Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

P ATRON S ZKOCJI Święty Andrzej. Ś WIĘTY A NDRZEJ A POSTOŁ UKRZYŻWANY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "P ATRON S ZKOCJI Święty Andrzej. Ś WIĘTY A NDRZEJ A POSTOŁ UKRZYŻWANY."— Zapis prezentacji:

1 P ATRON S ZKOCJI Święty Andrzej

2 Ś WIĘTY A NDRZEJ A POSTOŁ UKRZYŻWANY

3 Ś W. A NDRZEJ apostołowiekrzyż

4 O ŚW. A NDRZEJU Andrzej Apostoł – święty, jeden z dwunastu apostołów, wg świadectwa Ewangelii Pierwszy Powołany (Cs.: Первозванный ) spośród apostołów (wcześniej był uczniem św. Jana Chrzciciela), brat świętego Piotra, patron Szkocji, Grecji, Rosji, Hiszpanii, Sycylii. Według tradycji chrześcijańskiej prowadził działalność misjonarską na terenach nad Morzem Czarnym.

5 R ELIKWIE Do 1964 roku jego głowę przechowywano jako relikwię w bazylice św. Piotra w Watykanie, później wróciła do greckiego miasta Patrai (dawne Patras) na Peloponezie, gdzie podobno apostoł zmarł śmiercią męczeńską 30 listopada 70 roku na krzyżu w kształcie greckiej litery X (Ch od Χριστος=Chrystus). Jego relikwie znajdują się również w Amalfi pod Neapolem, w katedrze edynburskiej w Szkocji (St Mary's RC Cathedral), w kościele środowisk twórczych w Warszawie, a także w kościele w Olkuszu, gdzie pojawiły się wcześniej niż w Warszawie.

6 Ś WIĘTO PATRONA Święto Andrzeja Apostoła przypada 30 listopada zarówno we wschodnich, jak i zachodnich Kościołach. Warto wspomnieć, że w Kościołach prawosławnych oraz w katolickich Kościołach wschodnich jest on obdarzany wielką czcią, jako jeden z głównych świętych.


Pobierz ppt "P ATRON S ZKOCJI Święty Andrzej. Ś WIĘTY A NDRZEJ A POSTOŁ UKRZYŻWANY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google