Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonawcy: Łukasz Baran Michał Radwan Kl. I,, b’’ Prezentację wykonano na Kole Technicznym 2009/10.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonawcy: Łukasz Baran Michał Radwan Kl. I,, b’’ Prezentację wykonano na Kole Technicznym 2009/10."— Zapis prezentacji:

1 Wykonawcy: Łukasz Baran Michał Radwan Kl. I,, b’’ Prezentację wykonano na Kole Technicznym 2009/10

2 Skrzyżowania Skrzyżowania Skrzyżowanie to przecięcie się Skrzyżowanie to przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową lub stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego lub stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze. się przy drodze.

3 Rodzaje skrzyżowań Rodzaje skrzyżowań Skrzyżowania dzielimy na: - skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną - skrzyżowanie typu rondo - skrzyżowanie ze znakami - skrzyżowanie dróg równorzędnych

4 Skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną Skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną Na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną musisz pamiętać, że wskazania sygnałów świetlnych do kierowania ruchem na skrzyżowaniach mają pierwszeństwo przed zasadami wynikających ze znaków drogowych regulujących pierwszeństwo przejazdu. Innymi słowy mówiąc: znaki drogowe przestają decydować o pierwszeństwie przejazdu na takim skrzyżowaniu gdzie ustawiona została sygnalizacja świetlna. Na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną musisz pamiętać, że wskazania sygnałów świetlnych do kierowania ruchem na skrzyżowaniach mają pierwszeństwo przed zasadami wynikających ze znaków drogowych regulujących pierwszeństwo przejazdu. Innymi słowy mówiąc: znaki drogowe przestają decydować o pierwszeństwie przejazdu na takim skrzyżowaniu gdzie ustawiona została sygnalizacja świetlna. W momencie kiedy sygnalizacja zostanie uszkodzona lub wyłączona znaki drogowe ponownie nabierają znaczenia. W momencie kiedy sygnalizacja zostanie uszkodzona lub wyłączona znaki drogowe ponownie nabierają znaczenia.

5 Skrzyżowanie typu rondo Na skrzyżowaniach typu rondo pierwszeństwo przejazdu uzależnione jest od jego oznakowania: –Jeśli przed rondem znajduje się wyłącznie znak to jest ono traktowane jak skrzyżowanie dróg równorzędnych. –Jeśli przed rondem znajduje się dodatkowo znak wówczas rondo traktowane jest jak droga z pierwszeństwem. Pojazd szynowy (tramwaj) ma pierwszeństwo zawsze, ale tylko jeśli znajduje się w obrębie ronda.

6 Skrzyżowanie ze znakami Skrzyżowanie ze znakami Na skrzyżowaniu, na którym o pierwszeństwie przejazdu decydują znaki drogowe, droga podporządkowana jest oznakowana przy pomocy znaku lub natomiast droga z pierwszeństwem przejazdu najczęściej przy pomocy znaku. Drogi z pierwszeństwem przejazdu poza terenem zabudowanym mogą być również oznakowane przy pomocy znaków:,,,,. Na skrzyżowaniu, na którym o pierwszeństwie przejazdu decydują znaki drogowe, droga podporządkowana jest oznakowana przy pomocy znaku lub natomiast droga z pierwszeństwem przejazdu najczęściej przy pomocy znaku. Drogi z pierwszeństwem przejazdu poza terenem zabudowanym mogą być również oznakowane przy pomocy znaków:,,,,. Pamiętaj, że zawsze przynajmniej dwie drogi spotykające się na skrzyżowaniu, są równorzędne względem siebie. Pamiętaj, że zawsze przynajmniej dwie drogi spotykające się na skrzyżowaniu, są równorzędne względem siebie.

7 Skrzyżowanie dróg równorzędnych Na skrzyżowaniu dróg równorzędnych pierwszeństwo nie jest określone ani przez znaki drogowe ani przez sygnalizację świetlną, w związku z tym żadna z dróg nie jest ani drogą z pierwszeństwem, ani drogą podporządkowaną. Skrzyżowania takie albo są oznakowane znakami, albo też nie posiadają żadnego oznakowania. Zbliżając się do takiego skrzyżowania, jesteś obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa przejazdu. Na skrzyżowaniu dróg równorzędnych pierwszeństwo nie jest określone ani przez znaki drogowe ani przez sygnalizację świetlną, w związku z tym żadna z dróg nie jest ani drogą z pierwszeństwem, ani drogą podporządkowaną. Skrzyżowania takie albo są oznakowane znakami, albo też nie posiadają żadnego oznakowania. Zbliżając się do takiego skrzyżowania, jesteś obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa przejazdu.


Pobierz ppt "Wykonawcy: Łukasz Baran Michał Radwan Kl. I,, b’’ Prezentację wykonano na Kole Technicznym 2009/10."

Podobne prezentacje


Reklamy Google