Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sanfermin(es) Hiszpańskie święto ku czci św. Firmina (San Fermin), obchodzone w Pampelunie każdego roku od 6 do 14 lipca. Słynie głównie z encierro, gonitwy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sanfermin(es) Hiszpańskie święto ku czci św. Firmina (San Fermin), obchodzone w Pampelunie każdego roku od 6 do 14 lipca. Słynie głównie z encierro, gonitwy."— Zapis prezentacji:

1

2 Sanfermin(es) Hiszpańskie święto ku czci św. Firmina (San Fermin), obchodzone w Pampelunie każdego roku od 6 do 14 lipca. Słynie głównie z encierro, gonitwy z bykami po ulicach miasta.

3

4 Początki święta na cześć patrona miasta sięgają XIV wieku. Od 1592 roku odbywają się regularnie w lipcu. Sanfermines stopniowo zatraciło charakter religijny stając się wydarzeniem świeckim, jednakże mieszkańcy Pampeluny, podchodząc do świąt bardzo poważnie, czynnie biorą udział w uroczystościach razem z dziećmi. Część dni jest wolna od pracy.

5

6 6 lipca w samo południe na Plaza de Consistorial pod miejskim ratuszem, Alcalde (prezydent miasta) lub osoba wyznaczona przez burmistrza, często członek partii politycznej, z wystrzeloną rakietą oznajmia rozpoczęcie tygodniowego święta. Tysiące ludzi zebranych na placu i otaczających go uliczkach rozpoczyna wielką zabawę. Strzelają szampany, które wylewane są na głowy zebranych i wszyscy ubrani w białe stroje z czerwoną chustą (pańuelo) i przepasani czerwonymi szalikami (faja) głośno śpiewają tańcząc na cześć św. Firmina (San Fermin). Zabawa przenosi się na uliczki starego miasta i okoliczne place i trwa do rana, gdzie o godz 8.00 rozpoczyna się pierwsza gonitwa (encierro). Stado składające się z 6 krów i 6 byków przemierza 825 metrów wąskimi uliczkami kończąc bieg na Plaza de toros. W gonitwie uczestniczą śmiałkowie, których z roku na rok przybywa i trzymając w dłoni zwinięte gazety prowadzą stado do celu. Wieczorem każdego dnia odbywa się corrida, w której stracone zostają byki z rannej gonitwy.

7

8 Z roku na rok podczas obchodów przybywa turystów, głównie z USA i Wielkiej Brytanii, gdzie rozgłos tych wydarzeń przyniosła książka Ernesta Hemingwaya pt. Słońce też wschodzi (1926).

9 Nie każdy może wziąć udział w wyścigu. I chociaż chętnych jest bardzo wielu, muszą spełnić pewne przepisy. Przede wszystkim należy mieć ukończone 18 lat. Dzieci poniżej tego wieku nie są w ogóle wpuszczane na miejsce wyścigu. Nie można ubierać rzucających się w oczy strojów. Najlepiej widziane jest białe odzienie z dwoma elementami czerwonymi – chustą i szalikiem – na których byk skupia swoją uwagę w czasie gonitwy. Nie wolno prowokować byka w inny sposób – na przykład swoimi gestami, a jedyną bronią jaką wolno mieć przy sobie jest długa, zwinięta gazeta.

10

11 Dzień: 6-14 lipca Kraje: Hiszpania Zwyczaje: gonitwy z bykami po ulicach miasta Upamiętnia: św. Firmina Symbole: chusta i szalik w czerwonym kolorze  Inne nazwy: Święto (Festiwal) św. Firmina

12 Natalia Frankiewicz kl. 1BT


Pobierz ppt "Sanfermin(es) Hiszpańskie święto ku czci św. Firmina (San Fermin), obchodzone w Pampelunie każdego roku od 6 do 14 lipca. Słynie głównie z encierro, gonitwy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google