Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Harce z wysokim napięciem, czyli…. …jak własnoręcznie wykonałem: SSTC Lampę plazmową Generator Marxa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Harce z wysokim napięciem, czyli…. …jak własnoręcznie wykonałem: SSTC Lampę plazmową Generator Marxa."— Zapis prezentacji:

1 Harce z wysokim napięciem, czyli…

2 …jak własnoręcznie wykonałem: SSTC Lampę plazmową Generator Marxa

3 Wstęp Wysokie napięcie to dla jednych 10kV, dla innych 100kV, a dla niektórych 1MV i więcej. Otóż istnieje kilka urządzeń, które potrafią dostarczyć na tyle wysokich napięć, aby usatysfakcjonować każdego. Napięcia tego rzędu uzyskuje się za pomocą specjalnych generatorów…

4 Podział generatorów HV pod względem wytwarzanego napięcia: 1) Transformatory (do 10kV)‏ 2) Kaskadowy mnożnik napięcia (5-15kV)‏ 3) Elektroniczny generator HV (10-40kV)‏ 4) Generator Marxa (30kV- kilku MV)‏ 5) Tesla Coil (100kV- dziesiątek MV)‏ 6) I dla porównania – błyskawica (kilka MV-kliku GV)‏

5 SSTC (z ang. SOLID STATE TESLA COIL)‏ SSTC, jest to półprzewodnikowa cewka Tesli. Transformatorek HV jest sterowany za pomocą układu elektronicznego, który z napięcia stałego o wartości 12-30V (przy prądzie 5-10A) wytwarza napięcie z tego samego przedziału (12-30V) z tą tylko różnicą, że jest to już napięcie o znacznie większej częstotliwości (tzn.:100kHz-kilku MHz). W odpowiedzi na to, uzwojenie wtórne trafa HV wytwarza napięcie rzędu kilkudziesięciu kV.

6 Schemat blokowy SSTC

7 Nowe pojęcie: PLAZMA- jest to czwarty stan skupienia materii, inaczej rzecz ujmując, jest to zjonizowany gaz pod wpływem wyładowania elektrycznego.

8 Lampa plazmowa Lampa plazmowa nie jest to nic innego, jak szklana bańka wypełniona gazem szlachetnym lub w której panuje próżnia (np.: zwykła żarówka). Po odpowiednim zasileniu tejże lampy, następują w niej dziesiątki wyładowań elektrycznych (mikro-piorunów), które jonizują znajdujący się w niej gaz, dzięki czemu powstaje plazma.

9 Zasilanie do lampy plazmowej Lampa plazmowa jest zasilana wysokim napięciem przemiennym o wysokiej częstotliwości. Prąd wielkiej częstotliwości „ucieka” w przestrzeń. Zjawisko to jest wykorzystane w nadajnikach radiowych, w których prąd w.cz. jest odpowiednio zmodulowany i wysyłany w eter.

10 Schemat blokowy lampy plazmowej

11 A oto lampa plazmowa w akcji…

12 Generator Marxa Generator Marxa wynalazł Erwin Marx w roku 1924. Jest to impulsowy, kaskadowy powielacz napięcia. Wytwarza on w pewnych odstępach czasowych efektowne wyładowania elektryczne. Cały układ składa się z ciągu rezystorów, kondensatorów i przerw iskrowych.

13 Zasada działania Układ zasilany jest wysokim napięciem stałym. Uzyskiwanie tak wysokiego napięcia możliwe jest dzięki zasilaniu kondensatorów połączonych równolegle za pomocą rezystorów o dużych oporach (średnio 1MOhm’a-10MOhm), a rozładowania ich w połączeniu szeregowym przez przerwy iskrowe, które stanowią znikomo mały opór. Po naładowaniu się pierwszego kondensatora następuje przebicie na pierwszej przerwie iskrowej, następnie na kolejnych, aż do samej góry, gdzie obserwujemy finalne wyładowanie. Napięcie wyjściowe jest sumą napięć panujących na kondensatorach. Uwy=x*Uwe gdzie „x” oznacza ilość stopni.

14 Schemat ideowy w fazie ładowania

15 Schemat ideowy w fazie rozładowania

16 Zdjęcia

17

18

19 Bibliografia Przy opracowywaniu ww. projektów, korzystałem z: Internetu, strony: hh tttt tttt pppp :::: //// //// wwww wwww wwww.... eeee llll eeee kkkk tttt rrrr oooo dddd aaaa.... pppp llll h tttt tttt pppp :::: //// //// wwww wwww wwww.... mmmm yyyy zzzz llll aaaa bbbb.... pppp llllMiesięcznika: Elektronika dla wszystkich, numery: 5555/2005 2222/2006 11111/2006

20 O autorze słów kilka… Damian Mikołajczyk, lat 17. -od 5 lat wykonujący ekstremalne wyczyny z elektroniką…;-))‏ -od 5 lat wykonujący ekstremalne wyczyny z elektroniką…;-))‏

21 Jeszcze tu wrócę…;-)‏

22


Pobierz ppt "Harce z wysokim napięciem, czyli…. …jak własnoręcznie wykonałem: SSTC Lampę plazmową Generator Marxa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google