Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

España INFORMACJE OGÓLNE: Język urzędowy: hiszpański Stolica: Madryt Głowa państwa: król Juan Carlos I Szef rządu: premier José Luis Rodríguez Zapatero.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "España INFORMACJE OGÓLNE: Język urzędowy: hiszpański Stolica: Madryt Głowa państwa: król Juan Carlos I Szef rządu: premier José Luis Rodríguez Zapatero."— Zapis prezentacji:

1 España INFORMACJE OGÓLNE: Język urzędowy: hiszpański Stolica: Madryt Głowa państwa: król Juan Carlos I Szef rządu: premier José Luis Rodríguez Zapatero Powierzchnia całkowita: 46 661 950 Jednostka monetarna: euro

2 Co kojarzy nam się z Hiszpanią? CORRIDA FLAMENCO OLIWKI PAELLA

3 Najpiękniejsze miejsca w Hiszpani: TOLEDO BARCELONA

4

5 Miasteczko Casares na Costa del Sol

6

7

8

9 México

10 Informacje Ogólne Język urzędowy- język hiszpański oraz 62 języki autochtoniczne. Język używany- hiszpański, 62 języki indiańskie, język wenecki, język dolnosaksoński Stolica-Meksyk Ustrój polityczny- republika federacyjna Jednostka monetarna- peso (MXN) Strefa czasowa- UTC -6 do -8 – zima UTC -7 do -5 – lato.

11 Miejsca warte zobaczenia Posągi atlantów, dawniej podtrzymujących dach świątyni Tula- w środkowym Meksyku Chichén Itzá – prekolumbijskie miasto założone przez Majów na półwyspie Jukatan (Meksyk) – Świątynia Kukulkana

12 Perú INFORMACJE OGÓLNE: Język urzędowy: hiszpański, quechua i aimara Stolica: Lima Ustrój polityczny: republika Powierzchnia całkowita: 1 285 220 km² Liczba ludności: 29 181 000 Jednostka monetarna: sol

13 Co nam się kojarzy z Peru? FLAUTA ANDINA MACHU PICCHU CERAMIKA

14 WENEZUELA (Boliwariańska Republika Wenezueli, República Bolivariana de Venezuela) Flaga Wenezueli Herb Wenezueli

15 Podstawowe informacje Stolica: Caracas Język urzędowy: hiszpański Waluta: 1 bolivar (Bs) = 100 centimos Wiele ciekawych miejsc, które możesz zobaczyć: Laguna Sinamaica, Santa Dua de Córo, Cordillera de Merida, park narodowy Canaima i wyspa Margarita.

16 Laguna Sinamaica Cordillera de Merida Wyspa Margarita Park narodowy Canaima

17 Argentina Oficjalnym językiem Republiki Argentyńskiej jest hiszpański. Wersja potoczna różni się w gramatyce i wymowie od klasycznej hiszpańszczyzny. W Buenos Aires może przybierać formę żargonową (lunfardo), wywodzącą się z dawnych okolic portowych.

18 Co kojarzy nam się z Argentyną? Tango argentyńskie – taniec ulicy miasta i rodzaj muzyki zapoczątkowany w Argentynie. Charakterystycznym instrumentem tanga argentyńskiego jest bandoneon, który używa się zwykle wraz z fortepianem, skrzypcami i kontrabasem. Do tego słychać często wokal męski lub kobiecy o romantycznym zabarwieniu.

19 Kuchnia argentyńska! Empanadas– rogalik, pierożek. Nadziewany najczęściej mięsnym farszem z warzywami lub serem. Smażony w oleju lub pieczony na blasze. Do ich zrobienia można wykorzystywać ciasto podobne do ciasta francuskiego, pierogowego lub chlebowego. Występują w różnych odmianach, zależnie od kraju i regionu. Są popularnym daniem w Ameryce Południowej, szczególnie w Argentynie i Chile. Argentyńczycy serwują wspaniałe desery, które są uwielbiane tak samo przez dzieci jak i dorosłych, a do najbardziej znanego deseru na pewno trzeba zaliczyć słodkie pierożki (pastelles) o nadzieniu śmietankowo-karmelowym.

20 Republika Kuby– państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Stolicą Kuby jest Habana, która w całości została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Językiem urzędowym Kuby jest hiszpański.

21 Kubańskie smaki Kubańska kuchnia jest wyborna, oparta w dużej mierze na ryżu, kukurydzy, roślinach strączkowych, platanach i wieprzowinie. Wspaniały posiłek, na który zjemy na przykład lokalną specjalność czyli el congrí, danie składające się z ryżu oraz fasoli, gotowanych w bulionie, możemy zakończyć szklaneczką rumu oraz cygarem. Ikoną Karaibów jest oczywiście rum! Trzeba go koniecznie któregoś wieczora spróbować. I to nie ważne, że piliście już w Polsce Cuba Libre, Daiquiri, Mojito czy Piña Coladę. Z całą pewnością to nie było to. Najbardziej znany producent to portorykańska firma Bacardi. Karaiby to przede wszystkim kuchnia kreolska, czyli mieszanka europejskiej tradycji kulinarnej z miejscowymi przepisami. W ofercie barów i restauracji można spotkać pyszne rybne zupy, fantastyczne dania z kurczaka oraz rozpływające się w ustach desery na bazie egzotycznych owoców, a szczególnie ananasa i kokosa.

22 Salsa jest popularnym na całym świecie tańcem latyno- amerykańskim o pochodzeniu karaibskim rozwiniętym szczególnie na Kubie i w Ameryce Południowej i odpowiadającym muzyce również nazywanej salsą.

23

24 Kolumbia (Colombia, Republika Kolumbii – República de Colombia) – państwo w północno-zachodniej części Ameryki Południowej leżące nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym.

25 República de Colombia HerbFlaga

26 Bogota leży w centralnej części Kolumbii, w Kordylierze Wschodniej w północnych Andach, na wysokości 2640 m n.p.m. Zajmuje większą część obszaru równiny La Sabana w kotlinie u podnóża szczytów Monserrate (3317 m n.p.m.) i Guadalupe (3100 m n.p.m.) Stolica

27 Kolumbia jest trzecim krajem Ameryki Łacińskiej o największej liczbie ludności, z 45 milionami mieszkańców, po Brazylii i Meksyku. Ruch ludności ze wsi do miast jest znaczący. Ludność miejska wzrosła z 28% w 1938, do 57% w 1951 i do 76% w 2005. Trzydzieści miast posiada liczbę ludności przekraczającą 100 000 mieszkańców. Ludzie

28 Spośród wszystkich kultur andyjskich, kultury ludów zamieszkujących obecne tereny Kolumbii i Ekwadoru należą do najsłabiej poznanych. Obszar ten zamieszkiwany był przez ludy władające językami z grupy Czibczów. Tworzyli plemienne państewka, m.in. Quimbaya, Muisca, Tairona. Kultura

29


Pobierz ppt "España INFORMACJE OGÓLNE: Język urzędowy: hiszpański Stolica: Madryt Głowa państwa: król Juan Carlos I Szef rządu: premier José Luis Rodríguez Zapatero."

Podobne prezentacje


Reklamy Google