Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Argentyna Zosia Kordas 6b 2015/2016r. SP 28.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Argentyna Zosia Kordas 6b 2015/2016r. SP 28."— Zapis prezentacji:

1 Argentyna Zosia Kordas 6b 2015/2016r. SP 28

2 Dane administracyjne Argentyna leży w Ameryce Południowej. Jej stolicą jest Buenos Aires. Graniczy z Chile, Brazylią, Boliwią, Paragwajem i Urugwajem. Ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego. Powierzchnia wynosi km².

3 Dane administracyjne Jest to republika, której prezydentem jest Mauricio Macri. Hymn Argentyny to „¡Oíd, mortales!”. Jego tekst nawołuje do wolności, równości, chwały. Waluta: 1 peso = 100 centavos

4 Bogactwa naturalne Argentyna posiada duże złoża ropy naftowej, gazu ziemnego, węgla i rud żelaza. Niewielkie ślady cyny, miedzi, ołowiu i wolframu. Nie wydobywa się tych bogactw naturalnych w dużych ilościach.

5 Język W tym kraju mówi się po hiszpańsku. Podstawowe słowa to:
¡Hola! – cześć ¡Adios! – do widzenia Por favor – proszę Gracias – dziękuje

6 Historia Przed przybyciem Europejczyków w 1516 r. terenami obecnej Argentyny władali Indianie. Hiszpanii przeprowadzili inwazje na ten kraj i wprowadzili dyktaturę. W 1536 Hiszpan Pedro de Mendoza założył Buenos Aires. Obecnie Argentyńczycy żyją w wolnym kraju. Na początku XXI wieku Argentyna przeszła znaczną zmianę. Zmniejszył się poziom ubóstwa, coraz więcej ludzi buduje klasę średnią.

7 Sławni ludzie José de San Martín był argentyńskim generałem, przywódcą. Urodził się 25 lutego 1778, zmarł 17 sierpnia Bohater narodowy Argentyny, Chile i Peru. María Estela (Isabelita) Martínez de Perón urodzona 6 lutego 1931 w La Rioja, była prezydentem Argentyny od 1 lipca 1974 do 24 marca 1976.

8 Religia Dominującą religią w Argentynie jest katolicyzm. Wyznawcy stanowią 70,5% ludności. Drugi w kolejności jest protestantyzm liczący 14% mieszkańców. Inne religie rzadziej spotykane to islam – 1% mormoni – 1% tradycyjne religie plemienne – 0,8% judaizm – 0,5% Świadkowie Jehowy

9 Święta w 2016 roku 10 października Dzień Krzysztofa Kolumba (Día de la Raza) 24 marca Narodowy Dzień Pamięci o Prawdzie i Sprawiedliwości (Día de la Memoria) 2 kwietnia Dzień Malwinów (Día de los caídos en Malvinas) 25 maja Święto Rewolucji Majowej (Revolución de Mayo) 15 sierpnia Rocznica śmierci Generała Jose San Martin (Día del Libertador José de San Martín)

10 Najciekawsze miejsca Do najciekawszych miejsc turystycznych Argentyny, bardzo licznie przyciągających turystów na wycieczki, należy niezwykle widowiskowy, najpiękniejszy na świecie wodospad Iquazu.

11 Najciekawsze miejsca Katedra w La Plata należy do najpiękniejszych w Argentynie. Jej budowę rozpoczęto w 1885 roku w stylu neogotyckim. Powierzchnia imponująca – km2, wieże mają 112 metrów wysokości.

12 Taniec W Argentynie tango jest tańcem narodowym, ponieważ wywodzi się z tego kraju i jest tam bardzo popularne. Od 1900 roku Argentyńczycy tańczą ten wspaniały taniec.

13 Potrawy Dulce de Leche to słodki, karmelowy sos u Nas znany jako kajmak. W całej Ameryce Południowej jest on bardzo popularny. Empanadas Tacumanas są to rogaliki podobne do pierogów. Faszeruje się je mięsem, serem, warzywami.

14 Strój narodowy Tradycyjny, argentyński strój męski to wzorzyste poncho, sandały, czapka oraz ciemne spodnie 3/4, za to damski składa się z czerwonej koszuli, czarnej spódnicy z frędzlami i chusty na głowę. Pończo to chusta zakładana przez głowę, opadająca na ramiona

15 Źródła https://pl.wikipedia.org/wiki/Argentyna https://pl.wikipedia.org/wiki/La_Plata_%28miasto%29 https://pl.wikipedia.org/wiki/Jos%C3%A9_de_San_Mart%C3%ADn https://pl.wikipedia.org/wiki/Isabel_Per%C3%B3n

16 Źródła https://pl.wikipedia.org/wiki/Tango_argenty%C5%84skie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Gospodarka_Argentyny


Pobierz ppt "Argentyna Zosia Kordas 6b 2015/2016r. SP 28."

Podobne prezentacje


Reklamy Google