Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Temat: Poznajemy mitycznego władcę Koryntu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Temat: Poznajemy mitycznego władcę Koryntu."— Zapis prezentacji:

1 Temat: Poznajemy mitycznego władcę Koryntu.

2 Cele lekcji: Nacobezu:
Dowiesz się kim był Syzyf, co go łączy z plotkowaniem, jaka spotkała go kara Dowiesz się, co to znaczy „syzyfowa praca” wiesz kim był Syzyf i gdzie żył wiesz jaka spotkała go kara i dlaczego potrafisz ocenić jego postępowanie potrafisz wyjaśnić związek frazeologiczny „syzyfowa praca” i użyć go prawidłowo w zdaniach.

3 Pytanie kluczowe: Jakie wykonywane przez Ciebie zajęcia nazwałbyś „syzyfową pracą”?

4 MIT Opowieść fantastyczna Rozgrywa się w starożytności
Opowiada o czynach bogów i herosów Wyjaśnia powstanie świata, ludzi, bogów Tłumaczy powstanie jakiegoś zjawiska, np. burzy, wiatru Stanowi świadectwo zwyczajów i wierzeń dawnych ludów. Był przekazywany ustnie z pokolenia na pokolenie a następnie spisany. Zbiór mitów: MITOLOGIA

5 Proszę odszukać definicję „plotka” w Internecie.(2 grupy)
Co to znaczy „plotkować”? – porozmawiajcie o tym w parach. Spróbujcie ułożyć definicję wyrazu „plotka” Plotka – proszę znaleźć definicję plotki w słowniku języka polskiego. (2 grupy) Proszę odszukać definicję „plotka” w Internecie.(2 grupy)

6 Plotka… „Niesprawdzone, niepotwierdzone, często fałszywe informacje przekazywane z ust do ust często szkodzące opinii tego, kogo dotyczą” (Słownik Współczesnego Języka Polskiego T.2, Warszawa 1998, Przegląd Readers Digest)

7 „Mit o Syzyfie” – Wanda Markowska
Kim był Syzyf i gdzie żył? Co zrobił i za co został ukarany? W jaki sposób nasz bohater postanowił przechytrzyć Zeusa? W jakich okolicznościach Syzyf trafił ponownie do Hadesu i jaka spotkała go kara? Lider losuje pytanie. Grupa musi sporządzić zapis w formie graficznej na podstawie tekstu. Prezentacja grup.

8 Surowa kara za …. Przed czym miał przestrzegać mit o Syzyfie
Surowa kara za …? Przed czym miał przestrzegać mit o Syzyfie? Karta pracy nr 2

9 Syzyfowa praca? Definicja: ciężka praca, która nie przynosi żadnych rezultatów, daremny trud, wysiłek. (Słownik Współczesnego Języka Polskiego T.2, Warszawa 1998, Przegląd Readers Digest) Pytanie kluczowe: Jakie wykonywane przez Ciebie zajęcia nazwałbyś „syzyfową pracą” i dlaczego? - zapisz w zeszycie w postaci zdania.

10 Podsumowanie… Scenki dramowe:
Beztroskie życie Syzyfa w otoczeniu bogów i przyjaciół. Gniew Zeusa. Podstęp Syzyfa i jego konsekwencje. Gniew Bogów i sroga kara dla Syzyfa.

11 Zaproszenie W domu: Napisz zaproszenie w imieniu Zeusa do Syzyfa na uroczystą kolację oraz wymyśl program. Zadanie dla ucznia zdolnego: Napisz mowę pożegnalną, którą wygłosisz na pogrzebie jako najlepszy przyjaciel Syzyfa.


Pobierz ppt "Temat: Poznajemy mitycznego władcę Koryntu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google