Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak to się dzieje,że żarówka świeci? Zapraszam na moją prezentację.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak to się dzieje,że żarówka świeci? Zapraszam na moją prezentację."— Zapis prezentacji:

1

2 Jak to się dzieje,że żarówka świeci? Zapraszam na moją prezentację

3 Jak powstaje energia? Źródło fotografii: Źródło tekstu: a/06_produkcja_en_el.pdf Energia elektryczna wytwarzana w Polsce pochodzi w przeszło 90% ze spalania węgla kamiennego i brunatnego. Jest tak, ponieważ w naszym kraju istnieją bogate zasoby tych paliw. Węgiel kamienny wydobywany jest głównie w kopalniach podziemnych a węgiel brunatny - głównie w kopalniach odkrywkowych.

4 Elektrownie wiatrowe Źródło fotografii: Źródło tekstu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrownia_wiatrowa Elektrownia wiatrowa – elektrownia wytwarzająca energię elektryczną przy pomocy generatorów (turbin wiatrowych) napędzanych energią wiatru. Energia elektryczna uzyskana z energii wiatru jest uznawana za ekologicznie czystą, gdyż, pomijając nakłady energetyczne związane z wybudowaniem takiej elektrowni, wytworzenie energii nie pociąga za sobą spalania żadnego paliwa. Praca elektrowni wiatrowych powoduje jednak nietypowe i trudne do oceny oddziaływanie na środowisko. W 2013 roku elektrownie wiatrowe dostarczyły ludzkości 628 TWh, czyli 2,7% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Sumaryczna moc elektrowni wiatrowych w Polsce w 2013 roku wynosiła 3,5 GW.

5 Jak prąd trafia do gniazdka – Generatory Źródło fotografii: uruchamiamy-elektrownie-jadrowa,wid, ,wiadomosc.html?ticaid=1164de Źródło tekstu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrownia_wiatrowa uruchamiamy-elektrownie-jadrowa,wid, ,wiadomosc.html?ticaid=1164dehttp://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Slowacja-albo-gaz-albo- uruchamiamy-elektrownie-jadrowa,wid, ,wiadomosc.html?ticaid=1164de Jak było wcześniej wspomniane, aby mieć prąd potrzebna jest elektrownia, a w niej generator.

6 Podstacja w elektrowni Źródło fotografii: GPZ-%C5%81%C4%99g-LEG-rozdzielnia-110kV#/photo/ Źródło tekstu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stacja_elektroenergetyczna GPZ-%C5%81%C4%99g-LEG-rozdzielnia-110kV#/photo/ http://wikimapia.org/ /pl/Stacja-elektroenergetyczna kV- GPZ-%C5%81%C4%99g-LEG-rozdzielnia-110kV#/photo/ Podstacja w elektrowni zamienia prąd na wysokie napięcie o małym amperażu. Celem tej zamiany jest minimalizowanie strat przesyłowych.

7 Słupy przesyłowe Źr ódło fotografii: elektrowni-sie-opoznia, ,4200 Źródło tekstu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stacja_elektroenergetyczna elektrowni-sie-opoznia, ,4200http://biznes.interia.pl/kraj/news/rozbudowa-polskich- elektrowni-sie-opoznia, ,4200 Główna trasa napowietrzna (słupy przesyłowe) - do 110kV

8 Dotarcie energii elektrycznej Źródło tekstu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stacja_transformatorowa Z podstacji napowietrznej o niskim napięciu (do 1kV) przesyłana energia elektryczna trafia do stacji transformatorowej przy osiedlu/domu, dzięki której zamieniana jest na napięcie 230V lub 380V.

9 Prąd w gniazdku Źródło fotografii: impresja-biale.htm Źródło tekstu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozdzielnica_elektryczna impresja-biale.htmhttp://www.elstyl.pl/pokaz,327,gniazdko-elektryczne-podwojne-z-uziemieniem- impresja-biale.htm Ze stacji transformatorowej poprowadzony jest kabel elektryczny. Jest on zakopany w ziemi, jego napięcie dostosowane jest do potrzeb i trafia do szafy głównej w domu czy budynku. W tej szafie gdzie umieszcza się licznik energii elektrycznej, zabezpieczenia prądowe. Z szafy kable prowadzą prąd do gniazdek elektrycznych, które umieszczone są w ścianie, którymi to użytkownik odbiera prąd dla własnych potrzeb.

10 Schemat włącznika światła źródło fotografii: krzyzowych/

11 Jak żarówka świeci? Źródło fotografii: ml Źródło tekstu: ml ml Podczas pstryknięcia przełącznikiem światła, przez instalację elektryczną zaczyna poruszać się prąd. Jeśli mówimy, że prąd 'płynie' mamy na myśli uporządkowany ruch elektronów. Drucik wolframowy zbudowany jest z atomów, czyli "kulek" otoczonych gęstą chmurą elektronów. Podczas przepływu prądu przez drucik wolframowy występuje zjawisko 'hamowania prądu'- oznacza to, że drucik wykazuje pewien opór, czyli tak jakby hamuje przechodzenie elektronów. Powoduje to wzbudzenie wibracji atomów wolframu. Atomy te zaczynają mocno i szybko drgać. Po chwili elektrony atomów przeskakują na powłoki. W momencie gdy atom otrzymuję pewną energię elektrony z niższych powłok przechodzą na powłoki wyższe, przez co zyskują wyższą energię. Wtedy drucik wolframowy zaczyna się żarzyć i otrzymywać wyższą temperaturę dzięki temu otrzymujemy prąd w żarówce.

12 Doświadczenie

13 Czy można z owoców i warzyw uzyskać prąd? Źródło fotografii: Źródło tekstu: Prąd to uporządkowany ruch elektronów z obszaru, gdzie jest ich za dużo. Na jednym gwoździu powstaje nadmiar elektronów -gwóźdź cynkowy, które drutem popłyną do drugiego gwoździa- miedzianego. Reakcje chemiczne przebiegające w odpowiednio dobranych układach mogą powodować przypływ prądu. Układ taki pozwala na zamianę energii chemicznej na elektryczną i jest nazwany ogniwem. Ogniwa składające się z dwóch odpowiednio dobranych przewodników metalicznych zanurzonych w roztworze elektrolitu.

14 Doświadczenie

15 Dziękuje za uwagę!

16 Bibliografia


Pobierz ppt "Jak to się dzieje,że żarówka świeci? Zapraszam na moją prezentację."

Podobne prezentacje


Reklamy Google