Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Święta bożego Narodzenia W Holandii. Położenie Holandii.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Święta bożego Narodzenia W Holandii. Położenie Holandii."— Zapis prezentacji:

1 Święta bożego Narodzenia W Holandii

2 Położenie Holandii

3 Sinterklaas’a czas Świętego Mikołaja To ten okres pomiędzy przybyciem Mikołaja do Holandii (około 20 listopada) a wigilią jego urodzin (5 grudnia) jest czasem świętowania. Tradycja Świętego Mikołaja jest kultywowana z wielkim pietyzmem. I nie chodzi wyłącznie o prezenty. To wtedy atmosfera czegoś niezwykłego odczuwana jest na każdym kroku. Wtedy są zakupy, przygotowania, pojawiają się ozdoby i świąteczne dekoracje. Kulminacyjnym punktem jest uroczysta kolacja w pakjesavond (wieczór paczek), czyli 5 grudnia. A następnego dnia... świat wraca do normy.

4 Mikołaj w Holandii

5 midwinterhoornblazen Jedynie w niektórych wiejskich regionach prowincji Gelderland i Overijssel adwent jest celebrowany w szczególny sposób. Od jego początku aż do Trzech Króli odbywa się tzw. midwinterhoornblazen, czyli zimowe dęcie w róg. Specjalnie do tego celu wykonywane są długie wygięte instrumenty z drewna brzozowego, olchowego lub wierzbowego. Teoretycznie na rogu powinna być wygrywana monotonna melodia, ale zdaje się że już niewielu panów potrafi aż tak dobrze posługiwać się instrumentem.

6 midwinterhoornblazen

7 Wystrój Holendrzy przywiązują dużą wagę do wystroju, a więc nie może zabraknąć świątecznych dekoracji. Podobnie jak w innych krajach również i tutaj miasta są przystrojone girlandami światełek, a mieszkańcy wieszają sznury lampek na tarasach i drzewkach ogrodowych. Zaraz po Mikołaju, czyli 6 grudnia, pojawiają się w domach stroiki albo wieńce.

8

9 Przybycie mikołaja

10

11 Od XV wieku w kościołach wystawiało się buciki biednych dzieci aby wkładać w nie jałmużnę. Zwyczaj wkładania cukierków, ciastek i zabawek do dziecięcych bucików rozprzestrzenił się i trwa w Holandii do dziś.

12 Adresy stron internetowych, z których korzystano: http://www.wiatrak.nl/10007/mikolaj-i-czarny-piotr-w- holandii-2014 http://www.wiatrak.nl/9994/mikolaj-juz-w-drodze http://pl.wikipedia.org/wiki/Sinterklaas http://chomikuj.pl/SW_MIKOLAJ_BISKUP/037 http://nasza-holandia.pl/index.php/warunki-pracy/66-kultura- w-holandii/138-swiety-mikolaj-w-holandii 16.12.2014r.


Pobierz ppt "Święta bożego Narodzenia W Holandii. Położenie Holandii."

Podobne prezentacje


Reklamy Google