Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja „Boże Narodzenie”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja „Boże Narodzenie”"— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja „Boże Narodzenie”
Prezentację wykonał: Krystian Bryniowski Uczeń klasy VI Rok szkolny: 2010/2011

2 Potrawy świąteczne Na stole bożonarodzeniowym powinno znaleźć się 12 potraw. Każdej należy spróbować.Najbardziej typowymi są: - barszcz czerwony z uszkami, - pierogi z kapustą i grzybami - karp - kutia - krokiety

3 Choinka Ustrojone drzewko świerka lub jodły (rzadziej sosny) , naturalne lub sztuczne . Pierwotnie związane z pogańską tradycją ludową i kultem wiecznie zielonego drzewka, a obecnie nieodłączną ozdobą w czasie Świąt Bożego Narodzenia . W 19. wieku choinka zawitała w Anglii i Francji, a potem do krajów Europy Południowej . Do Polski przenieśli ją niemieccy protestanci na przełomie 18. i 19. wieku.

4 Ozdoby choinkowe Dawniej choinkę ozdabiano ciastkami (piernikami),orzechami, jabłkami . Obecnie ozdabia się ją pięknymi bombkami, kolorowymi lampkami i łańcuchami . Na czubku choinki wiesza się gwiazdy lub czubki . Pod choinką ustawia się pięknie opakowane prezenty.

5 Kolędy W Polsce istnieje ponad 500 kolęd i pastorałek m.in.:
-Ach ubogi żłobie -Pójdźmy wszyscy do stajenki - Lulajże Jezuniu

6 Mikołaj Imię męskie pochodzenia greckiego .
Popularne zwłaszcza w krajach prawosławnych. Zajęciem świętego Mikołaja (z pomocą reniferów ) jest rozwożenie prezentów dzieciom. Tradycja mówi, że Mikołaj wchodzi do domów przez kominy.

7 Prezenty Prezenty co roku każdemu dziecku rozwożone są przez świętego Mikołaja i jego renifery. Przynoszone są one 6 i 24 grudnia.

8 Kartki świąteczne Okolicznościowa kartka pocztowa, często w formie kametu z grafiką lub ilustracją tematycznie nawiązującą do świąt, symboli i tradycji. W Polsce zwykle są wysyłane z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

9 Wigilia W tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia, kończący okres adwentu. Korzenie tego święta sięgają prawdopodobnie obchodów Saturnaliów w starożytnym Rzymie, gdzie chrześcijaństwo się rozwijało, lub nawet świętowania przesilenia zimowego w epoce kamiennej. Pewne analogie występują także z żydowskim świętem Chanuka oraz perskim świętem Szab-e Jalda Pod obrus można włożyć sianko.

10 Źródła Informacje zaczerpnięte z: -wyszukiwarka google
-wikipedia wolna encyklopedia Wesołych, radosnych i pogodnych świąt oraz szczęśliwego nowego roku życzy Krystian Bryniowski.


Pobierz ppt "Prezentacja „Boże Narodzenie”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google