Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Praca: Patrycji Rąkiewicz i Joanny Bulesowskiej. Łotwa jest krajem nizinnym. 57 % jej terytorium leży poniżej 100 m n.p.m., a tylko 2,5 % powyżej 200.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Praca: Patrycji Rąkiewicz i Joanny Bulesowskiej. Łotwa jest krajem nizinnym. 57 % jej terytorium leży poniżej 100 m n.p.m., a tylko 2,5 % powyżej 200."— Zapis prezentacji:

1 Praca: Patrycji Rąkiewicz i Joanny Bulesowskiej

2 Łotwa jest krajem nizinnym. 57 % jej terytorium leży poniżej 100 m n.p.m., a tylko 2,5 % powyżej 200 m n.p.m. Średnia wysokość nad poziomem morza wynosi 87 m. Najwyższym punktem jest wzniesienie Gaizinkalns (312m n.p.m.).Najniżej położone jest wybrzeże Bałtyku (0m).

3 Niemiecki Zakon Kawalerów Mieczowych na Łotwie, zwany Zakonem Liwońskim.

4 Łotwa (Latvija) to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się krajów w całej Europie. Znana jest od lat z doskonałego rzemiosła artystycznego, zwłaszcza z obróbki bursztynu, a także hodowli zwierząt futerkowych. Tereny dzisiejszej Łotwy, zasiedlone m.in. przez plemiona bałtyckie, leżały w wiekach IX-XI na szlaku wypraw Wikingów. Łotwą interesowali się także Duńczycy i Niemcy. W XIII w. Inflanty (tak wcześniej nazywano Łotwę i Estonię) zostały podbite i schrystianizowane przez Zakon Kawalerów Mieczowych, który wkrótce potem połączył się z Krzyżakami. W XVIII w Inflanty przeszły pod władanie Rosji. Swoją niepodległość Łotwa ogłosiła w 1918 roku. Jednak już w 1940 roku kraj został włączony do Związku Radzieckiego, jako jedna z republik. Dopiero w 1990 roku Łotwa na nowo ogłosiła swą niepodległość. Historyczne powiązania Łotwy z Rosją zostawiły ślad po sobie. Po roku 1940 miały miejsce masowe deportacje Łotyszów w głąb ZSRR. W ich miejsce napływali Rosjanie oraz inne narodowości.

5 Dominującą religią na Łotwie jest protestantyzm. Główne wyznania to : -Protestantyzm –ok.459 tys. -Prawosławie- 350tys. - Katolicyzm – 108tys.

6 Język urzędowy-łotewski Stolica- Ryga Szef rządu- prezydent Andris Berzins premier Valdis Dombrovskis Waluta – 1 łat

7 -Herb -Flaga -Hymn

8

9 - Słynne piwo Uzavas -Ryby -Potrawy mączne -Mięso -Sałatki -Zupa z chleba kukurydzianego i śmietany

10 Podaj nazwę zakonu, który schrystianizował Łotwę. Z czego słynie Łotwa? Jaka wiara dominuje na Łotwie ? Jak się nazywa stolica Łotwy? Co to jest łat? Jak się nazywa słynne piwo na Łotwie?

11

12


Pobierz ppt "Praca: Patrycji Rąkiewicz i Joanny Bulesowskiej. Łotwa jest krajem nizinnym. 57 % jej terytorium leży poniżej 100 m n.p.m., a tylko 2,5 % powyżej 200."

Podobne prezentacje


Reklamy Google