Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Palenie wróg czy sojusznik

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Palenie wróg czy sojusznik"— Zapis prezentacji:

1 Palenie wróg czy sojusznik
W życiu

2 Palenie – proces, podczas którego substancje (najczęściej tytoń) są spalane, a dym, który wydziela się podczas tego procesu jest wdychany (inhalowany). Istnieją dwie zasadnicze grupy przyczyn: Pierwsza grupa obejmuje przyczyny psychosocjologiczne, gdzie palenie tytoniu jest postrzegane jako rodzaj czynności ułatwiającej nawiązywanie kontaktu z innymi osobami i pomagającej w przezwyciężeniu dystansu oraz uznawane jako wspólna towarzyska rozrywka. Druga grupa to przyczyny farmakologiczne. Tytoń bowiem, w zależności od okoliczności i predyspozycji osobniczych może oddziaływać na nasz układ nerwowy w sposób stymulujący bądź sedatywny, tzn. uspokajający. Zdaniem wielu osób zapalenie np. papierosa pozwala im bardziej się skoncentrować, inni zaś uważają, że nałóg ten wyzwala u nich uczucie relaksu i odprężenia. Czy jednak jest to warte tego, abyśmy umarli przedwcześnie na raka płuc lub byli współodpowiedzialni za rozwinięcie się np. astmy oskrzelowej u naszego dziecka? Na to pytanie musi odpowiedzieć już sobie każdy z nas oddzielnie.

3 Choroby mające istotny związek z paleniem tytoniu:
Nowotwory złośliwe: Rak płuc Rak wargi, języka, jamy ustnej, przełyku i krtani Rak pęcherza moczowego Rak nerki Rak trzustki Układ sercowo-naczyniowy: Choroba niedokrwienna serca Zawał serca Miażdżyca naczyń krwionośnych Nadciśnienie tętnicze Układ oddechowy: Przewlekłe zapalenie oskrzeli Gruźlica Układ nerwowy: Udar mózgu Układ pokarmowy: Wrzody żołądka oraz dwunastnicy Przepukliny jelitowe

4 Rzucamy palenie, czyli 15 sposobów na przetrwanie trudnych chwil, gdy rzuciliśmy palenie:
W ciągu pierwszych dni po rzuceniu palenia staraj się spędzać jak najwięcej wolnego czasu w miejscach, gdzie palenie jest zabronione, np. w bibliotece, muzeum, sklepach, kościele. Pij duże ilości wody (niegazowanej) i soków owocowych. Staraj się unikać alkoholu i innych rzeczy, związanych często z paleniem papierosów. Jeśli nie wiesz, co robić z rękami, naucz się zajmować ręce innymi przedmiotami (wykorzystaj np. ołówek, kostkę Rubika, monetę, spinacz biurowy). Jeśli brakuje Ci trzymania czegoś w ustach, spróbuj żuć gumę lub ssać cukierki. Śpij długo.

5 Stosuj właściwą dietę. Przynajmniej przez 6 miesięcy ogranicz spożycie mięsa, tłuszczów zwierzęcych, cukru, mocnej kawy i piwa. Jedz tłuszcze roślinne, ryby, świeże owoce i warzywa. Uprawiaj sport. Przebywaj dużo na świeżym powietrzu. Unikaj przemęczenia. Rozmawiaj o swoim sukcesie (kłopotach) z rodziną, przyjaciółmi. Unikaj spotkań z palącymi osobami. Wierz, że uwolnisz się od nałogu. Bądź w kontakcie z osobą, która chce i może Ci pomóc. Staraj się być zajęty, pracuj intensywnie, ale w zorganizowany sposób.

6 Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia
Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia. Nawet po 40 latach palenia twój organizm jest w stanie naprawić wyrządzone przez tytoń szkody. Jeśli łatwo się męczysz, brakuje Ci tchu, masz problemy ze snem, to przyczyną tych dolegliwości może być właśnie palenie tytoniu. Poczujesz się zdecydowanie lepiej, jeśli zerwiesz z tym nałogiem. A wtedy przekonasz się, że to palenie papierosów było przyczyną Twojego ciągłego zmęczenia i osłabienia.

7 Od zgaszenia ostatniego papierosa
Co się dzieje ? w 20 min Do normy wracają: ciśnienie tętnicze krwi, czynność serca oraz podwyższona temperatura rąk i stóp. w 8 godzin Zmniejsza się poziom tlenku węgla we krwi, a podnosi poziom tlenu. w 24 godziny Zmniejsza się ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego. w 48 godzin Rozpoczyna się regeneracja zakończeń nerwowych. do 3 miesięcy Poprawie ulega stan układu krążenia. Zwiększa się wydolność fizyczna. Wydolność płuc wzrasta o 30%. od 1 do 9 miesięcy Ulegają zmniejszeniu kaszel, uczucie niedrożności nosa, duszności i zmęczenia.

8 Wzrasta ogólna energia organizmu.
Rozpoczyna się proces regeneracji rzęsek, pokrywających nabłonek dróg oddechowych. Pomagają one w oczyszczaniu oskrzeli i zapobiegają przedostawaniu się do wnętrza naszego ciała mikroorganizmów, np. wirusów. po 1 roku O połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca. po 5 latach O połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka płuc oraz raka jamy ustnej, przełyku i krtani. W dużym stopniu zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu. po 10 latach Ryzyko zachorowania na raka płuc jest podobne jak u osoby nigdy nie palącej. Komórki o zaburzonej budowie, które powstały w wyniku palenia tytoniu zostają zastąpione przez komórki o prawidłowej budowie. Ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, krtani, przełyku, pęcherza moczowego i nerek nadal zmniejsza się. po 15 latach Ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca jest podobne jak u osoby nigdy nie palącej.

9

10 Kamila Kominek 3h


Pobierz ppt "Palenie wróg czy sojusznik"

Podobne prezentacje


Reklamy Google