Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

STOLARZ Stoły, krzesła, stołki, szafki, Dla stolarza to są gratki ;)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "STOLARZ Stoły, krzesła, stołki, szafki, Dla stolarza to są gratki ;)"— Zapis prezentacji:

1 STOLARZ Stoły, krzesła, stołki, szafki, Dla stolarza to są gratki ;)

2 OPIS ZAWODU Stolarz - rzemieślnik o długoletniej tradycji w Polsce. Wykonuje z drewna meble lub elementy potrzebne w budownictwie i wykończeniu wnętrz.

3 Po ukończeniu szkoły zawodowej lub technikum i zdaniu egzaminu zawodowego absolwent uzyskuje tytuł robotnika wykwalifikowanego w zawodzie stolarz. Aby podnieść swoje kwalifikacje może zdobyć tytuł czeladnika, a potem mistrza w zawodzie.

4 W trakcie nauki uczniowie poznają zagadnienia z takich dziedzin jak: rodzaje drewna i ich właściwości fizyczne dobieranie odpowiednich rodzajów drewna do wykonywanego zadania rodzaje i właściwości używanych substancji chemicznych renowacja wyrobów stolarskich rodzaje i obsługa maszyn stolarskich podstawy przedsiębiorczości rysunek techniczny zasady BHP zajęcia praktyczne

5 ZADANIA STOLARZA wykonywanie i konserwacja elementów drewnianych używanych w budownictwie (np. schodów, drzwi, okien, parkietów, szaf wnękowych), wykonywanie i konserwacja mebli zwykłych oraz ozdobnych, wykonywanie i konserwacja drewnianych przedmiotów codziennego użytku (np. ramy do obrazów, instrumenty muzyczne), odnawianie i konserwacja drewnianych antyków.

6 ZADANIA STOLARZA wycinanie elementów drewnianych, łączenie elementów za pomocą kleju, śrub, gwoździ lub zszywek, szlifowanie, heblowanie, frezowanie, oklejanie mebli, lakierowanie, bejcowanie lub malowanie powierzchni drewnianych, montowanie mebli i przymocowywanie ich do ścian.

7 ZAWÓD STOLARZA WYMAGA Zdolności manualnych niezbędnych przy wykonywaniu czynności w zawodzie, Wyobraźni przestrzennej, zdolności matematycznej, która jest potrzebna przy wykonywaniu obliczeń (dobra znajomość geometrii), Umiejętność sporządzania i odczytywania rysunków technicznych, Dokładność i cierpliwość.

8 CECHY FIZYCZNE STOLARZA SILNY ZDROWY DOBRY WZROK ROZRÓŻNIANIE BARW

9 K Ą TOWNIK STOLARSKI MIARA TA Ś MOWA K Ą TOWNIK UNIWERSLANY POZIOMICA HEBLARKA MŁOTEK STOLARSKI NARZĘDZIA STOLARSKIE

10 Prawo pracy – młodociany pracownik - urlopy wypoczynkowe. po 6 miesiącach zatrudnienia przysługuje Ci 12 dni urlopu (zaliczkowo udzielanego w czasie ferii szkolnych), po roku pracy otrzymujesz dodatkowo 26 dni urlopu (udzielanego w czasie przerwy wakacyjnej) w drugim roku nauki 26 dni lub 20 dni (w zależności od wieku).

11 Wynagrodzenie młodocianego pracownika. Za praktykę otrzymujesz wynagrodzenie w wysokości od 4% do 6 % przeciętnego wynagrodzenia w zależności od roku kształcenia.

12 Po ukończeniu Zasadniczej Szkoły Zawodowej absolwenci kontynuują naukę od klasy drugiej w LO w systemie stacjonarnym lub zaocznym, podejmują naukę na kursie w celu zdobycia tytułu technika technologii drewna, zdobywają nowe kwalifikacje w różnych zawodach /www.staszicostroda.pl/cku/kursy/

13 Z A P R A S Z A M Y !!!


Pobierz ppt "STOLARZ Stoły, krzesła, stołki, szafki, Dla stolarza to są gratki ;)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google