Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lech Wałęsa ‘ Wierzę, że XXI wiek będzie Epoką Solidarności Epoką Solidarności ‘

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lech Wałęsa ‘ Wierzę, że XXI wiek będzie Epoką Solidarności Epoką Solidarności ‘"— Zapis prezentacji:

1 Lech Wałęsa ‘ Wierzę, że XXI wiek będzie Epoką Solidarności Epoką Solidarności ‘

2 Spis Treści 1.MłodośćMłodość 2.Lata 70Lata 70 3.Okrągły stółOkrągły stół 4.PrezydentPrezydent 5.Działalność po prezydenturzeDziałalność po prezydenturze 6.OdznaczeniaOdznaczenia 7.Nagroda NoblaNagrodaNobla 8.Życie rodzinneŻycie rodzinne

3 Młodość Młody Lech Wałęsa uczył się w pobliskim Halinie i Lipnie. Pracę zawodową rozpoczął w Pracowniczym Ośrodku Maszynowym Pracę zawodową rozpoczął w Pracowniczym Ośrodku Maszynowym w Łochocinie, jako elektryk mechanik. Stamtąd trafił do jednostki w Łochocinie, jako elektryk mechanik. Stamtąd trafił do jednostki Wojskowej w Koszalinie, gdzie odbył zasadniczą służbę wojskową. Wojskowej w Koszalinie, gdzie odbył zasadniczą służbę wojskową. Również i tam ujawniły się jego talenty przywódcze. Jego drużyna działała Również i tam ujawniły się jego talenty przywódcze. Jego drużyna działała bardzo sprawnie. Był wymagający, ale potrafił też świetnie rozwiązywać problemy i motywować innych do pracy. Służbę zakończył ze stopniem kaprala. Często później w wypowiedziach i żartach nawiązywał do tego rozdziału w swoim życiorysie mówiąc, że w trakcie rozmów z generałami jego wojskowe doświadczenie bardzo się przydało.

4 Lata 70 W grudniu 1970 był jednym z przywódców strajku w swoim zakładzie pracy, wchodząc w skład Komitetu Strajkowego. Miesiąc później wszedł w skład rady oddziałowej związku zawodowego metalowców oraz społecznym inspektorem pracy. Brał udział w rozmowach pracowników Stoczni Gdańskiej z pierwszym sekretarzem KC PZPR Edwardem Gierkiem. W 1976 został zwolniony z pracy za publiczną krytykę koncesjonowanych organizacji związkowych. Do 1980 zatrudniony najpierw jako elektromechanik. W 1978 zaangażował się w działalność Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Był członkiem redakcji "Robotnika Wybrzeża", współpracował z Komitetem Samoobrony Społecznej KOR. W latach 70. był przesłuchiwany i zatrzymywany przez funkcjonariuszy SB.

5 Okrągły stół Wałęsa 31 sierpnia 1988 podczas spotkania z gen. Kiszczakiem osiągnął porozumienie w sprawie rozpoczęcia obrad rządu z opozycją w zamian za wygaszenie zorganizowanej przez „Solidarność” fali strajków. Rozmowy okrągłego stołu rozpoczęły się 6 lutego 1989, a zakończyły 5 kwietnia. W ich wyniku możliwa była zmiana Konstytucji PRL i wybory parlamentarne w czerwcu 1989. Komitet Obywatelski zdobył w wyborach w 1989 roku 99 ze 100 mandatów w Senacie i wszystkie z 35% pochodzących z wolnego wyboru miejsc w Sejmie. W sierpniu 1989 zorganizował spotkanie z przewodniczącymi ZSL i SD, zawiązując w Sejmie koalicję, która utworzyła następnie pierwszy powojenny niekomunistyczny rząd z Tadeuszem Mazowieckim jako premierem.

6 Prezydent Prezydent RP od 22 grudnia 1990 do 22 grudnia 1995. Polityka zagraniczna w roku 1991 jako pierwszy w historii prezydent Polski złożył wizytę w Izraelu w marcu 1992, w czasie wizyty w Niemczech wysunął koncepcje NATO-bis i EWG-bis,będące alternatywą dla NATO i EWG dla państw Europy Środkowej Polityka krajowa w roku 1992 przyczynił się do obalenia rządu Jana Olszewskiego po opublikowaniu tzw. listy Macierewicza. w roku 1993 był inicjatorem założenia Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform w maju 1993 rozwiązał Sejm i Senat wskutek uchwalenia wotum nieufności dla rządu Suchockiej Wybory prezydenckie 1995 19 listopada 1995 – przegrał w drugiej turze wybory prezydenckie z Aleksandrem Kwaśniewskim.

7 Działalność po prezydenturze 1)W 1995 założył pozarządową organizację Fundacja "Instytut Lecha Wałęsy„ 2)W 2004 otrzymał Dyplom Specjalny MSZ za wybitne zasługi 3)16 listopada 2005 uzyskał decyzją Instytutu Pamięci Narodowej status pokrzywdzonego przez służby bezpieczeństwa PRL i zapowiedział walkę na drodze sądowej z osobami oskarżającymi go o działalność agenturalną. dla promocji Polski w świecie. 4)22 sierpnia 2006 Lech Wałęsa wystąpił z Solidarności, gdyż uznał, że związek za bardzo zaangażował się w poparcie PiS i braci Kaczyńskich. Decyzję rozważał już w 2005, kiedy polecił opłacenie składek członkowskich tylko do końca roku.

8 Odznaczenia Lech Wałęsa z tytułu wyboru na urząd Prezydenta RP stał się kawalerem, wielkim mistrzem orderu i przewodniczącym kapituł Orderu Orła Białego oraz Orderu Odrodzenia Polski. Został także uhonorowany następującymi orderami i odznaczeniami zagranicznymi. Otrzymał m.in. [ 1989: wenezuelski Order I Klasy Francisco de Miranda, 1989: amerykański Medal Wolności 1991: belgijski Krzyż Wielki Orderu Leopolda 1991: brytyjski Wielki Krzyż Orderu Łaźni 1991: francuski Krzyż Wielki Orderu Legii Honorowej 1991: Krzyż Wielki Orderu Zasługi Republiki Włoskiej 1993: szwedzki Królewski Order Serafinów 1993: duński Order Słonia 1993: fiński Wielki Krzyż Orderu Białej Róży 1994: Wielki Krzyż Orderu Zasług Republiki Węgierskiej 1999: Międzynarodowa Nagroda Wolności 1999: czeski Order Białego Lwa I Klasy 2006: estoński Wielki Krzyż Orderu Ziemi Maryjnej holenderski Order Lwa Niderlandzkiego

9 Nagroda Nobla 5 października 1983 roku o drugiej w nocy Lech Wałęsa odbiera telefon i słyszy głos Krzysztofa Wyszkowskiego - Lechu, masz Nobla! - Dobra, dobra - odpowiada zaspany Wałęsa i odkłada słuchawkę. O dziesiątej rano na podwórku znajomych, pojawiają się dziennikarze. Ci otaczają Lecha Wałęsę. Po chwili dziennikarz niemiecki, który pozostał w samochodzie, by słuchać radia. krzyczy: - Nobel! Nobel! Wałęsa nie chce wierzyć. O jedenastej niemiecka rozgłośnia podaje, że laureatem Pokojowej Nagrody Nobla został Lech Wałęsa. Polskie radio mówi o tym dopiero o czwartej po południu, w suchym komunikacie PAP

10 Życie Rodzinne Ojciec, Bolesław Wałęsa, z zawodu cieśla cieszył się szacunkiem i poważaniem społeczności lokalnej. Za uchylanie się od pracy na rzecz okupantów w trakcie II Wojny Światowej został wysłany do obozu pracy, z którego powrócił wycieńczony, w skutek czego w niedługim czasie zachorował i zmarł. Matka, Feliksa Kamieńska, pochodząca ze starej szanowanej rodziny dobrzyńskiej z tradycjami, wychowywała dzieci w duchu patriotyzmu i pobożności. Rodziną po śmierci Bolesława zaopiekował się jego brat. W dniu 8 grudnia 1969 poślubił Danutę z domu Gołoś. Razem mają ośmioro dzieci: Bogdana (ur. 1970), Sławomira (ur. 1972), Przemysława (ur. 1974), Jarosława (ur. 1976), Magdalenę (ur. 1979), Annę (ur. 1980), Marię Wiktorię (ur. 1982) i Brygidę (ur. 1985)

11 Dziękuję za obejrzenie prezentacji! Źródło- wilkipedia.org Julia Żuromska 3GS2


Pobierz ppt "Lech Wałęsa ‘ Wierzę, że XXI wiek będzie Epoką Solidarności Epoką Solidarności ‘"

Podobne prezentacje


Reklamy Google