Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZAMACH W BOSTONIE. CO WYDARZYŁO SIĘ PODCZAS MARATONU W BOSTONIE?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZAMACH W BOSTONIE. CO WYDARZYŁO SIĘ PODCZAS MARATONU W BOSTONIE?"— Zapis prezentacji:

1 ZAMACH W BOSTONIE

2 CO WYDARZYŁO SIĘ PODCZAS MARATONU W BOSTONIE?

3 15 kwietnia 2013 roku, ok. godz. 14:49 czasu lokalnego (20:49 czasu polskiego), w czasie trwania maratonu w Bostonie, w stanie Massachusetts przy Boylston Street, niedaleko Copley Square doszło do wybuchu dwóch bomb.

4 Dwie bomby wybuchły w odległości około 170 metrów od siebie. Z nagrań ukazujących moment zamachu wynika, że pomiędzy eksplozjami nastąpiła przerwa około 12 sekund. Pierwsza bomba znajdowała się przy tuż przy linii mety. Druga bomba znajdowała się jeden blok dalej. WYBUCH

5 W wyniku zamachu śmierć poniosły trzy osoby. Do okolicznych szpitali trafiły 264 osoby, w tym co najmniej 15 w stanie krytycznym. 10 poszkodowanych zostało pozbawionych kończyn. Pomoc poszkodowanym była udzielona w 26 placówkach medycznych. W dniu 22 kwietnia w szpitalach przebywało jeszcze 48 osób. Był to najtragiczniejszy w skutkach zamach terrorystyczny w USA od 11 września 2001 r. TRAGICZNY BILANS…

6 Sprawcami zamachu okazali się być dwaj bracia Tamerlan (26 l.) i Dżochar (19 l.) Carnajew, pochodzący z Czeczenii. Bracia urodzili się w czeczeńskiej rodzinie w Kirgistanie na południu Rosji. W 2001 roku jako uchodźcy przenieśli się do Dagestanu a stamtąd cała rodzina przybyła do USA. BRACIA

7 Dżochar w 2011 r. ukończył prestiżową Cambridge Rindge and Latin School i otrzymał 2,5 tys. dolarów stypendium naukowego od miasta Cambridge na dalszą edukację. Był wzorowym studentem. Co więcej 11 września 2012 r. otrzymał amerykańskie obywatelstwo. Znajomi mówiili, że był uczynnym i sympatycznym chłopakiem, kapitanem licealnej drużyny zapaśniczej.

8 Starszy z braci, Tamerlan Uzyskał azyl polityczny, jednak nie starał się o obywatelstwo. Był żonaty oraz miał małą córeczkę. Studiował w Bostonie na Bunker Hill Community College, bo chciał zostać inżynierem. Wziął roczny urlop dziekański, żeby – jak twierdził – poświęcić się treningom bokserskim. Marzył bowiem o zdobyciu mistrzostwa olimpijskiego i przejściu na zawodostwo.

9 W tym samym czasie wrócił na łono islamu, zaczął się modlić pięć razy dziennie, chodzić do meczetu i cytować w rozmowach z rodziną wersety Koranu. W ostatnich latach raz wyjechał do Rosji, gdzie spędził pół roku. Według rosyjskich śledczych, zadawał się wówczas z czeczeńskimi ekstremistami, od których nauczył się podstaw konstrukcji bomb. Po powrocie głośno krytykował politykę Stanów Zjednoczonych Ameryki na Bliskim Wschodzie.

10 Wstępne dowody zdaniem amerykańskich służb śledczych wskazują, że głównym motywem działania obu mężczyzn była religia. Dżochar Carnajew zeznał, jak podały amerykańskie media, że starszy brat był "opętany ideą wojny religijnej" w obronie islamu, zwłaszcza po amerykańskich interwencjach wojskowych w Iraku i Afganistanie.

11 Dżochar Carnajew, miał ujawnić motywy, jakie kierowały nim i jego bratem Tamerlanem. Jak podaje CBS News, w krótkiej notce napisał, że był to "odwet za ataki USA na muzułmanów. "Przypadkowe ofiary" 19-latek miał w skrócie napisać, że "gdy atakujesz jednego muzułmanina, atakujesz ich wszystkich"

12 Bracia zostali zdemaskowani kilka dni po zamachu. 19 kwietnia we wczesnych godzinach rannych na przedmieściach Bostonu, pomiędzy nimi a policją doszło do strzelaniny. Jaharowi udało się uciec. Nie do końca jasne są okoliczności śmierci starszego brata. Jedni świadkowie wskazują, że zginął w wyniku strzelaniny, inni – że przejechał po nim samochód kierowany przez funkcjonariusza policji, jeszcze inni mówią, iż za kierownicą samochodu, który miał zmiażdżyć ciało Tamerlana siedział nie policjant, ale sam Dżochar.

13 Kilkanaście godzin po ujęciu ciężko rannego Tamerlana – 19 kwietnia około godziny 20:45 policjanci zatrzymali 19- letniego Dżochara, który ukrywał się na łodzi zacumowanej na tyłach jednorodzinnego domu. Miał liczne obrażenia. Gdy postawiono mu zarzuty na pytania śledczych odpowiadał pisemnie lub kiwając głową. Na łodzi, na której został schwytany znaleziono napis: "my muzułmanie jesteśmy jednym ciałem, jeśli zranisz jednego, to ranisz nas wszystkich. (...) Przestańcie zabijać niewinnych ludzi, to my przestaniemy".

14 Dżochar został skazany na karę śmierci.

15 Dane za stroną internetową: 1. http://www.rollingstone.com/culture/news/jahars-world-20130717?page=5 2. http://swiat.newsweek.pl/bracia-carnajew-i-ich-ofiary,103645,1,1.html 3.http://wyborcza.pl/1,75477,17927191,Dzochar_Carnajew_skazany_na_kare _smierci_za_zamach.html#ixzz454MRCVSa 4. http://www.polskatimes.pl/artykul/3864349,zamach-w-bostonie-dzochar- carnajew-zostal-skazany-na-kare-smierci-video,id,t.html 5.https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamach_podczas_maratonu_w_Bostonie_%282 013%29 6. http://www.fakt.pl/Kim-sa-bracia-zamachowcy-z-Bostonu-,artykuly,208413,1.html

16 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ!


Pobierz ppt "ZAMACH W BOSTONIE. CO WYDARZYŁO SIĘ PODCZAS MARATONU W BOSTONIE?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google