Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dionizje Początki teatru starożytnej Grecji. Dionizos.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dionizje Początki teatru starożytnej Grecji. Dionizos."— Zapis prezentacji:

1 Dionizje Początki teatru starożytnej Grecji

2 Dionizos

3 Syn Zeusa i śmiertelnej kobiety Semele. W mitologii greckiej to bóg urodzaju. W mitologii rzymskiej odpowiada mu bóg Bachus.

4 Dionizje Historia teatru zaczęła się w starożytnej Grecji. Przedstawienia wiązały się z corocznymi świętami na cześć boga Dionizosa. Wielkie Dionizje odbywały się na przełomie marca i kwietnia. Trwały sześć dni. Lenaje to Małe Dionizje. Trwały przez cztery- pięć dni na przełomie stycznia i lutego.

5 Dionizje Wielkie Miejsce świętowania Dionizji Wielkich: Ateny.

6 Dionizje Wielkie Pierwszy dzień: Składanie ofiary z kozła Dionizosowi. Przeniesienie posągu boga z Akropolu do gaju Akademosa. W gaju miało miejsce nabożeństwo i uczta.

7 Akropol, z którego wyruszał pochód z posągiem Dionizosa

8 Dionizje Wielkie Drugi dzień: śpiewy chórów chłopięcych i męskich. Następne dni: wystawianie komedii politycznych, argon. Argon rozpoczynał się czwartego dnia pochodu o świcie. Był to konkurs trzech dramaturgów, trwał trzy dni. W zawodach brali udział najsłynniejsi starożytni dramaturdzy.

9 Argon – konkurs trzech dramaturgów Sofokles AjschylosEurypides

10 Dionizje Małe Określa się je Dionizjami wiejskimi. Pora otwierania naczyń z młodym winem. Charakterystyczny zwyczaj: askoliasmos, czyli taniec na workach. W tym czasie grano komedie.


Pobierz ppt "Dionizje Początki teatru starożytnej Grecji. Dionizos."

Podobne prezentacje


Reklamy Google