Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Napoje energetyczne to grupa produktów, która ma na celu pobudzenie organizmu w momencie wytężonego wysiłku fizycznego i intelektualnego. Obecnie, niestety,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Napoje energetyczne to grupa produktów, która ma na celu pobudzenie organizmu w momencie wytężonego wysiłku fizycznego i intelektualnego. Obecnie, niestety,"— Zapis prezentacji:

1

2 Napoje energetyczne to grupa produktów, która ma na celu pobudzenie organizmu w momencie wytężonego wysiłku fizycznego i intelektualnego. Obecnie, niestety, napoje energetyczne spożywane są nie tylko w takich sytuacjach, ale również na co dzień, gdy nie potrzebujemy dodatkowego „powera”. Pijemy je coraz częściej z przyzwyczajenia, a nawet uzależnienia.

3 Zalety energetyków:  Napoje energetyczne poprawiają pamięć, koncentrację i wytrzymałość podczas ćwiczeń (należy pamiętać, jednak, że jest to efekt krótkotrwały)

4 Wady energetyków:  Uszkodzenia błony śluzowej żołądka, a w konsekwencji wrzody żołądka – spowodowane działaniem dwutlenku węgla, który nie tylko odpowiada za tworzenie bąbelków, ale również powoduje szybsze przenikanie kofeiny do krwi, pobudza wydzielanie kwasu żołądkowego i zwiększa jego kwasowość, co niszczy układ pokarmowy,  Wzrost agresji, co spowodowane jest niekorzystnym działaniem napojów na mózg i serce oraz na wydzielanie hormonów,  Obciążenie wątroby, wynikające z dużej ilości substancji chemicznych w napojach,  Długotrwałe uszkodzenie układu pokarmowego oraz nerwowego,   W połączeniu z alkoholem skutkuje łatwiejszym przedawkowaniem oraz zwiększa ryzyko uzależnienia od alkoholu.

5

6 Skład chemiczny większości napojów energetycznych:  Woda  Sacharoza  Kwas cytrynowy – regulator kwasowości  Dwutlenek węgla  Tauryna (400mg/100ml)  Kofeina (32mg/100ml)  Kwas pantotenowy  Niacyna  Witamina B6 i B12  Inozytol  L-karnityna  Teobromina  Ekstrakt guarany  Kwas askrobiowy  Cukier (np. Burn-7,5 łyżeczki)

7 Reakcja dziecięcego organizmu na napoje energetyczne  Dawka powyżej 500 mg może powodować wystąpienie działań ubocznych takich jak: pobudzenie psychoruchowe, nudności, wymioty, osłabienie, przyspieszone bicia serca, niemiarowość serca, drgawki, porażenie ośrodka oddechowego. Bywały przypadki śmierci po przedawkowaniu tych napojów, najczęściej w przebiegu migotania komór. Lekarze rejestrują coraz większą liczbę dzieci z cukrzycą, wywołaną najprawdopodobniej nieodpowiednią dietę i piciem napojów energetyzujących.

8 Kto powinien szczególnie unikać energetyków?  Napoje energetyzujące są absolutnie niewskazane dla dzieci do 16 roku życia, osób chorych na cukrzycę, cierpiących na zaburzenia rytmu serca, z nadciśnieniem tętniczym oraz chorych z padaczką, osób z refluksem żołądkowo-przełykowym i chorobą wrzodową. Kobiety w ciąży nie powinny przekraczać 200mg/dobę. Na wypicie napoju energetyzującego pozwolić sobie może osoba dorosła w skrajnych sytuacjach dekoncentracji, czy senności (np. kierowcy). Należy pamiętać, jednak, o rozsądnych ilościach: puszka raz na jakiś czas, ale nie więcej!

9 Wyniki ankiety:

10

11

12

13


Pobierz ppt "Napoje energetyczne to grupa produktów, która ma na celu pobudzenie organizmu w momencie wytężonego wysiłku fizycznego i intelektualnego. Obecnie, niestety,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google