Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jan Czerski Urodzony 15 V1845 w Swołnie w guberni witebskiej, zmarł 25 VI 1892 w okolicy Omołonu Jukahiczy na Kołymie. Geolog, badacz Bajkału i Sajanów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jan Czerski Urodzony 15 V1845 w Swołnie w guberni witebskiej, zmarł 25 VI 1892 w okolicy Omołonu Jukahiczy na Kołymie. Geolog, badacz Bajkału i Sajanów."— Zapis prezentacji:

1 Jan Czerski Urodzony 15 V1845 w Swołnie w guberni witebskiej, zmarł 25 VI 1892 w okolicy Omołonu Jukahiczy na Kołymie. Geolog, badacz Bajkału i Sajanów. Powstaniec styczniowy, zesłaniec

2

3 Zmarł podczas wyprawy na Kołymę w 1892.
Biografia Wkrótce po zakończeniu powstania styczniowego zesłano go na Syberię. Jan Czerski odbył wiele wypraw badawczych, głównie pod egidą Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego. Badania te dotyczyły m.in. jeziora Bajkał (w latach opracował pierwszą mapę geologiczną wybrzeża jeziora) i Sajanów. Po powrocie do Petersburga Czerski opracował szereg prac naukowych. Zmarł podczas wyprawy na Kołymę w 1892.

4 Odkrycia: Odkrył on kilkadziesiąt różnych obiektów geograficznych.
Jako pierwszy stworzył dokładną mapę wybrzeży Bajkału.

5

6 Badał Wyspy Nowosyberyjskie.
Prowadził także obserwacje archeologiczne. Za te prace został nagrodzony złotym medalem Rosyjskiej Akademii Nauk.

7 Upamiętnienia odkrywcy:
Góry Czerskiego – w północnej Jakucji znajdują się Góry Czerskiego. Nazwa "Góry Czerskiego" pojawiła się na mapach w roku 1924 z inicjatywy radzieckiego uczonego S.W. Obruczewa, który odkrył i opisał ten łańcuch górski o długości tysiąca dwustu kilometrów. Góry Czerskiego na Zabajkalu – pasmo górskie w rejonie miasta Czyta Góra Czerskiego – najwyższy szczyt Gór Bajkalskich. Dolina Czerskiego – dolina u stóp Sajanów, gdzie przepływa rzeka Kandat. Szczyt Czerskiego – jeden z najwyższych szczytów gór Chamar-Daban i jeden z najliczniej odwiedzanych przez turystów szczyt rejonu Bajkału. Kamień Czerskiego – szczyt Grzbietu Nadmorskiego koło Listwianki nad źródłami Angary. Stanowiskiem Czerskiego nazwano tereny w pobliżu Irkucka, gdzie odkryto i zbadano osiedla pierwotnych ludzi. Czerskij – miasto nad Kołymą. Ulica "Czerskogo" w Moskwie.

8 Góry Czerskiego

9 Prezentację przygotowały: Agnieszka Sojka Paulina Mai Z klasy llB Gimnazjum nr 8 w Tychach


Pobierz ppt "Jan Czerski Urodzony 15 V1845 w Swołnie w guberni witebskiej, zmarł 25 VI 1892 w okolicy Omołonu Jukahiczy na Kołymie. Geolog, badacz Bajkału i Sajanów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google