Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nikotyna – organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów pirydynowych. Naturalnie występuje w liściach i korzeniach tytoniu szlachetnego (Nicotiana.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nikotyna – organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów pirydynowych. Naturalnie występuje w liściach i korzeniach tytoniu szlachetnego (Nicotiana."— Zapis prezentacji:

1

2 Nikotyna – organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów pirydynowych. Naturalnie występuje w liściach i korzeniach tytoniu szlachetnego (Nicotiana tabacum). Zbudowana jest z dwóch pierścieni heterocyklicznych, pirydyny i pirolidyny, której atom węgla w pozycji 2 stanowi centrum chiralne(naturalnie występująca nikotyna jest enancjomerem o konfiguracji S).

3

4  Uzależnienie(tak jak alkohol i narkotyki)  Powoduje że oddech staje się głębszy i cięższy  Stymuluje nerwy przywspółczulne  Powoduje wzrost ciśnienia tętniczego  Przyspiesza akcję serca

5

6

7 ETAP I Nikotyna dociera do mózgu w kilka sekund po zaciągnięciu się dymem tytoniowym. ETAP II Nikotyna pobudza wydzielanie substancji odpowiedzialnej za doznawanie przyjemności związanej z paleniem. Nikotyna wpływa także na substancję odpowiedzialną za odżywianie, pobudzanie aktywności

8  RAK: płuc, jamy ustnej, krtani, gardła, przełyku, trzustki, żołądka, nerek, pęcherza moczowego, szyjki macicy i niektóre typy białaczki  Niewydolność oddechowa, rozedma płuc, ostre zapalenie oskrzeli i infekcje dróg oddechowych  Udar mózgu, zawał serca, zgorzel, tetniak, nadciśnienie, miażdżyca

9

10 1. Spontanicznie  Próba odstawienia papierosów ma większe szanse powodzenia, jeżeli zdecydujemy się na nią nagle - bez długiego planowania Do takich wniosków doszli naukowcy z University College London, wyniki badań przedstawili w "British Medical Journal". 2. Oczyść mieszkanie.  Wyrzuć z domu wszystkie papierosy i popielniczki. Zadbaj o czyste i świeże otoczenie w domu i pracy. Upierz swoje ubrania firanki i zasłony, wyczyść siedzenia w samochodzie. Nie siedź w ciszy - włącz radio, telewizor, dużo rozmawiaj z innymi.

11 3. Co jeść i pić ?  Warto mieć w pobliżu pestki ze słonecznika lub dyni żeby zająć ręce. Pomocne są też: marchew do chrupania oraz paluszki i gumy do żucia. Postaraj się włączyć do diety więcej warzyw i owoców. Bardzo dobrze jest wypijać małymi łyczkami kilka szklanek wody niegazowanej dziennie. Można pić również soki owocowe, ale lepiej te z mniejszą zawartością cukru. 4. Ruch  Aktywność fizyczna jest przy rzucaniu palenia bardzo pomocna - od strony fizjologicznej wysiłek fizyczny pomaga pozbyć się stresu. W wyniku ćwiczeń zwiększa się wydzielanie hormonów szczęścia (endorfiny, serotonina), dzięki czemu dochodzi do poprawy samopoczucia. Pobudzone krążenie krwi zaś powoduje rozluźnienie mięśni i podniesienie temperatury ciała, a podczas uprawiania sportu nasze myśli oddalają się od problemów.

12

13 KLAUDIA MICHAŁEK, KATARZYNA LIS


Pobierz ppt "Nikotyna – organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów pirydynowych. Naturalnie występuje w liściach i korzeniach tytoniu szlachetnego (Nicotiana."

Podobne prezentacje


Reklamy Google