Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wielkopolska mój region – odpowiedzi do karty pracy cz. 1

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wielkopolska mój region – odpowiedzi do karty pracy cz. 1"— Zapis prezentacji:

1 Wielkopolska mój region – odpowiedzi do karty pracy cz. 1
Katarzyna Onisczuk Rok szkolny 2010/2011

2 Wielkopolska mój region
1. Uzupełnij zdania. Wielkopolska sąsiaduje z następującymi regionami: Pomorze, Ziemia lubuska, Śląsk, Kujawy.

3 Wielkopolska mój region
Największą rzeką Wielkopolski jest Warta . Wielkopolska leży na terenie 3 krain geograficznych. Są to: Pojezierze Pomorskie, Pojezierze Wielkopolskie, Nizina Wielkopolska.

4 Wielkopolska mój region
Na terenie Wielkopolski znajduje się ok jezior. Największe z nich i najbardziej znane to: Gopło, Jezioro Powidzkie, Jezioro Zbąszyńskie, Lednica. Na stronie: wejdź w zakładkę u góry po lewej stronie „Baza wiedzy o Wielkopolsce”. Są tam opisane jeziora.

5 Wielkopolska mój region
Największym terenem leśnym Wielkopolski jest Puszcza Notecka. Początki pierwszej stolicy Polski - Gniezna sięgają VII wieku. Wiek ten zaczął się w roku 601, a skończył w 700 roku. Sprawdź na mapie, gdzie znajdują się: Krzyż i Piła – tam występuje Puszcza Notecka oraz wskaż rzekę Noteć.

6 Wielkopolska mój region
Przemysł II koronował się na króla Polski po okresie rozbicia dzielnicowego w roku. Była to 1 połowa XIII wieku.

7 O jednym z polskich królów mówi się, że „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. Jest to: Kazimierz Wielki. Za jego życia powstało wiele zamków, jednym z nich jest zamek w Międzyrzeczu zbudowany w XIV wieku.

8 Zamek w Międzyrzeczu

9 Wielkopolska mój region
Władysław Jagiełło nadał Poznaniowi prawa handlowe w XV wieku. Wiek ten przypada na lata 1401 – 1500. Władysław Jagiełło to założyciel dynastii jagiellońskiej.

10 Wielkopolska mój region
Bohaterami hymnu polskiego są: Jan Henryk Dąbrowski i Józef Wybicki. Józef Wybicki ( ) – autor „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech. gen. Jan Henryk Dąbrowski ( ) - dowódca Legionów Polskich we Włoszech

11 Hymn narodowy zwany jest „Mazurkiem Dąbrowskiego”.
Józef Wybicki był przyjacielem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Podczas odwiedzin w obozie polskich legionów we Włoszech w 1797 roku napisał słowa patriotycznej pieśni zatytułowanej "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech", zwanej również "Mazurkiem Dąbrowskiego". Pieśń ta stała się z czasem narodowym hymnem Polski.

12 W roku 1978 powstało w kaszubskim Będominie - domu narodzin Józefa Wybickiego - Muzeum Hymnu Narodowego.

13 Wielkopolska mój region
Dnia 27 grudnia 1918 r. wybuchło powstanie wielkopolskie . Leon Prauziński, Rozdawanie broni ludności polskiej na placu Wolności w Poznaniu


Pobierz ppt "Wielkopolska mój region – odpowiedzi do karty pracy cz. 1"

Podobne prezentacje


Reklamy Google