Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wst ę p Szkoła z klasą 2.0 – projekt edukacyjny ZUZANNA, JULIA, PATRYCJA, ZOFIA, MAJA, ANTONINA, WIKTORIA Z KLASY II a.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wst ę p Szkoła z klasą 2.0 – projekt edukacyjny ZUZANNA, JULIA, PATRYCJA, ZOFIA, MAJA, ANTONINA, WIKTORIA Z KLASY II a."— Zapis prezentacji:

1 Wst ę p Szkoła z klasą 2.0 – projekt edukacyjny ZUZANNA, JULIA, PATRYCJA, ZOFIA, MAJA, ANTONINA, WIKTORIA Z KLASY II a

2 "POZNAJEMY ZWYCZAJE BOŻONARODZENIOWE W POLSCE I W INNYCH KRAJACH” Dania Niemcy Rosja Wielka Brytania

3 Boże Narodzenie to niezwykły okres dla wszystkich, bez względu na odległość, czy klimat. Wyjątkowa atmosfera towarzysząca temu świętu sprawia, że ludzie z różnych zakątków świata ulegają magicznej ekspresji. W poszczególnych krajach tradycje i zwyczaje różnią się między sobą, jednak wszędzie Boże Narodzenie obchodzone jest uroczyście.

4 Tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia w Danii  Obchody Świąt Bożego Narodzenia w Danii rozpoczynają się od adwentowego wieńca.  Wieniec ten ma cztery świece, które zapalane są po kolei w cztery niedziele poprzedzające Wigilię.  W każdą niedzielę Adwentu zapalana jest kolejna świeca, co oznacza, że w czwartą niedzielę palą się wszystkie cztery świece.

5 świece, choinka, ozdoby….  Kolacja wigilijna składa się z pieczonej kaczki lub gęsi faszerowanej suszonymi śliwkami oraz ryżu z owocami i przyprawami.  Do jednej z miseczek z tą potrawą wkłada się migdał, a ten, kto go znajdzie dostaje jeszcze jeden prezent.  Najważniejszym punktem wigilijnego spotkania jest obdarowywanie prezentami.  Po kolacji zapala się światełka na choince i wtedy wszyscy biorą się za ręce i chodząc wokoło drzewka śpiewają tradycyjne duńskie kolędy.

6 Niemcy W niemieckich domach pojawiają się wieńce adwentowe z jodły lub świerku przystrojone fioletowymi wstążkami i czterema świeczkami. Zieleń gałązek symbolizuje nadzieję, fiolet wstążek - refleksję nad przeszłością, a świeczki - światło. W każdą kolejną niedzielę adwentu zapala się jedną ze świec.

7 Kalendarz adwentowy pochodzi z XIX wieku od niemieckich luteranów. Kalendarz adwentowy służy do odliczania dni od pierwszego dnia adwentu do Wigilii Bożego Narodzenia.

8 Czas adwentu - przystrajanie domów Kolejnym charakterystycznym zwyczajem w Niemczech jest umieszczanie w oknach światełek, kolorowych gwiazdek, różnych figurek z papieru, a także piramid świątecznych.

9 Świętowanie zaczyna się 24 grudnia. Około godz. 6 rodzina zasiada do świątecznego stołu. Posiłek tego dnia nie jest zbyt obfity, ale według tradycji na stole musi pojawić się 9 różnych potraw, m.in.: — pieczona kiełbasa z kiszoną kapustą (Bratwurst mit Sauerkraut) — pieczeń z gęsi (Gansebraten) — karp (Karpfen) — ciasto bożonarodzeniowe (Christstollen) — ciasteczka (Platzen) w kształcie gwiazdek, choinek, Mikołajów, wypiekane specjalnie na tę okazję

10 WIELKA BRYTANIA Anglicy nazywaj ą Bo ż e Narodzenie Christmas. Du ż o wcze ś niej dekoruj ą swoje domy w kolorach czerwieni i zieleni, zawieszaj ą na drzwiach jemio łę, ubieraj ą choinki,przygotowuj ą kartki ś wi ą teczne. Anglicy wysy ł aj ą najwi ę cej kartek.

11 Christmas Day Pierwszego dnia Świąt (Christmas Day) rodziny zasiadają do wspólnego obiadu, na który podaje się: — zupę z ostryg — indyka nadziewanego kasztanami z sosem borówkowym — Stilton, delikatny angielski ser — Christmas pudding z suszonymi owocami — Mince pies (okrągłe babeczki z bakaliami)

12 ROSJA Boże Narodzenie w Rosji obchodzone jest od 7 do 8 stycznia, a to za sprawą stosowania kalendarza juliańskiego. Uroczyściej niż Boże Narodzenie w Rosji świętowany jest Nowy Rok. To właśnie w Nowy Rok odbywa się cała bożonarodzeniowa oprawa. Nowy Rok Rosja nie spędzają w gronie rodziny i przyjaciół, świętując przy suto zastawionym stole i przy choince

13 Dzieciom podarunki tradycyjnie przynosi Dziadek Mróz wraz ze swoją pomocnicą Śnieżynką.

14 Obchody Bożego Narodzenia rozpoczyna Soczelnik (Сочельник), czyli wieczerza wigilijna. Na wigilijnym stole musi się znaleźć 12 postnych dań. Tradycyjnymi potrawami są : kasze, grzyby, sałatki warzywne, ciasta i pierniki. Czasem spotyka się również ryby. Współcześnie modna jest faramuszka, czyli zupa piwna. Głównym daniem wigilijnym jest kutia(кутья)

15 Polska Boże Narodzenie w Polsce – najważniejsze i najuroczyściej obchodzone, obok Wielkanocy, święto religijne w Polsce. Jego tradycje ukształtowały się na przestrzeni wieków. Obecnie Boże Narodzenie ma charakter święta rodzinnego i najczęściej jest obchodzone w gronie najbliższych.

16 Adwent Na adwent składają się cztery niedziele adwentowe. W okresie adwentu kapłan zakłada do Mszy świętej ornat w kolorze fioletowym, symbolizującym czas pokuty i przygotowania się do jednego z najważniejszych świąt katolickich, czas pojednania z Bogiem i ludźmi. Adwent to także czas, w którym katolicy mają uświadomić sobie, że oczekują na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Tradycją w Polsce są odprawiane w tym okresie o świcie Msze Święte, zwane roratami. Są to msze ku czci Najświętszej Maryi Panny, na pamiątkę tego, że przyjęła nowinę archanioła Gabriela, zwiastującego, iż zostanie Matką Syna Bożego. W pierwszą niedzielę adwentu - w Kościele katolickim - rozpoczyna się rok liturgiczny.

17 Kolęda Od łacińskiej nazwy pierwszego dnia każdego miesiąca "calendae„ to pieśń bożonarodzeniowa (nawiązująca do Bożego Narodzenia), utrzymana w konwencji ściśle religijnej, początkowo wywodząca się z tradycji ludowej, potem komponowana również przez wielu wybitnych kompozytorów. Odmiana kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego nazywana jest pastorałką, która w odróżnieniu od kolędy nie jest wykorzystywana w nabożeństwach religijnych ze względu na swój świecki charakter.

18 Łuska karpia Z karpia zjedzona podczas wieczerzy wigilijnej, która noszona w portfelu przez cały rok, przyciąga do nas pieniądze.

19 Święty Mikołaj Święty Mikołaj Cudotwórca z Miry (ur. ok. 270 w Patarze, zm. ok. 345 lub 352) – biskup Miry w dzisiejszej Turcji. Jeden z najbardziej czczonych przez Kościoły Prawosławne świętych (nazywany zawsze św. Mikołajem Cudotwórcą), a także uznawany za świętego przez Kościół katolicki. Zasłynął jako cudotwórca, ratował żeglarzy i uratował miasto od głodu. Odwagą i sprawiedliwością wykazał się ratując od śmierci niesłusznie skazanych urzędników cesarskich.

20 Opłatek wigilijny Opłatek (z łac. oblatum – "dar ofiarny") - bardzo cienki biały płatek chlebowy, przaśny (czyli niekwaszony i niesolony), wypiekany z białej mąki i wody bez dodatku drożdży, którym dzielą się wszyscy zgromadzeni przy stole wigilijnym, składając sobie życzenia.

21 Życzenia w 4 językach świata "Wesołych Świąt" - to najprostsze świąteczne życzenia "Wesołych Świąt" po duńsku to "Glædelig Jul„ „Wesołych świąt po angielsku to "Merry Christmas„ „Wesołych świąt” po niemiecku "Frohe Weihnachten„ „Wesołych świąt” po rosyjsku „ C праздником ”


Pobierz ppt "Wst ę p Szkoła z klasą 2.0 – projekt edukacyjny ZUZANNA, JULIA, PATRYCJA, ZOFIA, MAJA, ANTONINA, WIKTORIA Z KLASY II a."

Podobne prezentacje


Reklamy Google