Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PAPIEROSY!. Jeżeli jesteś palaczem – to zapewne uważasz, że mówienie Ci o szkodliwości palenia jest stratą Twojego czasu ale mimo wszystko powinieneś.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PAPIEROSY!. Jeżeli jesteś palaczem – to zapewne uważasz, że mówienie Ci o szkodliwości palenia jest stratą Twojego czasu ale mimo wszystko powinieneś."— Zapis prezentacji:

1 PAPIEROSY!

2 Jeżeli jesteś palaczem – to zapewne uważasz, że mówienie Ci o szkodliwości palenia jest stratą Twojego czasu ale mimo wszystko powinieneś to przeczytać!

3

4 Jeśli nie jesteś palaczem – to potraktuj to jako ostrzeżenie!

5 Definicja UZALEŻNIENIA: (ang.: drug addiction), to stan przewlekłej lub okresowej intoksykacji, spowodowanej powtarzającym się zażywaniem leku naturalnego lub syntetycznego. (ang.: drug addiction), to stan przewlekłej lub okresowej intoksykacji, spowodowanej powtarzającym się zażywaniem leku naturalnego lub syntetycznego. Cechami charakterystycznymi tej formy nadużyć są: Cechami charakterystycznymi tej formy nadużyć są: 1) nieprzezwyciężone pragnienie, potrzeba lub wewnętrzny przymus zażywania leku i zdobywanie go wszelkimi możliwymi środkami, 1) nieprzezwyciężone pragnienie, potrzeba lub wewnętrzny przymus zażywania leku i zdobywanie go wszelkimi możliwymi środkami, 2) dążenie do zwiększania dawek, 2) dążenie do zwiększania dawek, 3) obok zależności psychicznej, fizyczna zależność prowadząca w razie zaprzestania używania leku do wystąpienia zespołu abstynencyjnego, 3) obok zależności psychicznej, fizyczna zależność prowadząca w razie zaprzestania używania leku do wystąpienia zespołu abstynencyjnego, 4) szkodliwe dla jednostki i społeczeństwa skutki nadużywania środków uzależniających. 4) szkodliwe dla jednostki i społeczeństwa skutki nadużywania środków uzależniających. Tak rozumiana definicja uzależnienia opisuje zarówno zachowanie osoby uzależnionej, jak i cechy zespołu. Tak rozumiana definicja uzależnienia opisuje zarówno zachowanie osoby uzależnionej, jak i cechy zespołu. (Piotr Popik, Instytut Farmakologii PAN, Kraków) (Piotr Popik, Instytut Farmakologii PAN, Kraków)

6

7 Definicja NAŁOGU: 1.mocno utrwalona skłonność do wykonywania mniej lub bardziej przyjemnych czynności, które są często szkodliwe dla zdrowia, a także potępiane przez otoczenie, np.: alkoholizm, nikotynizm, narkomania. alkoholizmnikotynizm narkomaniaalkoholizmnikotynizm narkomania (Encyklopedia WIEM ) 2. zakorzeniona dysfunkcja sprawności woli przejawiająca się w chronicznym podejmowaniu szkodliwych dla organizmu decyzji, które są sprzeczne z przesłankami rozeznania intelektualnego. woliorganizmuintelektualnegowoliorganizmuintelektualnego Przyczyną nałogu jest mentalne uzależnienie od bodźca lub grupy bodźców, przejawiające się dezintegracją władz psychicznych: intelektu i woli. W odróżnieniu jednak od uzależnienia, będącego jedynie składową, w nałogu mamy do czynienia ze świadomym łamaniem imperatywów rozeznania intelektualnego. (Wikipedia) uzależnienie bodźcówuzależnienie bodźców

8 Palenie tytoniu kojarzy się przede wszystkim z rakiem płuc. W rzeczywistości, papierosy powodować mogą znacznie więcej nowotworów złośliwych. Zalicza się do nich: raka płuc, krtani, języka, przełyku, gardła, trzustki, nerek, żołądka oraz wątroby.

9

10

11

12

13 Ale rak to nie wszystko. Nałogowe palenie wpływa dewastującą na układ krwionośny oraz oddechowy. Co to oznacza? Palacze muszą liczyć się z wystąpieniem miażdżycy, nadciśnienia, niedokrwieniem serca, zwałami oraz tętniakami. Narażeni są także na przewlekłe choroby płuc, oskrzeli, na gruźlicę, astmę czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

14 Płuca zdrowe – płuca palacza

15 Uzależnienie od nikotyny rozpoznaje się, jeżeli występują przynajmniej trzy z poniższych cech: 1. silne pragnienie lub poczucie przymusu jej przyjmowania, 2. tolerancja, 3. zespół abstynencyjny, 4. czas trwania nałogu dłuższy niż palacz przewidywał, 5. wiele nieudanych prób zerwania z nałogiem, 6. ograniczenie lub zaniechanie jakichś działań z powodu nałogu, 7. trwanie w nałogu mimo jego szkodliwego wpływu na zdrowie i życie osobiste

16 Jedna z wielu ofiar nikotynizmu. Patrick Swayze Patrick Swayze zmarł 14 września 2009 w Los Angeles zmarł 14 września 2009 w Los AngelesLos AngelesLos Angeles

17 Patrick Swarze od 2 lat zmagał się ze z rakiem trzustki. Ta odmiana nowotworu należy do szczególnie groźnych. Według onkologów chory ma zaledwie 5 lat życia, szansa na przeżycie to zaledwie 5%. U Patricka Swayze chorobę zdiagnozowano w styczniu 2008 r. Jak podaje tvp.pl przyczyną raka trzustki u Patrick Swayze był jego nałóg. Patrick Swayze przyznawał, że palił trzy paczki dziennie, nałogu nie rzucił nawet w czasie chemioterapii. Zdjęcie z marca 2009r.

18 Co jest w „dymku”????

19 Palenie …wpływa negatywnie na potencję, jest absolutnie przeciwwskazane w czasie ciąży i karmienia. Nikotyna wpływa negatywnie na cały układ pokarmowy - zakłóca wchłanianie cennych dla organizmu składników odżywczych. …wpływa negatywnie na potencję, jest absolutnie przeciwwskazane w czasie ciąży i karmienia. Nikotyna wpływa negatywnie na cały układ pokarmowy - zakłóca wchłanianie cennych dla organizmu składników odżywczych.

20

21 Jeżeli matka pali papierosy - nienarodzone dziecko pochłania szkodliwe substancje

22 Jeżeli przebywasz wśród palących – jesteś biernym palaczem!

23 Nie pozwalaj się truć!

24 Palenie …negatywnie wpływa na skórę. …negatywnie wpływa na skórę.

25 Palenie to: wypadanie włosów, niezdrowa cera

26 Palenie …negatywnie wpływa na zęby …negatywnie wpływa na zęby

27 Papierosy śmierdzą … a palacz tym bardziej!!! … a palacz tym bardziej!!!

28 Papierosy to szybkie starzenie się /czy chcesz tak wyglądać???

29 Palenie to same straty!

30 Uzależnienie to smycz – a każdy chce być wolny!!!

31

32 Dlatego- warto rzucić palenie!

33 Udowodnij – że masz silną wolę, potrafisz zerwać z nałogiem, powiedzieć „NIE PALĘ”

34 Nie odkładaj tego na „jutro”

35 Już dziś powiedz – KONIEC NAŁOGU!!

36 ...jutro może być za późno!

37 Jak wyjść z nałogu?

38 Jak rzucić palenie papierosów? Jak rzucić palenie papierosów? SKUTECZNIE!!! - dobierz sposób do własnych możliwości - nie oszukuj samego siebie Jak rzucić palenie papierosów?

39 Kilka porad,,,,, 1. Spontanicznie Nie planuj rzucania palenia, nie rozważaj tego tygodniami, ponieważ rzucenie palenia wyjdzie ci tylko na zdrowie. Po prostu rzuć palenie, zwyczajnie, bez okazji, rozstań się z papierosami teraz! Masz dwukrotnie większe szanse, niż ci, którzy planują rzucanie palenia i to w dodatku z jakieś konkretnej okazji. 1. Spontanicznie Nie planuj rzucania palenia, nie rozważaj tego tygodniami, ponieważ rzucenie palenia wyjdzie ci tylko na zdrowie. Po prostu rzuć palenie, zwyczajnie, bez okazji, rozstań się z papierosami teraz! Masz dwukrotnie większe szanse, niż ci, którzy planują rzucanie palenia i to w dodatku z jakieś konkretnej okazji.

40 2. Oczyść otoczenie Wyrzuć papierosy, wyrzuć popielniczki! Upierz wszystkie firanki, zasłony, kapy, koce... wszystko, co tak idealnie nasiąka dymem papierosowy. Zadbaj o świeże otoczenie w domu w szkole, pracy.

41 3. Znajdź sobie zajęcie Każdy palacz lubi ten gest, gdy pociąga papierosa, a potem trzyma go w dłoni między palcami. Co więc robić, gdy już nie palisz? Czym zająć dłonie? Jedz pestki słonecznika, dyni, marchewki... Jak potrzebujesz poczuć coś między palcami, weź ołówek i żuj gumę!

42 4. Wysiłek fizyczny Nikt ci pustaków nosić nie każe, ale ruch zniechęca do palenia. Skup się na wysiłku, który raczej nie idzie w parze z paleniem.

43 Idź na basen,

44 pograj w piłkę,

45 wyjdź z psem na spacer.

46 5. Nie zaciągaj się od kogoś...... bo na nic twoje puste obietnice, nie popalaj, bo każda wymówka jest dobra, żeby sięgnąć po papierosa.

47

48 6. Zmotywuj się! Powieś sobie nad łóżkiem, przy komputerze, na lusterku w łazience... i w kilku jeszcze miejscach, z których korzystasz najczęściej, jeden z obrazów dzisiejszego pokazu.

49

50 7. Musisz w siebie wierzyć!...i już! Bo jeśli TY nie uwierzysz w to, że się uda, na pewno się nie uda!

51 8. Powiadom znajomych – że już nie palisz!! …to dodatkowo zmotywuje do …dotrzymania słowa samemu sobie 8. Powiadom znajomych – że już nie palisz!! …to dodatkowo zmotywuje do …dotrzymania słowa samemu sobie

52 KORZYSTAJ Z POMOCY

53 http://www.niehttp://www.nie pal.pl/index.php3 http://www.esculap.pl/palenie http://medycyna.linia.pl/chorobybi.html http://www.zdrowie.med.pl/palenie http://www.nie pal.pl/index.php3 http://www.esculap.pl/palenie http://www.esculap.pl/palenie http://medycyna.linia.pl/chorobybi.html http://www.zdrowie.med.pl/palenie http://www.nie http://www.esculap.pl/palenie

54 Korzyści zdrowotne zerwanie z nałogiem, bez względu na wiek, przynosi niemal natychmiastowe korzyści zdrowotne. zerwanie z nałogiem, bez względu na wiek, przynosi niemal natychmiastowe korzyści zdrowotne. - Świeży oddech - Świeży oddech - Mniejsze ryzyko zawału serca i miażdżycy - Mniejsze ryzyko zawału serca i miażdżycy - 20-krotnie mniejsze ryzyko raka płuc - 20-krotnie mniejsze ryzyko raka płuc - Zdrowa cera - Zdrowa cera - Piękne dłonie i paznokcie - Piękne dłonie i paznokcie - Błyszczące włosy - Błyszczące włosy - Zaoszczędzona kasa - Zaoszczędzona kasa - Satysfakcja - Satysfakcja - Dodaj własne korzyści…… - Dodaj własne korzyści……

55 KORZYŚCI MATERIALNE. Wymierne korzyści niepalenia. Wymierne korzyści niepalenia Pomyśl tylko, co możesz zrobić z zaoszczędzonymi pieniędzmi, gdy nie będziesz już kupować papierosów. W tej chwili paczka markowych papierosów to wydatek ok. Pomyśl tylko, co możesz zrobić z zaoszczędzonymi pieniędzmi, gdy nie będziesz już kupować papierosów. W tej chwili paczka markowych papierosów to wydatek ok. 10-15 zł, a już od przyszłego roku cena ta bardzo mocno wzrośnie (nawet do 12 zł). Wtedy, przy założeniu, że wypalasz paczkę papierosów dziennie, zrywając 10-15 zł, a już od przyszłego roku cena ta bardzo mocno wzrośnie (nawet do 12 zł). Wtedy, przy założeniu, że wypalasz paczkę papierosów dziennie, zrywając z nałogiem zaoszczędzisz 84 złote każdego tygodnia! To wystarczy na kino i dobry deser dla dwóch osób. W ciągu roku zaoszczędzisz ponad 4 300 zł! z nałogiem zaoszczędzisz 84 złote każdego tygodnia! To wystarczy na kino i dobry deser dla dwóch osób. W ciągu roku zaoszczędzisz ponad 4 300 zł!

56 zaoszczędzone pieniądze to po tygodniu - po miesiącu

57 Po rzuceniu palenia w ciągu roku zaoszczędzisz na dobry rower lub skuter

58 Warto wyjść z nałogu

59

60 Palenie stało się niemodne

61 Wybierz zdrowy styl życia

62

63 Twój wybór to: uśmiech palacza lub zdrowe zęby

64 Pachnące, lśniące włosy lub zniszczone, matowe

65 Piękne dłonie – żółte paznokcie

66 Wolność - niewola

67 dobra kondycja - choroby

68 Pełen trzos - pusty portfel

69

70

71 Dziękuję za uwagę Pedagog Pedagog Alicja Jolanta Wejroch Alicja Jolanta Wejroch


Pobierz ppt "PAPIEROSY!. Jeżeli jesteś palaczem – to zapewne uważasz, że mówienie Ci o szkodliwości palenia jest stratą Twojego czasu ale mimo wszystko powinieneś."

Podobne prezentacje


Reklamy Google