Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak to się dzieje ,że żarówka świeci?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak to się dzieje ,że żarówka świeci?"— Zapis prezentacji:

1 Jak to się dzieje ,że żarówka świeci?
Zapraszam na moją prezentację

2 Energia elektryczna wytwarzana w Polsce pochodzi w przeszło 90% ze spalania węgla kamiennego i brunatnego. Jest tak, ponieważ w naszym kraju istnieją bogate zasoby tych paliw. Węgiel kamienny wydobywany jest głównie w kopalniach podziemnych a węgiel brunatny - głównie w kopalniach odkrywkowych.  Jak powstaje energia? Źródło fotografii: Źródło tekstu:

3 Elektrownia wiatrowa – elektrownia wytwarzająca energię elektryczną przy pomocy generatorów (turbin wiatrowych) napędzanych energią wiatru. Energia elektryczna uzyskana z energii wiatru jest uznawana za ekologicznie czystą, gdyż, pomijając nakłady energetyczne związane z wybudowaniem takiej elektrowni, wytworzenie energii nie pociąga za sobą spalania żadnego paliwa. Praca elektrowni wiatrowych powoduje jednak nietypowe i trudne do oceny oddziaływanie na środowisko. W roku elektrownie wiatrowe dostarczyły ludzkości 628 TWh, czyli 2,7% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Sumaryczna moc elektrowni wiatrowych w Polsce w 2013 roku wynosiła 3,5 GW. Elektrownie wiatrowe Źródło fotografii: Źródło tekstu:

4 Jak było wcześniej wspomniane, aby mieć prąd potrzebna jest elektrownia , a w niej generator.
Jak prąd trafia do gniazdka – Generatory Źródło fotografii: Źródło tekstu:

5 Podstacja w elektrowni zamienia prąd na wysokie napięcie o małym amperażu. Celem tej zamiany jest minimalizowanie strat przesyłowych. Podstacja w elektrowni Źródło fotografii: Źródło tekstu:

6 Główna trasa napowietrzna (słupy przesyłowe) - do 110kV
Słupy przesyłowe Źródło fotografii: Źródło tekstu:

7 Z podstacji napowietrznej o niskim napięciu (do 1kV) przesyłana energia elektryczna trafia do stacji transformatorowej przy osiedlu/domu, dzięki której zamieniana jest na napięcie 230V lub 380V. Dotarcie energii elektrycznej Źródło tekstu:

8 Ze stacji transformatorowej poprowadzony jest kabel elektryczny
Ze stacji transformatorowej poprowadzony jest kabel elektryczny. Jest on zakopany w ziemi, jego napięcie dostosowane jest do potrzeb i trafia do szafy głównej w domu czy budynku. W tej szafie gdzie umieszcza się licznik energii elektrycznej, zabezpieczenia prądowe. Z szafy kable prowadzą prąd do gniazdek elektrycznych, które umieszczone są w ścianie, którymi to użytkownik odbiera prąd dla własnych potrzeb. Prąd w gniazdku Źródło fotografii: Źródło tekstu:

9 Schemat włącznika światła źródło fotografii:

10 Podczas pstryknięcia przełącznikiem światła, przez instalację elektryczną zaczyna poruszać się prąd. Jeśli mówimy, że prąd 'płynie' mamy na myśli uporządkowany ruch elektronów. Drucik wolframowy zbudowany jest z atomów, czyli "kulek" otoczonych gęstą chmurą elektronów. Podczas przepływu prądu przez drucik wolframowy występuje zjawisko 'hamowania prądu'- oznacza to, że drucik wykazuje pewien opór, czyli tak jakby hamuje przechodzenie elektronów. Powoduje to wzbudzenie wibracji atomów wolframu. Atomy te zaczynają mocno i szybko drgać . Po chwili elektrony atomów przeskakują na powłoki. W momencie gdy atom otrzymuję pewną energię elektrony z niższych powłok przechodzą na powłoki wyższe, przez co zyskują wyższą energię. Wtedy drucik wolframowy zaczyna się żarzyć i otrzymywać wyższą temperaturę dzięki temu otrzymujemy prąd w żarówce. Jak żarówka świeci? Źródło fotografii: Źródło tekstu:

11 Doświadczenie

12 Prąd to uporządkowany ruch elektronów z obszaru , gdzie jest ich za dużo. Na jednym gwoździu powstaje nadmiar elektronów -gwóźdź cynkowy , które drutem popłyną do drugiego gwoździa- miedzianego. Reakcje chemiczne przebiegające w odpowiednio dobranych układach mogą powodować przypływ prądu. Układ taki pozwala na zamianę energii chemicznej na elektryczną i jest nazwany ogniwem. Ogniwa składające się z dwóch odpowiednio dobranych przewodników metalicznych zanurzonych w roztworze elektrolitu. Czy można z owoców i warzyw uzyskać prąd? Źródło fotografii: Źródło tekstu:

13 Doświadczenie

14 Dziękuje za uwagę!

15 Bibliografia


Pobierz ppt "Jak to się dzieje ,że żarówka świeci?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google