Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lodowce i lądolody.  Lodowiec jest wolno płynącą rzeką lodu, powstałego z przekształcenia pokładów wiecznego śniegu. Lodowce są największym rezerwuarem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lodowce i lądolody.  Lodowiec jest wolno płynącą rzeką lodu, powstałego z przekształcenia pokładów wiecznego śniegu. Lodowce są największym rezerwuarem."— Zapis prezentacji:

1 Lodowce i lądolody

2  Lodowiec jest wolno płynącą rzeką lodu, powstałego z przekształcenia pokładów wiecznego śniegu. Lodowce są największym rezerwuarem wody słodkiej na Ziemi, i drugim po oceanach wody na świecie.

3 Powstawanie lodu ze śniegu jest długotrwałym i wieloetapowym procesem. Obszar, w którym on zachodzi, nazywa się polem firnowym. Pole firnowe zazwyczaj jest potężnym zagłębieniem, w którym następuje przemiana śniegu w lód.

4

5 Warunki powstawania lodowców  Lodowce powstają tam, gdzie ukształtowanie terenu sprzyja gromadzeniu się dużej ilości śniegu, a jednocześnie jest zbyt chłodno, aby cały zgromadzony śnieg topił się w ciągu lata. Występują powyżej granicy wieloletniego śniegu w sprzyjających warunkach klimatycznych i na odpowiednia ukształtowanej powierzchni. Powstawaniu lodowców sprzyjają płaskie grzbiety i dolinne spłaszczenia.

6 Lodowce można podzielić najprościej na: LLLLodowce górskie LLLLodowce kontynentalne, czyli tak zwane LĄDOLODY.

7 Lodowce górskie: Lodowce górskie mogą mieć różny kształt i długość. Obserwacje mas lodowych wykazały, że pod względem budowy zewnętrznej można wyróżnić ich kilka podstawowych typów: LLLLodowiec alpejski LLLLodowiec himalajski LLLLodowiec norweski LLLLodowiec piedmontowy

8

9 Lodowiec szelfowy  Często zdarza się, że lądolody przemieszczają się w kierunku mórz i oceanów. Lód zaczyna wówczas płynąć po dnie morza, a w większej odległości od brzegu unosi się na jej powierzchni. Taki rodzaj lodowców nazywa się lodowcem szelfowym.

10 Lądolody WWWWystępują na dużych powierzchniach. Masy lodu przemieszczają się w wielu kierunkach.

11 Opracowała: Marta Szymkowicz


Pobierz ppt "Lodowce i lądolody.  Lodowiec jest wolno płynącą rzeką lodu, powstałego z przekształcenia pokładów wiecznego śniegu. Lodowce są największym rezerwuarem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google