskie życie Syzyfa w otoczeniu bogów i przyjaciół. Gniew Zeusa. 2.Podstęp Syzyfa i jego konsekwencje. 3.Gniew Bogów i sroga kara dla Syzyfa.

11 Zaproszenie W domu: Napisz zaproszenie w imieniu Zeusa do Syzyfa na uroczystą kolację oraz wymyśl program. http://sciaga.pl/tag/wzor-zaproszenia/ http://www.jaknapisac.com/jak-napisac-zaproszenie/ Zadanie dla ucznia zdolnego: Napisz mowę pożegnalną, którą wygłosisz na pogrzebie jako najlepszy przyjaciel Syzyfa. http://mowapogrzebowa.weebly.com/mowa-pogrzebowa-wzoacuter.html http://www.rady.biz/mowa-pogrzebowa-przyklady


Pobierz ppt "Temat: Poznajemy mitycznego władcę Koryntu.. Cele lekcji: Dowiesz się kim był Syzyf, co go łączy z plotkowaniem, jaka spotkała go kara Dowiesz się, co."

Podobne prezentacje


Reklamy Google