Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Arthur Conan Doyle.  Sir Arthur Ignatius Conan Doyle (ur. 22 maja 1859 w Edynburgu, zm. 7 lipca 1930 w Crowborough) – szkocki pisarz, wolnomularz, spirytysta,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Arthur Conan Doyle.  Sir Arthur Ignatius Conan Doyle (ur. 22 maja 1859 w Edynburgu, zm. 7 lipca 1930 w Crowborough) – szkocki pisarz, wolnomularz, spirytysta,"— Zapis prezentacji:

1 Arthur Conan Doyle

2  Sir Arthur Ignatius Conan Doyle (ur. 22 maja 1859 w Edynburgu, zm. 7 lipca 1930 w Crowborough) – szkocki pisarz, wolnomularz, spirytysta, czołowy przedstawiciel nurtu powieści detektywistycznych, w których głównym bohaterem jest Sherlock Holmes.

3

4 Streszczenie książki W majątku Baskerville Hall ginie tajemniczo właściciel, sir Charles Baskerville. Według legendy krążącej od dziesięcioleci pośród członków rodziny jego śmierć jest wynikiem klątwy, jaka spadła dawno temu na cały ród. Była ona efektem zbrodni i gwałtów, jakich dopuszczał się jeden z Baskerville'ów, sir Hugon. Od jego czasów rodzinę prześladuje ponoć piekielny czarny pies, który zionie ogniem z pyska i zabija każdego Baskerville'a po kolei. W tę historię nie wierzy jednak doktor Jakub Mortimer, przyjaciel dziedzica majątku, sir Henry'ego, i zleca zbadanie sprawy Sherlockowi Holmesowi. Obok majątku mieszka przyrodnik, Jack Stapleton, i jego siostra Beryl. Sir Henry zakochuje się w niej, ale okazuje się, że Jack jest temu związkowi zdecydowanie przeciwny. Na wrzosowisku ginie ukrywający się tam zbrodniarz Selden (brat służącej sir Henry'ego), który był ubrany w marynarkę sir Henry'ego. Obok niego widać ślady łap wielkiego psa. Sherlock Holmes dochodzi do wniosku, że pies nie jest legendą, ale prawdziwym zwierzęciem, i przeprowadza śledztwo, w wyniku którego dowiaduje się, że Stapleton jest potomkiem Baskerville'ów. To on hoduje psa i zabija krewnych, mając nadzieję, że przejmie po nich majątek. Beryl zaś jest jego żoną, a nie siostrą; próbuje zmuszać ją do wystawiania dziedziców majątku na pastwę psa poprzez rzekome uwodzenie ich i umawianie się na nocne spotkania na wrzosowiskach, ale kobieta buntuje się i nie chce współpracować, za co jest przez męża bita i więziona w domu. To ona zdradza detektywowi kryjówkę Jacka. Zbrodniarz topi się w bagnie podczas ucieczki, a pies zostaje zastrzelony, gdy próbuje zaatakować sir Henry'ego i Holmesa.

5 Plan wydarze ń 1. Wizyta doktora Jakuba Mortimera u Holmesa w sprawie śmierci sir Charlesa Baskeville’a. 2. Legenda rodu Baskerville’ów. 3. Poznanie sir Henry’ego Baskervile’a. 4. Anonim. 5. Zaginięcie buta. 6. Tajemniczy mężczyzna w dorożce. 7. Wyjazd doktora Watsona do Baskerville Hall. 8. Tajemniczy lokaj Barrymore. 9. Poznanie przyrodnika Stapletona i jego siostry. 10. Miłość sir Henry’ego. 11. Tajemnica Barrymore’a - brat jego żony. 12. Wizyta Watsona u Lucy Lyons. 13. Spotkanie z Holmesem na moczarach. 14. Makabryczna śmierć Seldena. 15. Pozorowany wyjazd Holmesa i Watsona do Londynu.

6 Główni bohaterowie

7 Sherlock Holmes  -detektyw znany w ca ł ej Europie, Anglik, mieszka w Londynie. Jest szczup ł y, wysportowany, ma orli nos, nie rozstaje si ę ze swoim kraciastym p ł aszczem i fajk ą. Obdarzony niezwyk ł ym talentem, potrafi rozwi ą za ć ka ż d ą zagadk ę. Jest inteligentny, sprytny i przebieg ł y, potrafi logicznie my ś le ć, kojarzy ć fakty, nadzwyczaj spostrzegawczy i przewiduj ą cy. Raczej ch ł odny w obej ś ciu i zamkni ę ty w sobie, nie okazuje uczu ć, bywa cyniczny i niemi ł y, na przyk ł ad gdy krytykuje b łę dy w logicznym my ś leniu Watsona.

8 Doktor John Watson  - asystent i pomocnik Holmesa, narrator opowieści. Bardzo szanuje Holmesa, ceni jego talent. Jest wiernym przyjacielem. Często prowadzi z Holmesem rozmowy, w trakcie których zwykle się myli, ale umożliwia dzięki temu Holmesowi dojście do zaskakujących odkryć, nowych rozwiązań. Wiele się uczy podczas pracy z Sherlockiem, przede wszystkim zdystansowanego, logicznego myślenia. Systematycznie prowadzi dziennik, w którym zapisuje dokładnie wszystkie wydarzenia, raportuje Holmesowi wyniki obserwacji podczas śledztwa. Jest mądry, sprawny fizycznie i inteligentny, przy tym bywa porywczy i naiwny.

9  Bestia o wyglądzie ogromnego psa była przestrogą całego rodu Baskervillów. Długie kły, czarne,dzikie oczy i potężne łapy wywoływały przerażenie. Pies chodził nocą wokół posiadłości spadkobierców. Gdy potem okazało się, że jest to pies tresowany potomka rodu Baskervillów został zastrzelony przez Holmesa.

10 Miejsce i czas akcji Akcja rozgrywa się w przeważającej mierze w majątku rodu Baskerville'ów, Baskerville Hall, w hrabstwie Devonshire w Anglii. Pojawia się także Londyn. Akcja toczy się w roku 1889, a fabuła sięga do połowy wieku XVII (wtedy ma miejsce pierwsze pojawienie się psa i śmierć sir Hugona).

11 Problem przedstawiony w kryminale Wszyscy bohaterowie zadawali sobie pytania :Czy krwiożerczy potwór istnieje? Czy legenda jest prawdziwa?

12 Rozwi ą zanie zagadki Stapleton jest potomkiem Baskerville'ów. To on hoduje psa i zabija krewnych, mając nadzieję, że przejmie po nich majątek. Zbrodniarz topi się w bagnie podczas ucieczki, a pies zostaje zastrzelony, gdy próbuje zaatakować sir Henry'ego i Holmesa.

13 Opinie o książce Klasyk gatunku. Tłoczące się zewsząd opary grozy i napięcia wznoszą się na każdej stronie. Napięcie jest umiejętnie budowane aż do la grande finale. Dzieje się tak nie tylko dzięki dobrze skonstruowanej fabule i siatce intryg bohaterów, lecz także dzięki samemu Holmesowi - którego osobowość zjednuje sobie czytelnika od początku i budzi prawdziwy podziw - nie tylko dla umiejętności dedukcji, lecz przede wszystkim sposobu bycia. To niewątpliwie archetyp brytyjskiego dżentelmena. Jeśli lubisz kryminały i opowieści z dreszczykiem - mogę bez dwóch zdań polecić, bo to pewniak w tym gronie.

14 Moja opinia  Jest to książka, która jako pierwsza mnie bardzo zaciekawiła. Dzieje się tam wiele różnych ciekawych wydarzeń. Zabicie kilku bohaterów coraz bardziej zachęca do czytanie dalej książki. Moim zdaniem każdy powinien ją przeczytać, ponieważ na pewno was zaciekawi.

15 Inne przygody Sherlocka Holmesa

16 Polecam wszystkim książki Arthura Conana Doyla.

17 Dziękuje za uwagę Wykona ł a :Anna Czupry ń ska


Pobierz ppt "Arthur Conan Doyle.  Sir Arthur Ignatius Conan Doyle (ur. 22 maja 1859 w Edynburgu, zm. 7 lipca 1930 w Crowborough) – szkocki pisarz, wolnomularz, spirytysta,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google