Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Anglia Autor: Olga Maniakowska6b Rok szkolny: 2015/2016 Sp.28 Wrocław.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Anglia Autor: Olga Maniakowska6b Rok szkolny: 2015/2016 Sp.28 Wrocław."— Zapis prezentacji:

1 Anglia Autor: Olga Maniakowska6b Rok szkolny: 2015/2016 Sp.28 Wrocław

2 Dane Administracyjne ANGLIA jest krainą geograficzno- historyczną, która w przeszłości była samodzielnym księstwem, a obecnie jest częścią Wielkiej Brytanii. Jest to największa i najludniejsza częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W skład Zjednoczonego Królestwa oprócz Anglii wchodzi: Walia, Szkocja i Irlandia Północna. Anglię zamieszkuje 83% wszystkich mieszkańców wyspy, a jej powierzchnia zajmuje 2/3 całkowitej powierzchni wyspy Wielkiej Brytanii. Anglia od zachodu graniczy z Walią, a od północy ze Szkocją. Ponadto kraj ten oblewany jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i Kanał La Manche. W skład Anglii wchodzi także ponad 100 mniejszych wysepek. Anglia podzielona jest na 9 regionów. Każdy z regionów jest podzielony na hrabstwa. Stolicą Anglii jest Londyn, a patronem Święty Jerzy. Hymn kraju to „God Save The Queen”.

3 Dane Administracyjne Herb Anglii Flaga Anglii

4 Dane Administracyjne

5 Ślady obecności człowieka na Wyspach Brytyjskich sięgają okresu megalitycznego, o czym świadczą na przykład pozostałości Stonehedge. W pierwszym tysiącleciu przed naszą erą Wyspy zostały zasiedlone przez Celtów, zwanych Brytami. Cesarz Rzymski Klaudiusz podbił południową część wyspy, która pozostawała pod panowaniem rzymskim do 410 roku. W V wieku naszej ery Celtowie byli stopniowo wypychani przez nowych najeźdźców - Germanów i Sasów, w zachodnie i północne obszary wysp oraz na kontynent, gdzie zasiedlili Półwysep Armorykański, który od nich obecności zaczął być nazywany Bretanią. Historia Kraju

6 Germańscy Anglowie założyli na Wyspie siedem królestw zjednoczonych w obliczu najazdów Normanów w drugiej połowie IX wieku przez Alfreda Wielkiego. Na północy wyspy umiejscowiły się kolonie duńskie. Najazdy normandzkie i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom wysp przyczyniły się do wykształcenia systemu podatkowego. Władza królewska była gwarantowana poprzez system nowowzniesionych twierdz (między innymi londyńska Tower). Do anglosaskiego Common law wprowadził też elementy prawa normandzkiego. Wreszcie, ustanowił system katastralny (Doomsday Book). Stworzył też doskonałą angielską flotę Royal Navy. Znany jest przede wszystkim jako twórca anglikanizmu - narodowego kościoła angielskiego. Nie mogąc uzyskać unieważnienia małżeństwa z pierwszą żoną Katarzyną Aragońską i pragnąc poślubić Anne Boleyn, zerwał stosunki ze Stolicą Piotrową i sam ogłosił się głową Kościoła w Anglii. Henryk VIII żonaty był sześć razy.

7 Zwyczaje W Angii o godzinie 12.00 zamykane są wszystkie sklepy, a mieszkańcy piją wtedy herbatę z mlekiem. Należy pamiętać, ze Brytyjczycy są niezwykle przywiązani do formy: uśmiechu i grzecznych słówek (nawet kierowcy autobusu dziękuje się przy wysiadaniu za jazdę). Nie należy też pchać się, gdy tworzy się kolejka. Z uwagi na wieloetniczność kraju, lepiej tez unikać słów określających mieszkańców jako Anglików (lepiej użyć neutralnego British – nawet Walijczyk lub Szkot może to uznać za obrazę.

8 Święta  Urzędowo wolnych od pracy dni jest w Wielkiej Brytanii niewiele: poza zwyczajowymi jak Wielkanoc czy Boże Narodzenie są jeszcze bank holidays (należy sprawdzić wcześniej kiedy przypadają w danym roku).  Najważniejsze w Irlandii Północnej jest Boże Narodzenie. Poza tym obchodzi się Halloween i Dzień Św. Patryka.

9 Religia Religia w Anglii– oraz w krajach, które ją poprzedzały została zdominowana od ponad 1400 lat przez różne formy chrześcijaństwa. Według spisu powszechnego w 2011 roku, większość obywateli identyfikuje się z chrześcijaństwem chociaż regularne uczęszczanie do kościoła drastycznie spadło od połowy XX wieku, a imigracja i zmiany demograficzne przyczyniły się do rozwoju innych wyznań, głównie islamu (5,0%), a także: hinduizmu sikhizmu judaizmu i buddyzmu. Wiele Brytyjczyków zdeklarowało bezwyznaniowość lub ateizm, ale inni nie określili swej przynależności religijnej. Katolicyzm pozostał dominującą formą chrześcijaństwa w całym średniowieczu do czasu protestanckiej angielskiej reformacji w 1534 roku, kiedy to został ustanowiony niezależny Kościół Anglii. Odrębnie miała miejsce szkocka reformacja w XVI wieku, kiedy został ustanowiony narodowy prezbiteriański Kościół Szkocji.

10 Tradycyjne Stroje Anglicy zazwyczaj nie mają ludowych strojów, jednak wyjątkiem są strażnicy Buckingham. Noszą oni czerwone mundury z czarnymi guzikami, czarne jak smoła spodnie oraz ogromną włochatą czapkę takiego samego koloru. Podczas swojej służby zawsze stoją na baczność, nie zwracając uwagi na przechodniów.

11 Tradycyjne Stroje Strażnik Buckingham

12 Znane osobistości  Najbardziej znaną osobą w Anglii oraz w całej wielkiej Brytanii jest Królowa Elżbieta II, wraz z jej mężem i dziećmi, czyli rodziną królewską. Taką osobą jest nie żyjący już Wiliam Szekspir, znany na całym świecie dramatopisarz oraz Winston Churchill, który był wybitnym politykiem w czasie II wojny światowej. To on pierwszy użył porównania państw NATO i Układu Warszawskiego jako „Żelaznej kurtyny”.

13 Znane osobistości Winston Churchill Królowa Elżbieta II

14 Najciekawsze Miejsca  Bardzo ciekawym miejscem jest London Eye. Jest on wielkim diabelskim młynem z zamykanymi kabinami. Gdy jest się na szczycie London Eye widać z niego cały Londyn. Budowla nigdy sią nie zatrzymuje.

15 Najciekawsze miejsca

16 Podstawowe słowa  Good morning- Dzień dobry  Hello- Cześć  Please- Proszę  Sorry- Przepraszam

17 ŹRÓDŁA http://www.england.pl/informacje/informacje ogolne-o-anglii.html http://www.edulandia.pl/edukacja/1,124765,6500625,Historia_An glii_od_podboju_normandzkiego_do_ustanowienia.html http://www.koniecswiata.net/europa/wielka- brytania/encyklopedia/ludzie-i-kultura/ https://pl.wikipedia.org/wiki/Religia_w_Wielkiej_Brytanii https://pl.wikipedia.org/wiki/100_Najwybitniejszych_Brytyjczyk% C3%B3w https://en.wikipedia.org/wiki/London_Eye


Pobierz ppt "Anglia Autor: Olga Maniakowska6b Rok szkolny: 2015/2016 Sp.28 Wrocław."

Podobne prezentacje


Reklamy Google