Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pierwsi Piastowie Przygotowała: Magdalena Książkiewicz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pierwsi Piastowie Przygotowała: Magdalena Książkiewicz."— Zapis prezentacji:

1 Pierwsi Piastowie Przygotowała: Magdalena Książkiewicz

2 Skąd się wzięła nazwa dynastii? Dynastia Piastów wywodzi się od półlegendarnego Piasta, którego syn – Siemowit - władał plemieniem Polan.

3 Herb Piastów

4 Legenda o Popielu i Piaście Dawno na ziemiach, gdzie teraz jest Polska, panował książę imieniem Popiel. Skąpy był, choć bogaty. Niegościnny był, a przy tym okrutny. Pewnego razu za zamek książęcy przyszli dwaj wędrowcy. Prosili o nocleg i posiłek. Wypędzono ich od wrót zamku. Odeszli wędrowcy i skierowali się ku chacie ubogiej. W chacie tej mieszkał kmieć Piast z żoną. Mieli oni synka, który kończył tego dnia siedem lat. I według starego obyczaju, chłopcy w tym wieku strzyżono włosy. Od tej chwili syn przechodził pod opiekę ojca. Kiedy przybyli do Piasta dwaj wędrowcy, przyjęto ich bardzo serdecznie. Dawno na ziemiach, gdzie teraz jest Polska, panował książę imieniem Popiel. Skąpy był, choć bogaty. Niegościnny był, a przy tym okrutny. Pewnego razu za zamek książęcy przyszli dwaj wędrowcy. Prosili o nocleg i posiłek. Wypędzono ich od wrót zamku. Odeszli wędrowcy i skierowali się ku chacie ubogiej. W chacie tej mieszkał kmieć Piast z żoną. Mieli oni synka, który kończył tego dnia siedem lat. I według starego obyczaju, chłopcy w tym wieku strzyżono włosy. Od tej chwili syn przechodził pod opiekę ojca. Kiedy przybyli do Piasta dwaj wędrowcy, przyjęto ich bardzo serdecznie.

5 Wędrowcy zasiedli do stołu, a później uroczyście postrzygli długie włosy Piastowego syna i dali chłopcu na imię Ziemowit. Powiedzieli również, że cały ród Piasta stanie się bardzo sławny na tej ziemi. Od tego wydarzenia coraz lepiej wiodło się Piastowi. Był pracowity, zbierał bogate plony i miał duże uznanie wśród sąsiadów. W niedługim czasie wypędzono złego księcia Popiela, a na jego miejsce wybrano Piasta. Rządził on mądrze i sprawiedliwie. Ludność kochała go i poważała. Po jego śmierci na księcia wybrano Ziemowita. Tak mówi legenda, z historii Polski wiadomo, że przez wiele lat panowali w Polsce królowie z rodziny Piastów. I to jest już nie legenda, tylko historia prawdziwa.

6 Postrzyżyny Siemowita

7 Potomkowie Piasta Piast Siemowit Lestek Siemomysł Mieszko I

8 Od Siemowita do Krzywoustego

9 Mieszko I Mieszko I (Ok. 960 – 992) Pierwszy historyczny władca Polski. Zjednoczył plemiona zamieszkujące od Bałtyku po Karpaty.

10 Chrzest Polski W 966 roku Mieszko I przyjął chrzest i włączył swoje państwo do kultury chrześcijańskiej.

11 Bolesław Chrobry Był pierwszym królem Polski koronowanym w roku 1025. Był sojusznikiem cesarza Ottona III, którego gościł w 1000r. w Gnieźnie. Przyłączył do Polski Grody Czerwieńskie.

12 Polska za czasów panowania Bolesława Chrobrego

13 Mieszko II Mieszko II (1025 – 1034) Utalentowany władca. Panowanie utrudniali mu bracia dążący do objęcia władzy. "Był zacnym rycerzem, wiele też dokonał dzieł rycerskich, których wyliczanie za długo by trwało. On też stał się przedmiotem nienawiści dla wszystkich sąsiadów” („Kronika Galla Anonima)

14 Kazimierz Odnowiciel Kazimierz Odnowiciel (1034 – 1058) Okres jego panowania przypada na czas buntu ludu. Starał się odbudować kraj po kryzysie – stąd jego przydomek. Przeniósł stolicę do Krakowa.

15 Bolesław Szczodry Bolesław Szczodry (1058 – 1079) Chciał wzmacniać państwo przez politykę zagraniczną. Miał porywczy charakter. Miecz Bolesława Szczodrego

16 Władysław Herman Władysław Herman (1079 – 1102) Okres jego rządów to czas osłabienia państwa Piastów. Był pod wpływem wojewody Sieciecha.

17 Bolesław Krzywousty Bolesław Krzywousty (1102 – 1138) Waleczny władca. Zasłynął się obroną Głogowa. Dążył do przyłączenia do Polski Pomorza. Jego testament rozpoczął okres rozbicia dzielnicowego.

18 Obraz J. Peszka „Śmierć Bolesława”

19 Rządy po roku 1138 Na mocy testamentu kraj został podzielony na dzielnice, a seniorem z władzą zwierzchnią został najstarszy syn, Władysław II Wygnaniec, który otrzymał także Śląsk. Mazowsze przypadło Bolesławowi Kędzierzawemu, a Wielkopolska Mieszkowi III Staremu. Po śmierci Krzywoustego Henrykowi Sandomierskiemu wydzielono Ziemię Sandomierską. Senior miał sprawować władzę w Ziemi Krakowskiej oraz zwierzchnictwo nad Pomorzem.

20 Podział na dzielnice

21 Panowanie Piastów Pierwszym władcą dynastii był Mieszko I. Bolesław Chrobry to pierwszy król Polski. Rozbicie dzielnicowe zaczyna się w roku 1138 i trwa do 1320 roku. W 1226 roku Konrad Mazowiecki sprowadza na ziemie polskie Krzyżaków. Do zjednoczenia ziem po rozbiciu przyczynia się król Władysław Łokietek. Ostatnim Piastem na tronie polskim jest jego syn – Kazimierz Wielki.


Pobierz ppt "Pierwsi Piastowie Przygotowała: Magdalena Książkiewicz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google