Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zawód: Architekt. Architekt Przedstawiciel zawodu polegającego na realizacji na zlecenie zamawiającego obiektów architektury.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zawód: Architekt. Architekt Przedstawiciel zawodu polegającego na realizacji na zlecenie zamawiającego obiektów architektury."— Zapis prezentacji:

1 Zawód: Architekt

2 Architekt Przedstawiciel zawodu polegającego na realizacji na zlecenie zamawiającego obiektów architektury.

3 Architektura to specyficzne zajęcie. To zawód dla ludzi renesansu. Pozwala w XXI wieku poczuć się trochę jak... Leonardo da Vinci. Nic dziwnego - to zawód twórczy, czasami artystyczny, ale wymagający wsparcia fachową wiedzą z szerokiego wachlarza przedmiotów określanych jako ścisłe.

4 Architektura jest dziś wiedzą i umiejętnością budowania oraz kształtowania plastycznego (artystycznego i estetycznego) budynków, a także ukształtowania ich kompozycyjnych układów w przestrzeni, w której żyje człowiek.

5 Jako architektów okresla sie: ~ artystów, zajmujących się teorią kształtowania przestrzeni i jej związkami ze sztukami pięknymi, a także projektowaniem form ~ inżynierów, zajmujących się technicznym planowaniem budynków ~ kierowników budowy, mistrzów budowlanych zajmujących się nadzorem realizacji, zarządzaniem budową i planowaniem terminów i kosztów

6 Czym zajmuje sie architekt? Konsultuje się z klientami lub innymi osobami w celu uzyskania odpowiednich informacji, dotyczących np. kosztów, oraz wymagań funkcjonalnych i przestrzennych. Przeprowadza badania wykonalności projektu i przygotowuje analizę finansową jego wykonania. Tworzy i rozwija projekty budów oraz renowacji budynków. Projektuje otoczenie budynków. Przygotowuje szkice, rysunki w skali, modele itp.

7 Wymagania stawiane wzgledem architektów Można je podzielić na cechy osobowości oraz umiejętności i wiedzę. Do pierwszej grupy należy wyobraźnia, uzdolnienia plastyczne, wrażliwość na formę i przestrzeń oraz na kolor. Do drugiej zalicza się umiejętność rysowania plastycznego i technicznego. Projekt tworzony jest w ramach, które ograniczone są wieloma czynnikami: środowiskiem naturalnym, kulturowym, życzeniami zleceniodawcy, ramami finansowymi - to najważniejsze z nich. Niezbędny jest tu talent, a nawet pasja w przekonywaniu do swoich koncepcji.

8 Droga kształcenia – jak zostac architektem Zawód wymaga umiejętności zarówno plastycznych, jak i inżynierskich. Dla architektów budynków jedyną drogą jest kierunek architektura i urbanistyka. W czasie studiów rzadko pozostaje się w ramach programu - zwykle studenci starają się poszerzać wiadomości o nowe dziedziny - na przykład pogłębiające umiejętności warsztatowe. Do wyboru są kursy z fotografiki, komputerowego wspomagania projektowania (m.in. 3Dstudio), szkoła rysunku, teoria i historia architektury.

9 Ponadto jako architektów okresla sie nastepujace zawody:

10 urbanista (architekt miast)

11 ruralista (architekt terenów wiejskich)

12 architekt krajobrazu

13 architekt wnetrz (budynków i pomieszczen)

14 Wynagrodzenie Zarobki w tym zawodzie uzależnione są przede wszystkim od pozycji firmy, w której pracują architekci. W biurze projektów średnie wynagrodzenie kształtuje się w przedziale 2000- 3000 zł netto, ale mając uprawnienia architektoniczne, w zależności od projektów, można zarobić 5-6 tys. zł. Prowadząc własną firmę zarabia się jeszcze więcej, choć należy liczyć się z kosztami utrzymania biura.

15 Znani polscy architekci

16 Stefan Bryła projektant pierwszego polskiego drapacza chmur, wieżowca Prudential w Warszawie

17 Marek Dziekoński autor budynku Panoramy Racławickiej

18 Zygmunt Hendel Architekt i konserwator Zamku Królewskiego na Wawelu

19 Michał Borowski Naczelny Architekt Miasta St. Warszawy w latach 2003-2006 Andrzej Grzybowski architekt dworów i pałaców w stylu historycznym Tadeusz Maria Zipser architekt kościołów we Wrocławiu

20 Projektantem najwyższego budynku w Polsce: Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie został Lew Rudniew

21 The end


Pobierz ppt "Zawód: Architekt. Architekt Przedstawiciel zawodu polegającego na realizacji na zlecenie zamawiającego obiektów architektury."

Podobne prezentacje


Reklamy Google