Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

FRANCJA République Française. Francja jest republiką niepodzielną, demokratyczną i społeczną. Zapewnia ona równość przed prawem wszystkich obywateli każdego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "FRANCJA République Française. Francja jest republiką niepodzielną, demokratyczną i społeczną. Zapewnia ona równość przed prawem wszystkich obywateli każdego."— Zapis prezentacji:

1 FRANCJA République Française

2 Francja jest republiką niepodzielną, demokratyczną i społeczną. Zapewnia ona równość przed prawem wszystkich obywateli każdego pochodzenia, rasy czy religii. Respektuje każdą wiarę. Emblematem narodowym jest trójkolorowa, niebiesko - biało - czerwona flaga. Hymnem narodowym jest Marsylianka. Marsylianka. Dewizą Republiki jest: Wolność, Równość, Braterstwo. (Liberté-Égalité-Fraternité) Zasadą naczelną jest: rząd z ludu, przez lud i dla ludu.

3 Flaga i godło Francji

4 Wiadomości ogólne Powierzchnia 675 417 km² Ludność 64 667 000 Język oficjalny francuski z licznymi dialektami Jednostka monetarna Euro Religia katolicyzm

5 Sąsiedzi;) Andora Belgia Hiszpania Luksemburg Monako Niemcy Szwajcaria Włochy

6 Geografia Najwyższy punkt: Mont Blanc 4808 m n.p.m Najniższy punkt: delta Rodanu 2 m p.p.m Główne rzeki: Loara,Sekwana,Rodan,Garonna Klimat:umiarkowany oceaniczny, umiarkowany przejściowy,śródziemnomorski,górski

7 Valéry Giscard d'Estaing François Mitterrand Jacques Chirac Nicolas Sarkozy

8

9 Wieża Eiffla

10 Luwr

11

12 KATEDRA NOTER DAME

13 Sport Ulubionymi sportami Francuzów są piłka nożna i tenis, a jedną z narodowych gier – gra w kule (les boules lub la pétanque). Ulubionymi sportami Francuzów są piłka nożna i tenis, a jedną z narodowych gier – gra w kule (les boules lub la pétanque). Tytuły reprezentacji Francji w piłce nożnej: Tytuły reprezentacji Francji w piłce nożnej: ME: 1984, 2000 ME: 1984, 2000 MŚ : 1998 MŚ : 1998

14 Ciekawostki Czy wiesz że...? Kuchnia (Cuisine) We Francji przerwa na tzw. drugie śniadanie jest niemal świętością. Nie ma co liczyć, że w tym czasie uda nam się cokolwiek załatwić w urzędzie, banku czy biurze, gdyż mało kto wtedy pracuje.We Francji przerwa na tzw. drugie śniadanie jest niemal świętością. Nie ma co liczyć, że w tym czasie uda nam się cokolwiek załatwić w urzędzie, banku czy biurze, gdyż mało kto wtedy pracuje. Czy wiesz że...? Turystyka (Tourisme) W większości francuskich miast istnieje ulica Republiki lub aleja de Gaulle’a. W większości francuskich miast istnieje ulica Republiki lub aleja de Gaulle’a. We Francji znajduje się najwyższy most na świecie- Wiadukt Millau. Jego najwyższy filar mierzy 341 mWe Francji znajduje się najwyższy most na świecie- Wiadukt Millau. Jego najwyższy filar mierzy 341 m.

15 Mikołajek Mikołajek (franc. Le Petit Nicolas) – seria książek napisana przez René Goscinny'ego i zilustrowana przez Jean-Jacques'a Sempé. Pierwsza historyjka o przygodach Mikołajka pt. L’œuf de Pâques została opublikowana 29 marca 1959 roku na łamach francuskiego dziennika "Sud-Ouest Dimanche”

16 Mikołajek z rodzicami

17 Jean-Jacques Sempé René Goscinny

18 Tematyka Mikołajka: Mikołajek to chłopiec, który ma wielu przyjaciół oraz mnóstwo energii do zabawy. Jak to bywa ze świetnymi pomysłami małych chłopców, dorośli nie wiadomo dlaczego uważają je do zupełnie nieodpowiednie. Dlatego zarówno przyjaciele Mikołajka, jak i on sam, wciąż pakują się w kłopoty, chociaż bardzo się starają być grzeczni.

19 Ulubione powiedzonko Mikołajka


Pobierz ppt "FRANCJA République Française. Francja jest republiką niepodzielną, demokratyczną i społeczną. Zapewnia ona równość przed prawem wszystkich obywateli każdego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google