Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Władcy Polski Dynastia Piastów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Władcy Polski Dynastia Piastów."— Zapis prezentacji:

1 Władcy Polski Dynastia Piastów

2 Mieszko I ( ) Był pierwszym historycznym władcą Polski, bo jego istnienie poświadczone jest w źródłach historycznych. Jego ojcem był Siemomysł, dziadkiem – Lestek a pradziadkiem Siemowit. Według legendy wywodzili się oni od Piasta Kołodzieja, stąd ród ten nazwano dynastią Piastów.

3 Chrzest Polski 966 r. i jego skutki
Niemcy nie mogli najeżdżać na ziemie Mieszka I pod pretekstem nawracania Polaków na wiarę chrześcijańską. Do Polski przybyli księża i zakonnicy, którzy: - potrafili pisać i czytać, więc zakładali szkoły i prowadzili kancelarię księcia, - urządzali szpitale, - uczyli nowych metod uprawy roli, - zaczęto budować kamienne kościoły.

4 Polska za Mieszka I Kaplica książęca na Ostrowie Lednickim była prawdopodobnie miejscem chrztu Mieszka I

5 Bolesław Chrobry (967-1025) Syn Mieszka I.
Słowo „chrobry” oznaczało wtedy – dzielny, mężny, odważny. Był pierwszym królem Polski – koronowany w 1025 r.

6 Zasługi Bolesława Chrobrego dla Polski
Zjazd w Gnieźnie – 1000 rok. Cesarz Otton III uznał Chrobrego za władcę równym królom innych państw. Obronił Polskę przed Niemcami. Przyłączył do Polski Milsko i Łużyce i Grody Czerwieńskie.

7 Bolesław Śmiały (1039-1081) Był prawnukiem Bolesława Chrobrego.
Słynął z odwagi – stąd przydomek „Śmiały”. Był hojny, stąd jego drugi przydomek „Szczodry”. Był dobrym gospodarzem, dbał o gospodarkę kraju.

8 Konflikt Bolesława Śmiałego z biskupem Stanisławem
Król posądził biskupa o zdradę i Stanisława skazano na karę śmierci przez poćwiartowanie. Bolesław musiał uciekać z kraju, a biskup Stanisław został ogłoszony świętym i stał się patronem Polski. Sarkofag (trumna) św. Stanisława na Wawelu Św. Stanisław

9 Bolesław Krzywousty (1086-1138)
Był praprawnukiem Bolesława Chrobrego. Przydomek zawdzięcza skrzywieniu szczęki. Nie był królem, lecz księciem. Obronił Polskę przed Niemcami i przyłączył do Polski Pomorze. Obrona Głogowa – 1109 r.

10 Testament Krzywoustego
Testament to dokument, w którym osoba rozporządza swym majątkiem na wypadek śmierci. Dzielnica senioralna – to dzielnica ze stolicą w Krakowie, którą władał najstarszy z synów. Podział Polski na dzielnice trwał prawie 200 lat i bardzo osłabił nasz kraj!!!

11 Władysław Łokietek (1260-1333)
Wnuk Konrada Mazowieckiego. Zjednoczył dzielnice krakowską, sandomierską i wielkopolską. Łokietkiem nazwany z powodu niewysokiego wzrostu. Był pierwszym królem, który został pochowany na Wawelu. W 1331 r. walczył z Krzyżakami pod Płowcami. Bitwa nie została rozstrzygnięta.

12 Grobowiec Łokietka w katedrze wawelskiej
Polska za Łokietka Grobowiec Łokietka w katedrze wawelskiej

13 Zastał Polskę drewnianą ,
Kazimierz Wielki (1310 – 1370) Zastał Polskę drewnianą , a zostawił murowaną.

14 Zasługi Kazimierza Wielkiego dla Polski
Wzmocnił obronność Polski, budując zamki z kamienia i cegły. Zamek w Będzinie.

15 Miasto z murami obronnymi i fosą
Za czasów Kazimierza Wielkiego zwiększyła się liczba miast. Otaczano je murami. Wokół rynku skupione były: kościół, ratusz i kamienice. Powszechne stało się posługiwanie pieniądzem. Nastąpił rozwój handlu. Miasto z murami obronnymi i fosą

16 Uczta u Wierzynka. Było na niej pięciu królów i liczni książęta
Upowszechniano nowe metody uprawy roli i zwiększano hodowlę zwierząt. Uporządkowano prawo, które stało się sprawiedliwe i jednolite dla całej Polski. Kazimierz Wielki prowadził politykę pokojową, wolał spotykać się i rozmawiać niż walczyć. Uczta u Wierzynka. Było na niej pięciu królów i liczni książęta

17 Kazimierz Wielki założył w 1364 r. Akademię Krakowską
Kazimierz Wielki założył w 1364 r. Akademię Krakowską. Był to pierwszy w Polsce uniwersytet. Gmach Uniwersytetu Jagiellońskiego Żacy Profesor Dziedziniec Uniwersytetu Jagiellońskiego


Pobierz ppt "Władcy Polski Dynastia Piastów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google