Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego Toruń, ul. Polna 109/111 www.word.torun.pl Toruń, 2014.01.21.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego Toruń, ul. Polna 109/111 www.word.torun.pl Toruń, 2014.01.21."— Zapis prezentacji:

1 Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego Toruń, ul. Polna 109/111 www.word.torun.pl Toruń, 2014.01.21

2 EGZAMIN TEORETYCZNY Czy naprawdę taki straszny? Procentowy poziom zdawalności przy pierwszym podejściu do egzaminu 13/19 – 68,4% 22/41 – 53,6% 15/24 – 62,5% 19/29 – 65,5% 50/94 – 53,2% 14/18 – 77,8%

3 USTALENIE PIERWSZEŃSTWA PRZEJAZDU W sytuacjach równorzędnych ze znakami B-20/D-1/A-7 wraz z tabliczkami T-6a Pierwszeństwo na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym znak C-12 bez znaku A-7

4 ZACHOWANIA W STOSUNKU DO SYGNALIZACJI ŚWIETLNEJ I KIERUJĄCYCH RUCHEM sposób postępowania przy sygnalizatorach S-2 z warunkowym dopuszczeniem skręcania np. w prawo - czy zatrzymanie jest obowiązkowe, kiedy nie wynika z warunków ruchu? sposób postępowania przy sygnalizatorach S-1 a obok sygnalizator S-3 (czy należy się zatrzymać skręcając w prawo przy ruchu otwartym sygnalizatora S-3 a zamkniętym S-1) brak uwagi czy wiedzy, że są to inne sygnalizatory?

5 ZACHOWANIA W STOSUNKU DO SYGNALIZACJI ŚWIETLNEJ I KIERUJĄCYCH RUCHEM c.d UWAGA - powszechny brak umiejętności rozpoznawania sygnałów dawanych przez policjanta kierującego ruchem a w szczególności: pozycja stojąca tyłem i uniesiona ręka – pytanie – czy widoczny sygnał oznacza, że za chwilę będzie można wjechać na skrzyżowanie? – częsta odpowiedź, że nie nadawany sygnał czerwony z żółtym - czy można wjechać za sygnalizator? Dlaczego odpowiedź jest nie raz że TAK?

6 OMIJANIE WYMIJANIE WYPRZEDZANIE UWAGA - powszechna nie wiedza gdzie obligatoryjnie należy zachować szczególną ostrożność? Czy do końca mamy pewność, że kandydaci wiedzą co to oznacza dla kierującego i jak się zachowywać? Ustawa dokładnie to precyzuje. Czy podczas omijania czy wymijania należy zachować minimalną określony odstęp od omijanego(wymijanego) pojazdu? Dużo kandydatów nie ma pewności czy jest określona jakaś konkretna odległość obszar zabudowany a wyprzedzanie z prawej strony w zależności od ilości wyznaczonych pasów ruchu i znaków ostrzegawczego np. A-1..4 to stary problem

7 OMIJANIE WYMIJANIE WYPRZEDZANIE c.d. wyprzedzanie tramwaju na jezdni z lewej jego strony, zbliżając się do przejścia dla pieszych (ruch niekierowany). Czy to nie jest bardzo ważne? Można czy nie można? Wyprzedzanie pojazdów (w tym rowerzystów) na przejeździe kolejowym zachowując prawidłowy odstęp - brak wiedzy czy praktyki lub jedno i drugie Wymijanie - jak się zachować w nocy? Gdzie patrzeć? Czy ten błąd wynika tylko z braku teoretycznych rozważań czy raczej nie było praktyki nocnej jazdy? Jedna z odpowiedzi: - Patrząc w prawo od źródła światła pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka i wypatrywanie ewentualnych przeszkód

8 ZNAKI POZIOME Czy musisz stosować się do znaków białych (na zdjęciu są żółte i białe) dylemat, gdy nie ma się wiedzy i nigdy nie jechało taką drogą, które znaki są ważniejsze? Teoria i praktyka.

9 DOPUSZCZALNE PRĘDKOŚCI Jaka jest dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym w odpowiednich godzinach np. 5-23 - 50 km/h czy 60 km/h można się pomylić a może brak uważnego czytania i pamięci Dopuszczalna prędkość na drodze dwujezdniowej o dwóch pasach ruchu dla każdego kierunku 100km/h czy 90 km/h to już chyba szwankuje pamięć obszar zabudowany a za nim podwyższona prędkość np. do 80 km/h z jaka prędkością mogę jechać 50 km/h czy 80 km/h który znak jest ważniejszy?

10 ZNAKI DROGOWE Odległość ustawienia znaku ostrzegawczego do miejsca niebezpiecznego przy określonej prędkości np. 40 km/h – trzeba znać tę wielkość -konkret Znaczenie szczegółowe znaku zakaz wjazdu pojazdów silnikowych B-3 oraz znaku zakaz wjazdu samochodów ciężarowych B-5 jadąc pojazdem o dmc do 3,5 tony (czy samochód osobowy to jest pojazd do 3,5 t?) mogę tam wjechać czy nie? A co w ogóle oznacza pojęcie „pojazd silnikowy”? znaczenie znaku B-17 określona długość 10m czy można wjechać zespołem o długości 10m? Czy to oznacza włącznie czy już nie?

11 ZNAKI DROGOWE c.d. Znak B-21 umieszczony w obrębie skrzyżowania dotyczy tylko jezdni przed którą został ustawiony? A może całego skrzyżowania? Czy można skręcić w prawo (jezdnia jednokierunkowa ruch otwarty) nakaz jazdy C-4 brak znaków poziomych z lewego pasa ruchu? Czy należy sygnalizować taki manewr? Dwa pasy ruchu w jednym kierunku w tunelu - czy można jechać na wprost dowolnym pasem ruchu czy raczej prawym? Większość zdających nigdy zapewne nie jechała w tunelu!

12 PRZEWÓZ DZIECI UWAGA - powszechny brak wiedzy na temat sposobu przewozu małych dzieci pojazdem. Który sposób przewożenia dzieci w różnym wieku jest dozwolony? Np. Kierujący pojazdem z poduszka powietrzną dla pasażera chce przewieść dziecko w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu. W jaki sposób? W foteliku ochronnym tyłem do kierunku jazdy czy przodem? A może warto to zaprezentować – będzie skutkowało pozytywnie

13 SYSTEMY STEROWANIA POJAZDEM UWAGA - powszechny brak znajomości kontrolek na tablicy rozdzielczej Np. kontrolka „akumulator” pytanie jak się zapali oznacza uszkodzenie akumulatora czy – brak ładowania akumulatora?! Który z wymienionych przypadków świadczy o złym stanie technicznym pojazdu ?–np. zaświecenie się czerwonej kontrolki ciśnienia oleju przed uruchomieniem silnika! ? Sposób działania systemu ABS - jak należy naciskać na pedał hamulca z tym systemem ?– z naciskiem stałym czy pulsacyjnie?

14 SYSTEMY STEROWANIA POJAZDEM c.d. Co oznacza system ESP np. jaki jest cel stosowania systemu ESP? Przeciwdziałanie poślizgowi kół podczas hamowania silnikiem czy stabilizowanie ruchu pojazdu podczas jazdy po łuku drogi? O czym ostrzega lampka kontrolna układu chłodzenia wyświetlona na czerwono ? O zbyt niskiej temperaturze płynu czy zbyt wysokiej? Jaki jest cel stosowania układu ASR w samochodzie osobowym? Przeciwdziałanie poślizgowi kół podczas ruszania czy też hamowania silnikiem? A może zapobiegania blokowania kół hamowanych?

15 INNE Która z wymienionych czynności ma bezpośredni wpływ na długość drogi zatrzymania? Czy czas reakcji czy masa pojazdu i pasażerów? Jaki dokument mam posiadać podczas jazdy ? Ubezpieczenie OC, AC a może Kartę pojazdu? Jak wygląda ta karta pojazdu? Czy mam ją posiadać w czasie jazdy? Włączone światła drogowe w dzień. Czy można kierować w taki sposób pojazdem?

16 INNE c.d. Jaki jest optymalny tor jazdy po łuku drogi jadąc z prędkością 80 km/h poza obszarem zabudowanym ? Możliwie blisko prawej krawędzi jezdni czy tez przy linii rozdzielającej pasy ruchu na prawej połowie drogi? Jakie prawo jazdy powinieneś posiadać kierując czterokołowcem innym niż lekki ? B1 czy A a może AM?

17 Dziękuję za uwagę. Zapraszam do kontaktu emailowego: zca.dyrektor@word.torun.pl


Pobierz ppt "Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego Toruń, ul. Polna 109/111 www.word.torun.pl Toruń, 2014.01.21."

Podobne prezentacje


Reklamy Google