Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MAŁY KSIĄŻĘ Księga aforyzmów

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MAŁY KSIĄŻĘ Księga aforyzmów"— Zapis prezentacji:

1 MAŁY KSIĄŻĘ Księga aforyzmów
Wykonanie: Kółko języka polskiego

2 A „Autorytet polega przede wszystkim na rozsądku”
„Ale jeśli mnie oswoisz, będziemy potrzebni jeden drugiemu. Ty będziesz dla mnie jedyny na świecie ja będę dla ciebie jedyny na świecie” „Ale ponieważ nie ma sklepów z przyjaciółmi, ludzie nie mają już przyjaciół” „Ale oczy są ślepe. Trzeba szukać sercem” „Albowiem dla zarozumialców wszyscy inni ludzie są ich wielbicielami”

3 „Byle podmuch wiatru może zgasić lampkę - trzeba tylko uważać”

4 C „Czy chodzi o dom, czy o gwiazdy, czy o pustynię - to co stanowi ich piękno jest niewidzialne” „Człowiek naraża się na łzy, gdy raz pozwoli się oswoić” „Czas, który poświęciłeś dla róży uczynił ją tak drogą dla ciebie” „Czasem odłożenie pracy na później nie przynosi szkody. Lecz w wypadku baobabu jest to zawsze katastrofą”

5 „Dorośli są stanowczo bardzo, bardzo dziwaczni”
„Dla królów świat jest bardzo uproszczony, wszyscy ludzie są poddanymi” „Dorośli są stanowczo bardzo, bardzo dziwaczni” „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” „Dorośli nigdy nie potrafią zrozumieć. A dzieci bardzo męczy konieczność stałego objaśniania”

6 D c.d. „Decyzja oswojenia niesie w sobie ryzyko łez”
„Dorośli są zakochani w cyfrach”

7 G „Gdy ktoś kocha różę, której jedyny okaz znajduje się na jednej z milionów gwiazd, wystarczy na nią spojrzeć, aby być szczęśliwym. Ale jeżeli baranek zje różę, to tak jakby nagle dla niego wszystkie gwiazdy zgasły” „Gwiazdy świecą po to, żeby każdy mógł pewnego dnia znaleźć swoją” „…gdy jest się bardzo smutnym lubi się zachody słońca” „Gwiazdy wydają się każdemu inne. Dla tych, którzy podróżują, gwiazdy są przewodnikami. Dla innych są tylko maleńkimi światełkami. Dla uczonych są problemami. Dla biznesmena zlotem. Ale wszystkie te gwiazdy milczą”

8 „Idąc prosto przed siebie, nie można zajść daleko…”

9 J „Jesteś odpowiedzialny za swoją różę”
„Jedynie dzieci wiedzą czego szukają” „Jesteś odpowiedzialny za to co oswoiłeś” „Jeśli ktoś kocha kwiat, który jest jedyny na milionach i milionach planet, to mu wystarcza do szczęścia patrzenie na gwiazdy i mówi sobie: Gdzieś tam jest mój kwiat”

10 K „Kwiaty są najpiękniejsze, ale przemijają”
„Kraj łez jest taki tajemniczy” „Kochać to nie znaczy patrzeć na siebie nawzajem, lecz patrzeć w tym samym kierunku” „Kwiaty mają w sobie tyle sprzeczności”

11 L „Ludzie hodują tysiące róż w jednym ogrodzie… i nie znajdują w nich tego czego szukają” „Ludzie nie mają czasu nic poznać. Kupują wszystko gotowe w sklepach. Ale ponieważ nie ma sklepów z przyjaciółmi, ludzie nie mają przyjaciół” „Ludzie nie mają czasu nic poznać” „Ludzie tłoczą się w ekspresach, ale zapomnieli już, czego szukają”

12 M „Mowa jest źródłem nieporozumień” „Moje życie jest monotonne”
„Moja róża jest przemijająca! Dla obrony przed całym światem ma tylko cztery kolce! A ja ją zostawiłem zupełnie samą” „Moja róża. Jestem za nią odpowiedzialny! Jest taka słaba, taka naiwna. Dla obrony przed światem ma wszystkiego cztery kolce – cóż to znaczy…”

13 N „ - Na pustyni jest się trochę samotnym. - Równie samotnym jest się wśród ludzi” „Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś” „Nigdy nie jest dobrze tam, gdzie się jest” „Nie trzeba nigdy słuchać róż. Trzeba na nie patrzeć i rozkoszować się ich zapachem”

14 „Należy wymagać tego, co można otrzymać”
N c.d. „Nawet w obliczu śmierci przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela” „Należy wymagać tego, co można otrzymać”

15 O „Oswoić to znaczy stworzyć więzy”
„…oczy są ślepe. Trzeba szukać sercem”

16 P „Powinno się sądzić ludzi wedle czynów, a nie słów”
„Pijący widzą podwójnie” „Poznaje się tylko to co się oswoi” „Próżni słyszą tylko pochwały” „Prawdziwa miłość nie wyczerpie się nigdy Im więcej dajesz, tym więcej Ci jej zostaje”

17 „Świat łez jest taki tajemniczy”
R, S, Ś „Rozkaz to rozkaz” „Słodko jest nocą patrzeć na niebo, gdy kochasz różę, która znajduje się na jednej z gwiazd. Wówczas wszystkie gwiazdy są ukwiecone” „Świat łez jest taki tajemniczy”

18 T „To jest wielka tajemnica. Zarówno dla mnie jak i dla was, którzy kochacie Małego Księcia, cały wszechświat się zmienia w zależności od tego, czy gdzieś, nie wiadomo gdzie, baranek którego nie znamy, zjadł lub zje różę.” „Trzeba troskliwie osłaniać lampy: powiew wiatru może je zgasić…” „Trzeba od każdego wymagać tego, co on może wykonać”

19 „To bardzo przykre zapomnieć przyjaciela”
T c.d. „To bardzo przykre zapomnieć przyjaciela”

20 W „Woda nie jest zwykłym płynem. Zrodziła się z marszu pod gwiazdami, ze śpiewu koła, z wysiłku ramion. Jest dobra dla serca jak podarek” „Wszystkie drogi prowadzą do ludzi” „Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich pamięta o tym” „Woda może być także dobra dla serca” „Wśród ludzi, także jest się samotnym”

21 „Wiem, gdy jest bardzo smutno, kocha się zachody słońca”
W c.d., U „Wiem, gdy jest bardzo smutno, kocha się zachody słońca” „U ciebie ludzie hodują pięć tysięcy róż w jednym ogrodzie… i nie znajdują w nich tego, czego szukają…”

22 Z „Zdarza się czasem, że chcąc być dowcipnym popełniamy małe kłamstwa”
„Zawsze się wydaje, że w innym miejscu będzie lepiej” „Znacznie trudniej jest sądzić siebie niż bliźniego. Jeżeli potrafisz dobrze siebie osądzić, będziesz naprawdę mądry” „Zawsze ulega się urokowi tajemnicy”

23 DZIĘKUJEMY ZA OBEJRZENIE PREZENTACJI!
Autorzy


Pobierz ppt "MAŁY KSIĄŻĘ Księga aforyzmów"

Podobne prezentacje


Reklamy Google