Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ECHA KULTURY WŁOSKIEJ W NASZYM KRAJU ANETA DZIEMBAŁA MARTA TAŁADY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ECHA KULTURY WŁOSKIEJ W NASZYM KRAJU ANETA DZIEMBAŁA MARTA TAŁADY."— Zapis prezentacji:

1 ECHA KULTURY WŁOSKIEJ W NASZYM KRAJU ANETA DZIEMBAŁA MARTA TAŁADY

2 Włochy to bardzo piękny, słoneczny i atrakcyjny pod wieloma względami kraj. Ok. 70% zabytków Światowego Dziedzictwa UNESCO pochodzi z Włoch. W okresie renesansu wielu młodych ludzi wyjeżdżało do tego kraju na studia. Przywozili stamtąd – oprócz wiedzy – włoską kulturę i styl życia. Wielu znanych artystów polskich także emigrowało do Włoch.

3 POLSCY ARTYŚCI WE WŁOSZECH

4 JAN KOCHANOWSKI Jan Kochanowski studiował na uniwersytecie w Padwie. Wtedy zaczął pisać utwory łacińskie: elegie, ody i epigramaty. Niezwykle sprawnie jako młody twórca naśladował poetów rzymskich.

5 ŁUKASZ GÓRNICKI Kolejnym zacnym absolwentem uniwersytetu w Padwie był Łukasz Górnicki. Dziełem jego życia jest wydany w roku 1566 „Dworzanin polski" napisany na wzór „Dworzanina" (1528) renesansowego humanisty Baltazara Castiglione. Dzieło Górnickiego było napisane językiem wyszukanym, przeznaczone dla sfer wyższych, wykształconych i obytych w świecie.

6 ZMIANY WPROWADZONE PRZEZ BONĘ SFORZĘ – ŻONĘ ZYGMUNTA STAREGO

7 PRZYWIEZIENIE WARZYW

8 PRZEBUDOWA ZAMKU WAWELSKIEGO ZGODNIE Z KANONEM SZTUKI RENESANSU

9 DZIEDZINIEC ZAMKU NA WAWELU Arkadowy dziedziniec zamku powstał pod wpływem wzorów włoskich w I połowie XVI wieku. Manumentalizm, a zarazem lekkość kompozycji, szlachetna prostota i doskonałe proporcje sprawiają, że dzieło to nie ma sobie równych w Europie Środkowej.

10 KAPLICA ZYGMYNTOWSKA NA WAWELU Jest dziełem włoskiego architekta działającego w Polsce. Powstała na początku XVI wieku. Posiada pokryte złotem mauzoleum. Wyróżnia się piękną dekoracją rzeźbiarską, jedną z najwspanialszych na północ od Alp.

11 ARCHITEKTURA WŁOSKA W POLSCE

12 Projekt bazyliki opracował twórca weneckiego pierwowzoru - Baldassare Longhena. Jest to centralna budowla zwieńczona kopułą osadzoną na bębnie. Pracami przy jej budowie kierował Jerzy Catenazzi, początkowo sam, później pracował wspólnie z bratankiem Janem. W latach 1726-1728 bazylika została ukończona przez Pompeo Ferrari, który osadził na bębnie kopułę zwieńczoną latarnią. KOŚCIÓŁ NMP NA ŚWIĘTEJ GÓRZE NA WZÓR KOŚCIOŁA SANTA MARIA DELLA SALUTE

13 KOŚCIÓŁ NMP NA ŚWIĘTEJ GÓRZEKOŚCIOŁ SANTA MARIA DELLA SALUTE

14 KOŚCIÓŁ P.W. ŚW. PIOTRA I PAWŁA W WARSZAWIE Powstał w 1946 roku i został utworzony z części parafii Świętej Katarzyny na Służewie. Neoromański kościół - o charakterze włoskim - zaprojektował prof. inż. arch. Antoni Jawornicki, z którym współpracował inż. Stanisław Credo, a wnętrze - arch. Czesław Sosnowski.

15 NAZWY POLSKICH MIEJSCOWOŚCI ZACZERPNIĘTE Z WŁOSKICH MIAST

16 WENECJA W Polsce znajdują się dwie miejscowości noszące nazwę Wenecja: - wieś położona w woj. warmińsko-mazurskim - wieś leżąca w samym sercu pałuckiej ziemi, na wąskim przesmyku między dwoma jeziorami: Weneckim i Biskupińskim, blisko małego jeziorka Skrzynka.

17 „MODA NA WŁOCHY” Najlepszym dowodem na panującą w Polsce „modę na Włochy” jest powstawanie w polskich centrach handlowych włosko brzmiących nazw sklepów i firm np.: Gatta, Franco Feruzi, Gino Rossi, Prima Moda, Venezia, Monetti czy Villa Italia. Za wszystkimi tymi markami stoi polski kapitał, a sprzedawane tam buty, żakiety czy bielizna najczęściej produkowane są gdzieś między Odrą a Bugiem, a czasami nawet w Chinach.

18 LOGA WŁOSKO BRZMIĄCYCH NAZW SKLEPÓW

19 ZNANI WŁOSCY PROJEKTANCI

20 GUCCIO GUCCI

21 W latach 20. rozpoczął produkcję skórzanych toreb jeździeckich. Bardzo szybko zdobył renomę odbiorców, którzy doceniali jakość wykonania i profesjonalny warsztat. Dostrzegając zapotrzebowanie rozpoczął wytwarzanie torebek.

22 MIUCCIA PRADA

23 Wnuczka założyciela Domu Mody Prada, dzięki której marka ta stała się znana na całym świecie. Prada jest uznawana za jedną z trzydziestu najbardziej wpływowych kobiet Europy.

24 GIORGIO ARMANI

25 Znany włoski projektant mody, szczególnie męskiej a od 1975 roku również damskiej. Sławę zyskał szyjąc dla wielu hollywoodzkich sław.

26 GIANNI VERSACE

27 Prekursor i kreator mody, założyciel firmy Versace. Projekty Gianniego Versace słyną z bardzo oryginalnych interpretacji mody. Kolekcje tego kreatora mody są przejrzyste, pełne barw i życia. Od 1982 r. zaczął projektować biżuterię, dodatki, apartamenty, elementy wyposażenia wnętrz, przedmioty codziennego użytku i porcelanę.

28 DOLCE & GABBANA

29 Światowy dom mody. Założyła go para Domenico Dolce i Stefano Gabbana. Firma produkuje także kosmetyki i perfumy. Tańsza, młodzieżowa linia jest sygnowana logiem D&G, a logo Dolce & Gabbana reprezentuje stroje ekskluzywne.

30 MUZYKA

31 NAJSŁYNNIEJSZY WŁOSKI KOMPOZYTOR – ANTONIO LUCIO VIVALDI W Polsce nazywany jest „Rudym Księdzem’’ od włoskiego Prete Rosso. Tworzył głównie w Wenecji, ale jego dzieła cieszyły się powodzeniem w całej Europie.

32 Kultura włoska przenika do Polski od czasów najdawniejszych i ma ogromny wpływ na kształtowanie się kultury naszego kraju.

33


Pobierz ppt "ECHA KULTURY WŁOSKIEJ W NASZYM KRAJU ANETA DZIEMBAŁA MARTA TAŁADY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google